Fiala nechtěl komentovat, zda se uskuteční summit EU na Pražském hradě

Vláda zjišťuje, zda je na české předsednictví v Evropské unii vyčleněno dost peněz a lidí. I proto premiér Petr Fiala (ODS) nechtěl komentovat, zda se uskuteční summit na Pražském hradě, jak měl prezidentu Miloši Zemanovi slíbit bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Petr Fiala (ODS)

Fiala to dnes řekl televizi CNN Prima News. Komentoval i otázku volby nového prezidenta. Chtěl by, aby minimálně koalice Spolu navrhla společného kandidáta, který bude mít možnost oslovit širší vrstvy obyvatel.

Česko bude Evropské unii předsedat v druhé polovině letošního roku. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Podle Fialy ale není jasné, zda vyčleněné peníze budou stačit. Vyjádřil pochybnosti i nad dostatečným personálním zajištěním. Ohledně podrobností k předsednictví požádal o trpělivost, vláda se jím podle něj bude nyní intenzivně zabývat. Nechtěl proto komentovat, zda se na Pražském hradě uskuteční velký summit prezidentů a premiérů zemí Evropské unie.

"Vidím předsednictví, které není dobře připraveno. Nemáme pravděpodobně ani dostatečnou personální kapacitu, nevím, jestli budou stačit finance, to budeme vědět v nejbližší době," poznamenal. Zda bude možné uspořádat třeba summit na Hradě nebo nějakou akci mimo Prahu, bude podle něj jasné v dalších týdnech. Poukázal na to, že je potřeba připravit viditelné akce, ale i pracovní jednání na úřednické úrovni. Potřeba je také připravit priority, aby bylo možné prosadit české zájmy, například v energetické politice.

V sobotu list Financial Times uveřejnil informaci, že Evropská komise (EK) navrhne zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energií, jak dlouhodobě Česká republika požaduje. Schvalovací proces podle Fialy ale ještě určitou dobu potrvá. Doufá, že EK v lednu návrh přijme, následně jej bude schvalovat Evropský parlament a další orgány. "Bude potřeba, aby ten výsledek byl takový, jaký ho chce mít Česká republika," poznamenal. Česko chce, aby jádro bylo mezi čistými zdroji energie a zemní plyn byl do této skupiny zařazen přechodně.

Z tzv. Green Dealu, který počítá s omezením vlivu Evropy na oteplování planety do roku 2050, není možné podle Fialy vystoupit. Dohodu označil za rámec a za cíl, ke kterému jsou nyní přijímána další rozhodnutí. "A tam je důležité, aby Česká republika měla jasnou pozici a dokázala prosadit věci, na kterých jí záleží," řekl. K odstoupení od Green Dealu vyzval prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství. "Pokud se to nelíbilo panu prezidentovi, tak měl předcházejícího premiéra důrazně žádat, aby s něčím takovým nesouhlasil," poznamenal s tím, že Green Deal schválil Babiš.

Fiala se také vyjádřil ke zmrazení platů ústavních činitelů. Věří, že se vládní koalici návrh podaří v Parlamentu schválit tak, aby začal platit co nejdříve, ideálně od začátku února. Výše platů podle něj bude zmražena na loňské úrovni.

Okomentoval i otázku prezidentské volby, která se bude konat počátkem příštího roku. Fiala by chtěl, aby společného kandidáta navrhla minimálně koalice Spolu. Pokud podle něj bude kandidovat Babiš, bude proti němu potřeba postavit silného kandidáta, který má veřejnou zkušenost a který bude přijatelný pro širší skupiny lidí.

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Termín na podání přihlášek na střední školy se prodlužuje

20.02.2024 16:16 Den navíc mají zájemci o studium na středních školách na podání přihlášek prostřednictvím…

Související:

Nejnovější