Nejen ukrajinští představitelé, ale také čeští politici jsou zděšeni masakry civilního obyvatelstva, které mají na svědomí ruští vojáci během války na Ukrajině. Premiér Petr Fiala i ministerstvo zahraničí mluví o válečných zločinech, které je třeba náležitě potrestat.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jsou záběry zavražděných civilistů z osvobozených měst a obcí děsivé. Není prý pochyb o tom, že se ruská armáda dopouští na Ukrajině válečných zločinů.
"Svět nikdy nesmí zapomenout Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé," napsal předseda vlády na twitteru.
Už během nedělního dopoledne se k informacím o masakrech vyjádřila česká diplomacie, která chce pomoci k tomu, aby vinicí byli potrestáni.
Bucha massacre was deliberate. Russians aim to eliminate as many Ukrainians as they can. We must stop them and kick them out. I demand new devastating G7 sanctions NOW:-Oil, gas, coal embargo-Close all ports to Russian vessels and goods-Disconnect all Russian banks from SWIFT pic.twitter.com/oZkCAETCQp
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 3, 2022"Systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. Česká diplomacie se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni," uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí.
Předseda nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš prohlásil, že je znechucen odporným masakrem civilistů v Buči. "Vše se musí důkladně vyšetřit a zdokumentovat. Má Rusko ještě nějaké zábrany?" konstatoval na facebooku.
Večer se prostřednictvím mluvčího vyjádřila také hlava státu. "Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem," uvedl Jiří Ovčáček.
Starosta města Buča Anatolij Fedoruk sdělil agentuře Reuters, že v jeho městě bylo zabito přes 300 lidí. Podle ukrajinského prezidenta Mykhaila Fedorova byli mnozí civilisté popraveni střelnou ranou do hlavy s rukama svázanýma za zády.
Ministr zahraničí Dmytro Kuleba na sociální síti vyzval G7 k zavedení dalších sankcí vůči Rusku, které by se měly týkat ropy, plynu, uhlí či lodní dopravy.
Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.
Zimní olympijské hry se blíží a možná na nich uvidíme Helenu Vondráčkovou. A dokonce i Karla Gotta, i když je už několik let po smrti. Jeden z brankářů hokejového národního týmu totiž odhalil, co má ještě před začátkem největší sportovní akce roku za lubem.
Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě.
Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby.
V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.
Úmysl poslance Filipa Turka (Motoristé) žalovat prezidenta Petra Pavla se neobešel bez reakcí politických konkurentů zatím neúspěšného kandidáta na post ministra životního prostředí. Exministr dopravy Martin Kupka (ODS) nemá pro takové jednání pochopení.
Leoš Mareš asi nemá zapotřebí jít se svou ženou Monikou do Výměny manželek. Snad jen kvůli tomu, aby zjistil, jak to vypadá v zákulisí, protože ho to zjevně zajímá. Vyzpovídal proto Nelu Slovákovou, která se jako slavná osobnost zúčastnila divácky oblíbené reality show.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil názor, že USA musí vlastnit Grónsko, aby Rusku a Číně zabránili v ovládnutí ostrovní země. Naznačil také, že Washington je připraven dosáhnout svého prakticky jakýmkoliv způsobem.
Slovensko v uplynulých dnech zaskočila zpráva o diagnóze, kterou si vyslechla populární herečka Dorota Nvotová. Lékaři u ní odhalili rakovinu a prakticky ihned ji operovali. Nyní se dcera Anny Šiškové poprvé ozvala po zákroku.