Premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání vlády odsoudil zveřejnění adres poslanců, kteří hlasovali pro pandemický zákon. Krok uskupení Otevřeme Česko - Chcípl PES ohrožuje podle něj bezpečnost zákonodárců i jejich rodin.
V souvislosti s protesty proti projednávání pandemické novely i sněmovními obstrukcemi hnutí SPD hovořil premiér o tom, že ČR klesla znovu hlouběji v úpadku politické kultury. Odpor směřuje podle něj proti samotnému demokratickému projednávání předpisů ve Sněmovně.
Jednání Sněmovny od úterý blokuje SPD, která chce obšírným zdůvodňováním svých úprav pořadu jednání zabránit schvalování vládní novely pandemického zákona vrácené Senátem. Podobně si počínala i při prvním projednávání začátkem února. Fiala dnes řekl, že by se mohl vyjádřit stejně jako před dvěma týdny. "Bohužel jsme se v úpadku politické kultury a pravidel parlamentního života dostali ještě dál, ještě hlouběji," uvedl.
Zopakoval své přirovnání pandemického zákona k hasičské stříkačce, která je připravená pro případ požáru. Předpis nechce vláda využívat hned, ale chce ho mít k dispozici hlavně kvůli hrozbě podzimní vlny covidu-19. "Zákon potřebujeme mít jako pojistku. Všichni si přejeme, abychom ji nemuseli použít. Bylo by ale nepřijatelné, abychom ji neměli," řekl.
Považuje za nepochopitelné, že to odpůrci nevidí. "Ale nejde o odpůrce pandemického zákona, jde o odpůrce demokratického projednávání v Poslanecké sněmovně," řekl Fiala. Situace podle něj překračuje všechny myslitelné meze, především co se týče zveřejnění adres poslanců. "Ohrožuje bezpečnost zákonodárců, jejich dětí, rodičů a blízkých. Považuji to za nepřijatelné, takové kroky do demokratické společnosti nepatří," uvedl.
Fiala zdůraznil, že respektuje právo opozice určité předpisy obstruovat. Připustil, že postup využili i občanští demokraté pod jeho vedením u elektronické evidence tržeb. "Metodu prodlužování jednání respektuji," řekl. Nynější situace se podle něj ale liší v tom, že obstrukce se netýkají jednoho předpisu, ale brání už schválení programu jednání.
"To je něco nového, obstruuje se samotný parlamentní proces, vůči tomu by nikdo neměl být lhostejný," dodal. Činnost Sněmovny je podle něj ochromená a řada poslanců začíná zvažovat nutnost změnit jednací řád dolní komory. "Za sebe věřím, že se to vrátí do normálních kolejí a prosím všechny, kterým záleží na parlamentní demokracii, aby se o to snažili, ať jsou z jakékoliv politické strany," řekl.
Fiala: Je logické, že stát preventivní PCR testy nebude platit, když je nežádá
Fiala považuje za logické, že stát nebude od března proplácet preventivní PCR testy z veřejného zdravotního pojištění, když je po lidech nebude nikde vyžadovat. Na tiskové konferenci po jednání vlády také řekl, že vláda dnes nepřichází s žádnými novými protiepidemickými opatřeními, což považuje za dobrou zprávu.
"Ta naše opatření, tak jak s nimi přicházíme, i to uvolňování je postupné. Takže je logické, že když PCR testy nebudou vyžadovány pro vstup na různé akce nebo do restaurací a kamkoliv jinam, tak že je stát postupně přestane hradit," řekl novinářům.
Podle Fialy k tomu postupně přistupuje většina zemí. "Testy nepotřebujete od 9. února, takže je tam nějaká lhůta, v únoru se ještě hradí, a potom je stát samozřejmě přestane hradit," dodal.
Od 9. února byla zrušena po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích. Vláda zmírnění opatření rozšířila i na ostatní místa, kde bylo dosud potvrzení vyžadováno.
Na současnou praxi, kdy neočkovaní lidé nemají na test zdarma nárok, pokud nemají příznaky nebo neměli rizikový kontakt, kritizovali v posledních dnech praktičtí lékaři. Někteří lidé podle nich vyžadovali žádanku, i když na ni podle názoru lékaře nárok neměli. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka považuje plánovaný krok ministerstva za správný. Podle něj by o tom, kdo potřebuje vyšetření pro určení diagnózy, měl rozhodovat lékař.
Někteří lékaři se ale domnívají, že by lidem dál měla být možnost třeba jednoho testu měsíčně zdarma zachovaná pro případy, že se chtějí otestovat preventivně třeba před návštěvou starších příbuzných. S tím souhlasí například molekulární genetik z Akademie věd ČR Jan Pačes, preventivní testy podle něj lidem umožňují chovat se zodpovědně. Zároveň slouží státu jako lepší informace o tom, jak se virus v populaci šíří.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.