Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ČR stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Podle předsedy vlády si Česko z vlastní historie pamatuje, že kroky proti suverénním sousedním státům k míru nevedou. Postup Ruska označil za akt agrese. Dodal, že ČR podporuje jednotnou reakci EU.
Další členové vládní koalice či šéfové zahraničních výborů Senátu a Sněmovny s odkazem na české historické zkušenosti zmínili ruskou "bratrskou pomoc". Ruský krok označili za snahu o vytvoření nového Sovětského svazu. Zmínili sankce.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v televizním projevu k národu oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik", vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje příslušné dekrety a také dohody s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Tyto dohody podle pozorovatelů mají Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.
"Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Z vlastní historie si dobře pamatujeme, že podobné kroky namířené proti suverénním sousedním státům k míru nikdy nevedou," uvedl premiér Fiala. Podle něj jde ze strany Ruska o porušení mezinárodního práva a akt agrese vůči sousední zemi. "Podporujeme jednotnou reakci EU a partnerů," napsal premiér.
Ze strany Ruska jde porušení mezinárodního práva a o akt agrese vůči sousednímu suverénnímu státu. Podporujeme jednotnou reakci EU a partnerů.
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 21, 2022
Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a šéfové zahraničních výborů Senátu Pavel Fischer a Sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) s odkazem na české historické zkušenosti zmínili "bratrskou pomoc" Ruska Ukrajině. "Rusko opět dokazuje, že nezná bratra," reagoval Rakušan.
Podobně se vyjádřil i Ženíšek. "Kreml zavedené agresorské postupy nemění," uvedl šéf sněmovního zahraničního výboru. Putinovým cílem je podle něj vytvoření nového Sovětského svazu. Zmínil sankce vůči Rusku.
Ten scénář teď zřejmě proběhne osvědčenou metodou. Ruskem uznané povstalecké republiky požádají velkého Vladimira Vladimiroviče o “bratrskou pomoc” a ta už bude na věčné časy. Kreml zavedené agresorské postupy nemění.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) February 21, 2022
Podle šéfa senátního zahraničního výboru Fischera se Putinovské Rusko rozhodlo hrubě porušit pravidla mírového soužití států a podkopává mezinárodní řád založený na respektu suverenity. "Pokud by na území dvou samozvaných republik nyní vstoupil ruský voják, aby poskytl takzvanou bratrskou pomoc, půjde z pohledu mezinárodního práva o invazi a z pohledu Ukrajiny o pokus o okupaci," uvedl Fischer.
Také ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ruský postup označila za snahu o obnovu Sovětského svazu na úkor svobodných zemí. "To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat! A na Putinově šachovnici není pouze Ukrajina, jsme tam i my," míní šéfka resortu obrany.
Pokud by Česko nebylo podle šéfky vládní TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové v NATO, bylo by také v ohrožení. "Nebýt Václava Havla a dalších, kteří nás přivedli do NATO, jsme ve stejném ohrožení jako Ukrajina i my. Nenechme je napospas," vyzvala šéfka dolní komory.
Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru a stínového ministra zahraničí opozičního hnutí ANO Jaroslava Bžocha je uznání nezávislosti samozvaných republik porušení mezinárodního práva a pokus o legitimizování chystaných vojenských kroků. "'Pomoc', ke které určitě dojde, bude invazí a aktem agrese vůči suverénnímu ukrajinskému státu," uvedl Bžoch.
Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ještě před ruským uznáním obou proruských separatistických republik ve videu na svém facebooku řekl, že Fialova vláda s USA, Británií a dalšími zeměmi NATO podněcují konflikt Ruska s Ukrajinou a aliance by se neměla rozšiřovat k ruským hranicím. "Přestaňte lhát, že SPD je proruské a máme nějaké noty z Kremlu," řekl Okamura. Případný konflikt podle něj může dopadnout na Česko, zmínil migraci a zhoršení bezpečnosti či pokles mezd.
Česká diplomacie odsoudila uznání samozvaných republik na Ukrajině
České ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny. Ministerstvo to dnes uvedlo v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných proruskými separatisty je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva. Rozhodnutí, které dnes ruský prezident Vladimir Putin oznámil v televizním projevu, již odsoudili i další představitelé české vlády.
Putin oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik" vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.
"Jednostranné uznání dvou území ovládaných proruskými ozbrojenci je hrubé porušení mezinárodního práva, teritoriální integrity Ukrajiny a porušení Minských dohod," napsal Lipavský na twitteru. Tzv. minské dohody z let 2014 a 2015 měly na východě Ukrajiny zajistit příměří mezi separatisty a ukrajinskými vládními silami. Jejich součástí byly například dohody na zastavení palby, stažení těžkých zbraní či na dodávkách humanitární pomoci.
Jednostranné uznání dvou území ovládaných proruskými ozbrojenci je hrubé porušení mezinárodního práva, teritoriální integrity Ukrajiny a porušení Minských dohod.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 21, 2022Putinův krok podle české diplomacie přispívá k vyhrocení už tak napjaté situace a ohrožuje bezpečnost v Evropě. "Jde o zjevné porušení Charty OSN, minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994," sdělilo ministerstvo zahraničí. "Po nezákonné okupaci a anexi Krymu v roce 2014 jde o další krok, kterým Ruská federace dlouhodobě pošlapává základní principy mezinárodního práva a své vlastní závazky týkající se územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny," doplnil úřad.
Ministerstvo uvedlo, že potvrzuje podporu územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. "Vyzýváme Ruskou federaci k přehodnocení tohoto kroku a návratu k jednacímu stolu v zájmu bezpečnosti celého kontinentu," dodalo.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.