Fiala: Opozice vládu uráží a dehonestuje, místo aby se chovala státotvorně

Opozice vládu uráží, kritizuje a dehonestuje, místo aby se ve složité situaci chovala státotvorně a připustila, že na některých problémech má obrovský podíl. Poté, co dnes kabinet odolal ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení, to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Po "opozičních orgiích" věří, že občané v zářijových komunálních a senátních volbách podpoří současné vládní strany.

Petr Fiala

Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů.

Fiala podle svých slov bez ironie poděkoval opozici za svolání jednání. "Tři týdny před komunálními a senátními volbami opozice nemohla udělat nic lepšího. Věřím, že se na jednání dívalo co nejvíce občanů," poznamenal. "Věřím, že pokud tyto opoziční orgie, kterých jsme byli svědky, nekompetence, nenávisti, lži a zloby, viděli občané, přijdou ke komunálním a senátním volbám a podpoří změnu, ke které jsme nakročili loni na podzim," dodal předseda vlády.

Schůze podle něj byla svolána ze dvou důvodů. Opoziční strany si chtěly udělat kampaň za peníze daňových poplatníků a také zakrýt problémy předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Nebyla to podle Fialy současná vláda, která podcenila energetickou bezpečnost ČR, dlouho upírala svůj zrak k Rusku a zadlužovala zemi.

Opozice podle Fialy šíří zlobu a nenávist a nemá opravdová řešení složité situace. Zároveň se podle něj nesmířila s výsledky loňských parlamentních voleb, není schopna přijmout porážku a snaží se různými prostředky výsledky popřít.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) si může každý udělat obrázek sám, jak by to vypadalo, kdyby zemi vedly strany, jež jsou nyní v opozici. Ministři ve vystoupeních na plénu ukazovali kompetenci, zkušenost a zodpovědný přístup, míní.

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval opozici za to, že ministři měli možnost prezentovat svoji práci. Osobní napadání, invektivy, očerňování a poukazování na soukromé záležitosti byly podle něj pod úroveň toho, jak by mělo vypadat jednání ve Sněmovně.

Lidovecký předseda Marian Jurečka poznamenal, že vládní koalice drží pevně při sobě. Považuje to za dobrou zprávu pro občany, firmy i Evropskou unii. Soudný člověk podle něj nemůže chtít, aby vláda padla při českém předsednictví v Radě EU, jako se tomu stalo v roce 2009.

Šéfa Pirátů Ivana Bartoše uráželo srovnávání dřívější koronavirové pandemie a situace, kdy je Evropa pod vlivem války ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. Není to podle něj namístě.

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější