Fiala bude na víkendovém sjezdu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér a předseda ODS Petr Fiala a spolu s ním drtivá většina z dosavadního vedení občanských demokratů včetně prvního místopředsedy a ministra financí Zbyňka Stanjury bude v sobotu obhajovat stranickou funkci. První dva muži ODS nebudou mít podle dosavadních nominací protikandidáta.

Petr Fiala (ODS)

Do pražského kongresového centra O2 universum se 600 delegátů vrátí v pátek po dvou letech a třech měsících od posledního kongresu. Na něm Fiala obhájil mandát s podporou 90 procent hlasů s ambicí dovést stranu po osmi letech v opozici do Strakovy akademie.

Slib Fiala naplnil po říjnových sněmovních volbách, ve kterých v koalici Spolu s lidovci a TOP 09 občanští demokraté získali převahu nad hnutím ANO. Vládu, která má za sebou sto dnů hájení, Spolu utvořilo s koalicí Starostů a Pirátů.

Kongres původně plánovaný na polovinu ledna ODS odložila kvůli protikoronavirovým opatřením. Na rozdíl od původního termínu tentokrát covidová pravidla umožní sjezd s plnohodnotnou fyzickou účastí delegátů, podobně jako například v polovině února v případě hnutí ANO. Epidemie covidu ovlivnila také začátek práce Fialovy vlády, od konce února se kabinet vyrovnává s válkou na Ukrajině a jejími dopady na ekonomiku.

Jednání zahájí občanští demokraté v pátek odpoledne, kdy zazní projevy premiéra, předsedy Senátu Miloše Vystrčila, místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka a ministrů z řad ODS. Fiala se zotavuje z covidu, očekává se, že v pátek vystoupí tak jako na minulých kongresech s delší řečí, v sobotu pak s nominačním projevem. Z dosavadního vedení ODS nebude funkci místopředsedy obhajovat Vystrčil, který se před dvěma lety ujal vedení Senátu po úmrtí stranického kolegy Jaroslava Kubery. Na něj zřejmě občanští demokraté v O2 universu vzpomenou, zemřel dva dny po posledním veřejném vystoupení, které pronesl právě na kongresu ODS.

V sobotu dopoledne budou hosty kongresu předsedové všech vládních koaličních stran - Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti). Volba předsedy je naplánovaná v sobotním dopoledním bloku, odpoledne budou delegáti volit zbytek vedení. O místa řadových místopředsedů mají zájem vedle dosavadních - ministrů Martina Baxy a Martina Kupky a europoslance Alexandra Vondry - také senátor Tomáš Goláň a pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Při kongresu si občanští demokraté připomenou loňské 30. výročí vzniku strany. Ohlédnutí za historií ODS i jejími posledními roky přinese připravované video.

Politolog, někdejší rektor Masarykovy univerzity a exministr školství Fiala je čtvrtým předsedou ODS i čtvrtým premiérem za tuto stranu. V sobotu bude stranickou funkci obhajovat počtvrté. Kandidaturu na předsedu ODS ohlásil v prosinci 2013, ačkoli byl tehdy členem ODS teprve krátce, podle svých slov ale s občanskými demokraty ideově spolupracoval od první poloviny 90. let.

Záchranu strany, jež ve volbách v roce 2013 dosáhla nejhoršího výsledku v historii (byla pátá, hlasovalo pro ni 7,72 procenta voličů), viděl Fiala v návratu k pravicovému programu. V roce 2017 strana pod jeho vedením skončila ve sněmovních volbách druhá se ziskem 11,32 procenta. Loni koalice Spolu, jejímž byl lídr, získala 27,79 procenta a těsně tak porazila hnutí ANO, které skončilo na druhém místě s 27,12 procenta.

Témata: ODS | Petr Fiala (ODS)

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější