Premiér Petr Fiala (ODS) se příští čtvrtek setká ve Vatikánu s papežem Františkem. Hovořit budou o aktuálních mezinárodních otázkách či české pomoci Ukrajině. Fiala do Vatikánu zamíří z Berlína, kde ve středu vystoupí jako čestný řečník na zasedání Východního výboru německého hospodářství, informoval dnes ČTK úřad vlády.
Fialu ve Vatikánu přijme papež František, předseda vlády bude jednat také se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. "Jejich rozhovory se dotknou aktuálních mezinárodních otázek a české pomoci napadené Ukrajině a jejím obyvatelům," sdělila Strakova akademie.
S papežem Františkem jednal při příležitosti setkání lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě v březnu 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu předsedy vlády Jana Fischera v roce 2009 či Petra Nečase (ODS) o tři roky později.
Sobotka při setkání pozval papeže do Česka, což učinili opakovaně prezident Miloš Zeman či bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při přijetí ve Vatikánu v roce 2019. Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.
Vatikán v polovině května oznámil, že novým pražským arcibiskupem se stane olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nahradil kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010. Výběr Dukova nástupce trval několik let. Duka letos dosáhl věku 79 let, církevní hodnostáři obvykle funkce opouštějí po dovršení 75 let.
Graubnerovi bude letos v srpnu 74 let, pozici pražského arcibiskupa je připraven vykonávat několik let. "Když to bude méně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde," uvedl. V nejbližších letech by tak měla v Česku nastat změna nejen na pozici pražského arcibiskupa, ale také v čele dalších diecézí.
V Berlíně bude Fiala na pozvání německého hospodářského svazu Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft (OA). Svaz, mezi jehož členy patří velké společnosti jako BASF, Deutsche Bank či Siemens, podporuje hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.
V listopadu se Česko dozvědělo jména nových či staronových vítězů ankety Český slavík. Dojemným okamžikem slavnostního večera byla pocta zesnulé Anně Slováčkové. Součástí čísla nebyl její otec Felix Slováček. Už se ale podělil o názor na vystoupení.
Začal prosinec a ruku v ruce s ním i meteorologická zima. Podle meteorologů se během měsíce očekávají nejvyšší teploty kolem šesti stupňů nad nulou. O Vánocích se budou teploty držet kolem nuly. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českou divadelní obec zasáhla smutná zpráva. V pondělí ve věku 83 let zemřel Jan Dušek. Informovala o tom Divadelní fakulta Akademie múzických umění. Podle vysoké školy byl Dušek jedním z nejvýraznějších českých scénografů.
Karlos Vémola a jeho slovenská manželka se v posledních dnech stali předmětem nepříjemných spekulací. Skloňují se dokonce slova jako rozvod. Na klidu jim jistě nepřidá ani to, že se v jejich soukromí začaly šťourat Agáta Hanychová a Ornella Koktová.
Dvěma případy vraždy se v uplynulém týdnu začali zabývat v Olomouckém kraji. Policie v pondělí zveřejnila podrobnosti k tragédii v Přerově, kde byl nalezen zastřelený muž. Obviněným v případu je recidivista, motivem jeho činu byly finanční spory s obětí.
Dva týdny už se Patrik Hezucký nachází v nemocnici. V uplynulých dnech se sice spekulovalo, že by před posledním listopadovým víkendem mohl být propuštěn do domácího léčení, ale tak se zatím nestalo. Návštěvy jeho parťáků tak zřejmě budou pokračovat.
Radek Filipi, který je známý především jako partner Lucie Bílé, se musel podrobit náhlé a vážné operaci. Slavná zpěvačka přiznala, že si o svého přítele dělala velký strach. Naštěstí byl Filipi v péči opravdových odborníků.
Herečka Lindsay Lohan se rozpovídala o slangu, televizních pořadech a hudbě, které provázely její rok. Devětatřicetiletá hvězda filmu Pátek po dvanácté (Freakier Friday) mluvila s magazínem People o svých oblíbených okamžicích na obrazovce z roku 2025, a to při příležitosti oznámení, že bude moderovat předávání cen Betch of the Year Awards, sponzorované společností Dunkin’. Přiznala ovšem, že její znalosti internetových trendů jsou spíše z doslechu.
Zpěvák Ed Sheeran se vyjádřil k fámem o rozkolu mezi ním a zpěvačkou Taylor Swift. Sheeran (34) a miliardářka Taylor Swift (35) jsou dlouholetými přáteli, přičemž Taylor dokonce Eda označila za svého „druhého bratra“. Ed Sheeran nyní potvrdil, že jejich vztah je stále stejně blízký.
Televizní kariéra Meghan Markle je „odsouzena k zániku“, pokud se jí pro její nadcházející vánoční speciál nepodaří zajistit hvězdu Hollywoodu kategorie A. Uvádí to jeden z královských komentátorů. Nejnovější pořad vévodkyně ze Sussexu pro Netflix, „S láskou, Meghan: Sváteční vydání“ (With Love, Meghan: Holiday), má premiéru ve středu 3. prosince. To je pouhé dva dny předtím, než Kate Middleton uspořádá svou každoroční vánoční akci „Společně o Vánocích“ ve Westminsterském opatství.
Katie Price odhalila, že její syn Harvey zhubl přibližně 31 kg, aniž by užíval jakékoli injekce na hubnutí. Sedmačtyřicetiletá matka pěti dětí sdílela snímky štíhlejšího Harveyho na Snapchatu a informovala své sledující o tom, kolik váhy třiadvacetiletý mladík ztratil.
Ivana Gottová se v posledních měsících stáhla zcela do ústraní, ale stále drží ochrannou ruku nad oběma dospívajícími dcerami. Přesto jsme se dozvěděli něco nového o starší z dívek. A je to opravdu pikantní novinka.