Fiala chce v příští vládě člověka, který bude koordinovat evropskou politiku

Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá nedostatečně, a často proto nedokáže prosadit své zájmy v Bruselu, řekl kandidát koalice Spolu na premiéra Petr Fiala (ODS) v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Petr Fiala.

Nynější pozice státního tajemníka pro evropské záležitosti není podle něj dostatečně silná, evropskou agendu by měl řídit a koordinovat přímo člen vlády. S návrhem na zřízení vládního postu pro evropské záležitosti půjde na jednání Spolu s Piráty a STAN o novém vládním uspořádání.

Strany formující se vládní koalice zatím strukturu budoucího kabinetu neřešily, upozornil Fiala. Jako kandidát na premiéra je přesvědčen o tom, že evropská politika České republiky potřebuju změnu, a to nejen s blížícím se předsednictvím Prahy v EU. Bude proto navrhovat, aby podobně jako v některých jiných zemích fungoval i v české vládě ministr pro evropskou politiku. Je třeba zvýšit akceschopnost země v Evropě, řekl. Záleží ale na dohodě ve vznikající koalici o podobě příští vlády, dodal.

Česká republika se svého historicky druhého předsednictví ujme 1. července 2022. Evropská politika je nyní zejména v kompetenci premiéra, přípravy na předsednictví koordinuje Úřad vlády, část spadá i pod ministerstvo zahraničí.

Místopředsedou vlády pro evropské záležitosti, který se podílel na prvním českém předsednictví Evropské unii v roce 2009, byl současný europoslanec ODS Alexandr Vondra. Soudí, že je třeba vrátit české diplomacii vliv a respekt, které podle něj během působení ministrů za ČSSD v Černínském paláci ztratila. V pořadu televize CNN Prima News Partie Terezie Tománkové dnes Vondra řekl, že ministerstvo zahraničí musí začít pracovat profesionálně, ne jako dosud "se personálně zabetonovat pod pláštíkem zákona o státní službě". Ambici řídit ministerstvo zahraničí Vondra nemá, uvedl. "Jsem už starší člověk, nepotřebuji si hladit svoje ego," poznamenal s tím, že uvítá každého, kdo úřadu respekt, vliv a profesionální řízení zase vrátí.

Média spekulovala o tom, že by na ministerstvo zahraničí mohl zamířit místopředseda lidovců Ondřej Benešík, případně starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09, objevilo se i jméno diplomata a někdejšího primátora Hradce Králové Martina Dvořáka (STAN).

Programové týmy dvou dosud opozičních koalic v těchto dnech jednají o šesti základních oblastech, dohodu o programu chtějí mít hotovou do 8. listopadu, kdy se sejde nově zvolená Sněmovna a dosluhující vláda podá demisi. Fakt, že pět stran těchto koalic obsadí dohromady 108 křesel, bere Fiala jako důkaz obrovské důvěry voličů a velký závazek i vůči těm, kteří tyto strany nevolili. Zdůraznil ale, že zatím přistupuje k úvahám o nové vládě s pokorou, protože on ani nikdo jiný nemá od prezidenta Miloše Zemana, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici, pověření jednat o sestavení kabinetu. Chce podle svých slov respektovat i silný výsledek hnutí ANO, které obsadí 72 poslaneckých křesel, tedy o jedno víc, než má Spolu. I když bude mít každá strana koalice Spolu svůj vlastní poslanecký klub, v klíčových otázkách budou poslanci ODS, lidovci a TOP 09 hlasovat či postupovat jednotně, řekl Fiala.

Témata: Petr Fiala (ODS)

Ruské narativy šíří v EU i dvě vlády, upozornila Jourová

28.02.2024 14:42 Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské…

Poslední rozloučení s Navalným bude v pátek v Moskvě, uvedla mluvčí

28.02.2024 11:48 Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v…

Biden a Trump vyhráli další primárky. Souboj se zdá být nevyhnutelný

28.02.2024 10:06 Americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump naplnili očekávání a zvítězili v…

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Související:

Nejnovější