Fiala pojede na jednání premiérů V4 v Košících

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek zúčastní jednání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Košicích. Jednání se budou týkat energetické bezpečnosti, války na Ukrajině či aktuálních výzev včetně migrace, uvedl dnes v tiskové zprávě úřad vlády. Fiala po velitelském shromáždění armády řekl, že by byla škoda nevyužít tuto příležitost koordinovat postoje alespoň v některých oblastech.

Petr Fiala (ODS)

Jednání v Košicích bude prvním zasedáním na úrovni předsedů vlád v rámci slovenského předsednictví ve V4, které trvá od začátku letošního července do konce příštího června. Poté vedení skupiny na rok převezme Česko. "Mezi hlavními tématy plenárního zasedání bude energetická bezpečnost, válka na Ukrajině a diskuse k současným výzvám v oblasti migrace," uvedla Strakova akademie.

Fiala uvedl, že premiéři V4 z různých důvodů neměli minimálně půl roku příležitost v této sestavě jednat. "Je to formát, který se v minulosti osvědčil a byla by škoda, kdybychom nevyužili všech příležitostí, jak koordinovat alespoň v některých věcech spolupráci zemí V4," řekl. Nemá podle něj smysl tajit, že na řadu věcí mají země odlišné názory, což se týká především Maďarska. Zdůraznil ale, že v posledním půlroce se pod českým předsednictvím v Radě EU daří v otázkách Ukrajiny vždy najít jednotu celé unie.

Palčivým problémem, který je podle Fialy nutné na jednání V4 řešit, je také otázka migrace. "Řešením je kvalitní ochrana vnější schengenské hranice, momentálně je slabým bodem srbsko-maďarská hranice," uvedl. Česko je připravené se na posílení její ochrany podílet, zopakoval Fiala. Nedávno uvedl, že ČR je na jaře připravena zdvojnásobit počet policistů působících na hranici ze 40 na 80.

Prezidentského summitu V4 v Bratislavě se v říjnu zúčastnil prezident Miloš Zeman. Podle serveru Seznam Zprávy se naopak v pátek neuskuteční jednání šéfů Parlamentů, na které odmítli jet předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle serveru jsou za jejich krokem "vlažný postoj Budapešti vůči ruské agresi na Ukrajině i nekolegiální maďarská energetická politika".

Pekarová zmínila, že Maďarsko se navenek tváří, že Ukrajinu podporuje, ale dělá celou řadu opačných kroků. Nedovoluje například převoz vojenské pomoci přes své území, uvedla. Kritizovala taky nedávné maďarské jednání s Íránem. "Írán dodává drony ruské armádě, která je využívá k vraždění na Ukrajině a demonstranty za práva žen chce popravovat. Maďarsko s nimi podepsalo dohodu o ekonomické spolupráci. Svou cestu si vybrali. My jdeme zcela jinou. Účastnit se setkání předsedů parlamentů V4 nemohu," napsala na twitteru.

Předseda maďarského parlamentu László Köver minulý týden vyjádřil politování nad tím, že se setkání v Bratislavě neuskuteční. "V posledních třiceti letech pomáhala regionální spolupráce čtyř zemí překonávat ideologické rozpory a úspěšně jsme společně hájili své zájmy," citovala Kövera minulý týden agentura MTI.

Maďarsko může na základě výjimky nadále dovážet plyn z Ruska podle dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let. Země je na ruském plynu i ropě silně závislá a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.

Letadlo do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému výbušnému…

05.12.2022 05:06 Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

V Bečově se při oslavě v penzionu propadla podlaha, jedna žena se zranila

03.12.2022 18:54 V Bečově nad Teplou se dnes odpoledne propadla podlaha v jednom z penzionů uprostřed soukromé…

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

03.12.2022 15:55 Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27…

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod…

03.12.2022 10:05 Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Související:

Nejnovější