Fiala poprvé jednal s von der Leyenovou, řešili přípravy předsednictví ČR v radě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přislíbila pomoc při přípravách českého předsednictví v Radě EU, řekl po dnešní schůzce v Bruselu český premiér Petr Fiala. Předseda vlády se dopoledne sešel také s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem, kterého pozval do Česka. Věří, že po dnešních "prvotních jednáních" bude jeho vláda na evropské scéně vnímána jako spolehlivý partner.

Petr Fiala (ODS)

Fialovy první osobní schůzky s von der Leyenovou a Nehammerem od nástupu do úřadu se uskutečnily při příležitosti dvoudenního summitu Evropské unie a Africké unie, který začal dnes odpoledne. Po zhruba půlhodinovém setkání s předsedkyní komise hovořil premiér o "velice otevřeném" rozhovoru.

"Paní předsedkyně Evropské komise mi přislíbila veškerou pomoc a součinnost při přípravě evropského předsednictví," řekl. O prioritách předsednictví, které bude ve druhé polovině roku, podle něj hovořili jen v obecné rovině.

Fiala s von der Leyenovou před jednáním společně vystoupili před novináře, přičemž šéfka EK ocenila možnost osobní schůzky. "Evropská komise a já sama jsme velmi rádi, že vás máme jako partnera. Jsou to náročné časy a když jsme jednotní, jsme mnohem silnější," poznamenala von der Leyenová.

Zmínila mimo jiné napětí kolem pokračujících ruských manévrů u hranic Ukrajiny, které byly dnes tématem neformálního jednání Evropské rady. S českým premiérem se von der Leyenová následně podle Fialy shodla na tom, že "Evropa musí pracovat na větší energetické soběstačnosti, aby nebyla tolik závislá na ruském plynu". S předsedkyní Evropské komise mluvil premiér také o energetické politice.

Přípravy českého předsednictví byly tématem i při podvečerním setkání s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Podle Fialy se dvojice nemohla vyhnout ani otázce takzvané taxonomie, neboli seznamu zdrojů energie považovaných za "zelené investice". Evropská komise do této kategorie nedávno zařadila i jádro a věcí se nyní bude zabývat europarlament. "Zdůraznil jsem náš zájem na tom, aby to bylo v této podobě schváleno," řekl Fiala ke schůzce s Metsolaovou.

Ještě dopoledne se český premiér sešel i s rakouským kancléřem Nehammerem. Podle vyjádření obou lídrů přišla řeč také na zásadní otázku, která ČR a Rakousko rozděluje, tedy pohled na jadernou energetiku. Fiala doplnil, že kancléře pozval na návštěvu Česka, která by se mohla uskutečnit v "brzkém termínu".

"Věřím, že po těch prvotních jednáních budeme vnímáni jako spolehlivý partner pro naši další spolupráci v rámci Evropské unie," uvedl Fiala při večerním vystoupení před českými novináři. Potvrdil při tom, že svůj první summitu v Bruselu opustí předčasně, aby se v pátek mohl účastnit jednání v Poslanecké sněmovně. Ujišťoval nicméně, že před dnešním odletem stihl všechna "klíčová jednání". "A to pokládám při své první návštěvě v Bruselu v pozici předsedy vlády České republiky za důležité," dodal.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější