Fiala a Morawiecki budou jednat o pozici Česka a Polska k unijním plánům v energetice

Premiér Petr Fiala (ODS) bude v úterý večer jednat s polským protějškem Mateuszem Morawieckim o pozici obou zemí k evropským plánům v energetice a bilaterálně o plynovodu Stork II. Setkají se na Ekonomickém fóru v polském lázeňském městě Karpacz poblíž hranic s Českem. Heslem 31. ročníku fóra je Evropa na pozadí nových výzev a Fiala v jeho úvodu obdrží cenu Člověk roku 2022. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Úřad vlády ČR.

Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Fiala bude s Morawieckim diskutovat o pozici obou zemí před páteční mimořádnou schůzkou ministrů EU pro energetiku. V bilaterální rovině pak budou jednat o podpoře projektu česko-polského plynovodu Stork II a jeho přínosu pro energetickou bezpečnost střední Evropy. O reakci EU na rostoucí ceny elektřiny jednal Fiala minulý týden v Praze s německým kancléřem Olafem Scholzem. Shodli se na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen.

Mimořádnou ministerskou radu pro energetiku svolal na tento pátek ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Evropa podle něj musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, rada bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny.

Fiala v červenci řekl, že Česko chystá přímé propojení plynovodem z Polska. Ještě na konci dubna kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše (ANO) za to, že podle něj nezajistila projektu plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu ztratili Poláci.

Například Ekonomický deník letos v květnu informoval, že projekt plynovodu Stork II ztroskotal nejenom na nezájmu Polska, ale i na nezájmu regulátorů a obchodníků s plynem. Server Euractiv.cz už v roce 2016 napsal, že česká vláda dostala informace, podle kterých se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu téhož roku zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici. Tam se česká a polská vláda shodly, že mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020. Hospodářské noviny ale v roce 2019 napsaly, že polská firma Gaz-System projekt Stork II přesunula až na rok 2024.

Rakušan reaguje na demonstraci, varuje před manipulátory

28.09.2022 19:04 Lidé by se podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) neměli nechat zneužít…

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 Aktualizováno V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

Unijní soud zamítl žalobu Agrofertu na europarlament kvůli utajování…

28.09.2022 11:41 Aktualizováno Tribunál Evropské unie dnes zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se…

Opozice navrhuje přesuny v navýšeném letošním rozpočtu za 48 miliard korun

28.09.2022 10:44 Opoziční poslanci navrhují v novele letošního státního rozpočtu přesuny v celkovém objemu zhruba 48…

V úterý přibylo 4212 nakažených, rostou i počty hospitalizací s covidem

28.09.2022 08:56 Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V…

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Související:

Nejnovější