Fiala chce stabilitu cen, některým politikům vadí Michlova vazba na Babiše

Premiér Petr Fiala (ODS) by si v zájmu českých občanů přál, aby dnešní jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky neznamenalo změnu cíle banky v podobě cenové stability. Sdělil to ČTK. Předseda vlády věří, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v Česku začala postupně klesat.

Petr Fiala

Další politici vládních stran upozorňují na Michlovu vazbu na bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému dělal poradce, nebo možný střet zájmů.

Fiala ČTK sdělil, že by si v zájmu českých občanů přál, aby Michlovo jmenování neznamenalo změnu cíle ČNB v podobě cenové stability. "Věřím, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v ČR začala postupně klesat," doplnil.

Michlovy odlišné návrhy u některých posledních kroků ČNB v oblasti úrokových sazeb podle analytiků zatím kvůli poměrům uvnitř rady nebudou znamenat rychlou změnu politiky ČNB, dodal Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. "Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál," řekl. Zdůraznil, že banka je nezávislá.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ČTK napsala, že Michl jako bývalý Babišův poradce z doby jeho působení na ministerstvu financí i v čele vlády nesmí mít za úkol zlevňování půjček Agrofertu, ale blaho země. Koncern Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů. "Zásadní bude to, jaké další členy bankovní rady prezident do konce svého funkčního období ještě bude jmenovat, protože se rozhoduje ve sboru a pan Michl, ač guvernér, je jen jedním z nich," dodala.

Na konci června končí kromě nynějšího guvernéra Jiřího Rusnoka mandát viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, ale jmenovat místo nich i úplně nové členy rady.

Z pohledu Pirátů je Michl nešťastnou volbou, sdělil ČTK šéf strany a vicepremiér Ivan Bartoš. "Pochybnosti budí jeho blízký vztah s Andrejem Babišem, riziko střetu zájmů v souvislosti s vlastním podnikáním a velká míra nejistoty, kterou jeho nominace přináší," uvedl Bartoš. Michl kvůli členství v bankovní radě ČNB vložil svůj podíl v investičním fondu do svěřenského fondu. Odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Místopředseda občanských demokratů a europoslanec Alexandr Vondra označil výběr Michla za nejhorší krok prezidenta Miloše Zemana za poslední rok. "Úder vládě, nahrávka Babišovi a hlavně jmenování někoho, kdo uvažuje jen transakčně, často v rozporu s dlouholetou tradicí a také ústavní povinností ČNB držet stabilitu měny," uvedl Vondra na twitteru. Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) sdělil ČTK, že v tuto chvíli nehodlá rozhodnutí prezidenta Zemana hodnotit.

Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že kroky nového guvernéra povedou k menšímu zdražování hypoték v příštích měsících. Zároveň je třeba počítat se slabší korunou, uvedl v dnešním komentáři. Lidem se tak mohou prodražit dovolené nebo zdražit dovážené zboží.

Babiš: Michl patřil do rozumného křídla bankovní rady

Aleš Michl, kterého dnes prezident Miloš Zeman jmenoval guvernérem České národní banky (ČNB), patřil podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) do rozumného křídla bankovní rady. Předseda hnutí ANO to uvedl ve vyjádření, které má ČTK k dispozici. Je rád, že končí éra guvernéra Jiřího Rusnoka. Někteří politici vládních stran upozorňují na Michlovu vazbu právě na Babiše, kterému dělal poradce. Opoziční SPD od nového vedení ČNB očekává řešení inflace v ČR, sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura.

Michl ve funkci od července nahradí Rusnoka, kterému končí druhý mandát, a nemůže být znovu jmenován. Michl kvůli jmenování guvernérem ČNB předčasně ukončil první šestiletý mandát jako člen rady, kterým byl od prosince 2018. V ČNB tak bude do roku 2028. Michl není příznivcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Při dnešním jmenování uvedl, že na svém prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny. Do konce června prezident musí určit ještě tři nové členy bankovní rady.

Babiš uvedl, že jde o prezidentovo rozhodnutí a on není člověk, který by měl výběr zásadně komentovat. "Celkově ale dlouhodobě říkám, že ČNB dělá politiku, která škodí ekonomice, škodí lidem a škodí hypotékám. V podstatě platí, že čím víc zvyšuje centrální banka sazby, tím je vyšší inflace," poznamenal. Mluví proto o Rusnokově drahotě.

"Pan Michl patřil do toho rozumného křídla, nicméně stále platí, že v bankovní radě bude jen jedním hlasem ze sedmi," dodal bývalý ministerský předseda. Michl byl v letech 2014 až 2018 externím ekonomickým poradcem ministerstva financí a později i Babiše se specializací na makroekonomickou analýzu a stabilizaci státního dluhu.

"Od nového vedení ČNB očekáváme řešení inflace v ČR a budeme ho hodnotit až podle výsledků," uvedl Okamura.

Michlovo jmenování guvernérem ČNB kritizoval na twitteru ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR Ondřej Kopečný, a to kvůli tomu, že kvůli členství v bankovní radě ČNB vložil svůj podíl v investičním fondu do svěřenského fondu. "Podezření ze střetu zájmů ohrožuje důvěryhodnost celé ČNB," uvedl Kopečný. Michl odmítá, že by ve střetu zájmů byl.

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Související:

Nejnovější