Fiala odsoudil ruský raketový útok na východoukrajinský Charkov

Premiér Petr Fiala (ODS) odsoudil ruský raketový útok na východoukrajinský Charkov. Útoky proti civilnímu obyvatelstvu nelze ničím ospravedlnit, uvedl dnes na twitteru. Při mohutném ruském ostřelování města zahynuly podle ukrajinských zdrojů desítky lidí. Útoky odsoudili i další politici.

Petr Fiala (ODS)

"Odsuzuji ruský raketový útok na Charkov, při kterém zahynuly desítky civilistů a další stovky byly zraněny. Útoky proti civilnímu obyvatelstvu nelze ničím ospravedlnit," napsal ministerský předseda. Přesný počet obětí není známý, město dnes dopoledne kvůli ruské ofenzivě vyhlásilo zákaz vycházení.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) útoky považuje za válečné zločiny, které by měly být součástí žaloby u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. "Vladimir Putin vede válku proti civilistům, včetně žen a dětí. Není pro to omluvy a musí to být potrestáno," uvedla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Ukrajina podala u soudního dvora v Haagu žalobu na Rusko kvůli invazi.

"Rusové masakrují obyvatele Charkova s cílem zabít civilisty a podkopat morálku Ukrajinců. I za toto je zodpovědný diktátor, agresor a zbabělec Vladimir Putin. Svými válečnými činy si už navždy zavřel cestu do Evropy - podívá se maximálně do Haagu," napsal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

"Charkov byl právě mohutně ostřelován Grady (salvovými raketomety). Desítky mrtvých, stovky zraněných. Tuhle hrůzu by měl vidět celý svět," uvedl poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. K příspěvku připojil záběry patrně z charkovské obytné čtvrti, na kterých jsou vidět oblaka dýmu a záblesky při dopadech raket.

Ostřelování podle serveru Ukrajinska pravda zasáhlo okrajové čtvrti východně od centra města.

Na hranicích Ukrajiny a Běloruska krátce před polednem začaly jednat delegace ruských a ukrajinských vyjednavačů. Jde o první schůzku zástupců bojujících stran od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Klíčovým požadavkem Kyjeva je okamžité příměří a stažení ruských vojsk z ukrajinského území, Kreml před jednáním své požadavky neoznámil.

Česká politická scéna je podle Fialy v postoji k Ukrajině jednotná

Česká politická scéna je v postoji k ruské agresi a podpoře Ukrajiny naprosto jednotná, řekl po dnešním jednání s šéfy parlamentních komor a opozice premiér Petr Fiala (ODS). Schůzku svolal ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, které podle něj dalo jednání úplně jiný rozměr. V menší míře se tak dostalo na zbývající plánovaná témata, tedy na koncepci evropské politiky a české předsednictví v EU v druhé polovině letošního roku.

Ohledně dění na Ukrajině po ruské invazi panovala v klíčových věcech jednoznačná shoda, řekl Fiala. "Česká politická scéna je v postoji k ruské agresi a podpoře Ukrajiny a jejího statečného boje naprosto jednotná," uvedl. Na jednání podle něj vystoupili ministři obrany, zahraničních věcí či vnitra s nejnovějšími informacemi ze svých úřadů.

Fiala připomněl své čtvrteční plánované setkání s prezidentem Milošem Zemanem. "Budu věřit, že všichni klíčoví ústavní činitelé a všechny politické instituce dají navenek jasný, jednotný a silný postoj, který je v těchto nesmírně těžkých časech mimořádně důležitý," doplnil.

Informace ocenil šéf hnutí ANO a bývalý předseda vlády Andrej Babiš. "Pro mě to bylo velice užitečné, dozvěděli jsme se strašně moc informací od ministryně obrany či pana premiéra," uvedl Babiš. Za klíčové označil i informace od ministerstva vnitra ohledně příchodu uprchlíků z Ukrajiny. Ocenil, že Fiala schůzku uspořádal, ale i jeho nasazení a energii, s kterou krizi řeší. "Oceňuji aktivity vlády, protože myslím, že to řeší dobře," uvedl Babiš.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněli usnesení obou parlamentních komor, které v posledním týdnu odsoudily ruskou agresi. Adamová ocenila, že ve Sněmovně se za stanovisko vlády postavila i opozice. "Věřím, že tomu tak zůstane i v dalších týdnech, je důležité, abychom jako ČR v tomto postoji dál vystupovali jednotně," řekla.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že vytkl Adamové i ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) některé jejich výroky ohledně postoje SPD. Připomněl, že SPD označila jakékoliv narušení suverenity a integrity státních hranic ozbrojenými silami za porušení mezinárodního práva. "Vyzval jsem je, aby zanechali rozdělování společnosti," uvedl.

Na jednání Okamura apeloval na vládu, aby se vzdala Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) a urychleně dostavěla jaderné bloky. "To, co se děje, způsobí jen další zdražování energií," uvedl. Připomněl návrh hnutí na dobrovolný osmitýdenní vojenský výcvik v místě bydliště, při kterém by stát platil za účastníky sociální a zdravotní pojištění a dával by jim i náhradu mzdy.

Fiala schůzku svolal ještě před tím, než ruská armáda minulý týden Ukrajinu napadla. "To, co se teď odehrává kolem nás, dalo tomu setkání úplně jiný rozměr," řekl. V menší míře se tak dostalo na další plánovaná témata, tedy koncepci české evropské politiky a na přípravy předsednictví v druhé polovině roku.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější