Fiala se shoduje se Zemanem ohledně Ukrajiny, jiní politici jsou k projevu kritičtí

Dnešní poslední vánoční projev prezidenta Miloše Zemana byl podle premiéra Petra Fialy (ODS) hlavně ohlédnutím hlavy státu za jeho vlastní kariérou. S prezidentem se předseda vlády shoduje v názoru na ruskou agresi, na dotaz ČTK ocenil také Zemanovu podporu Izraele. Další vládní politici se k projevu postavili kriticky a s ohledem na lednové volby příštího prezidenta vyjádřili přání, aby nová hlava státu přinesla změnu.

Miloš Zeman a Petr Fiala

Podle šéfa opoziční SPD Tomia Okamury opomněl Zeman zmínit selhání vlády v boji s inflací, místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček hodnotí projev jako nadstranický.

Zeman ve větší části dnešního projevu bilancoval svou politickou kariéru. Fiala zmínil, že vánoční poselství tak bylo do značné míry jeho vlastním ohlédnutím. "Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například to, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií jsou největší výzvou, se kterou se musíme v současné době vypořádat," uvedl premiér. Ocenil také Zemanovu dlouholetou podporu Izraele.

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana se Zeman pokusil relativizovat svou dlouhodobou proruskou ekonomickou a politickou orientaci. "Poznámkou o 'zeleném fanatismu' dokázal, že je skutečně mužem minulosti, a správně podotkl, že vláda bude muset hledat nové zdroje daňových příjmů. Věřím, že jeho dnešní projev je koncem jedné éry - a začátkem nové, lepší," uvedl.

Šéfku Sněmovny a koaliční TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou projev nepřekvapil. "Ač své vánoční vystoupení nazýval vždy 'poselstvím', ani tentokrát v něm lidem nepopřál. Mluvil většinu času jen o sobě samém," uvedla. Věří, že příštího prezidenta budou zajímat spoluobčané mnohem víc. "A že se dočkáme i hlubších myšlenek než jen hanění snah o vypořádaní se s klimatickou změnou," uvedla.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) pozitivně vnímá explicitní podporu prezidenta Ukrajině. "Již výrazně hůře vnímám zpětné hodnocení jeho vztahu k Ruské federaci jako ekonomickou diplomacii," uvedl. Kritizoval také Zemanův postoj k ekologii. "Je smutné, že deficity, které dlouhodobá politika Česka ve vztahu ke klimatu, ovzduší a naší přírodě vykazovala, jsou nyní pět minut po dvanácté dávána za vinu zelené politice, místo aby se na férovku přiznalo, že jsme zaspali," napsal Bartoš ČTK. Do vánočního poselství pak také nepatří urážky kritiků či politiků, doplnil.

Okamura označil za pochopitelné, že poslední desáté poselství obsahovalo bilancování Zemanovy dlouhé politické kariéry. "Co však pro mne pochopitelné není, je skutečnost, že zcela opomněl zmínit totální selhání stávající Fialovy vlády, které vede k bezprecedentnímu zdražování základních životních potřeb a uvrhuje miliony českých spoluobčanů do neřešitelných ekonomických problémů a chudoby," napsal ČTK Okamura.

Havlíček hodnotí projev jako nejvíce nadstranický ze všech Zemanových prezidentských projevů. "Věcně a podle mě správně zrekapituloval tři hlavní problémy a jejich příčiny dneška, aniž by napadal vládu či popichoval opozici. Drobným šťouchancem v závěru připomenul, že je to stále Miloš Zeman, ale byl to celkově i s ohledem na shrnutí jeho politického života, smířlivý projev," uvedl. Havlíček ocenil, že se zlepšil Zemanův fyzický stav.

Prezidentští kandidáti se v hodnocení Zemanova projevu neshodují

Různorodé reakce vzbudil u prezidentských kandidátů dnešní vánoční projev končícího prezidenta Miloše Zemana. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová ocenila, že Zeman dnes symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v projevu postrádal slova o nynějších těžkých časech a povzbuzení. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasil se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí roku i jejich hodnocením. Kandidáti to sdělili ČTK a napsali na sociálních sítích.

Zeman uvedl, že věří, že tlak svobodných zemí dříve nebo později přiměje Rusko, aby opustilo území Ukrajiny. Nerudová ocenila, že tak symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska směrem k plné podpoře Ukrajiny. "Jeho rozloučení ohlašuje blížící se závěr jedné éry. Tu definitivní tečku za ní můžeme udělat v lednových volbách. Věřím, že po nich společně začneme řešit budoucnost nás všech," uvedla na twitteru.

Pavel napsal, že hodnocení Zemana lidé již slyšeli dost. "Mohu ale říci, co dnes od prezidenta neslyšeli, ačkoli to slyšet měli: Naše země i lidé za sebou mají náročný rok a těžké časy nás ještě čekají, ale zvládli jsme už i horší období, takže klid, i tentokrát to zvládneme," uvedl.

Babiš ČTK sdělil, že Zeman se znovu ukázal jako vynikající rétor. "Nikdo takový v současné politice není a v tomto směru bude jeho odchod do politického důchodu velkou ztrátou," uvedl . Souhlasí se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí končícího roku i jejich hodnocením. "S tím, že Rusko musí opustit Ukrajinu, aby se do této země vrátil mír. S kritikou zeleného fanatismu, nepochopitelného zákazu aut se spalovacími motory nebo rozšiřování emisních povolenek," uvedl Babiš. Postrádal vizi do budoucna, přání, aby se ČR dařilo lépe, i větší povzbuzení.

Podle senátora Pavla Fischera Zeman obhajoval sebe a své minulé činy. "Jeho projev nepřinesl nic nového, neměl ani mnoho společného s vánočním poselstvím. Nezanechal nic k přemýšlení, jediný výhled do budoucnosti se týkal vlastního důchodu Miloše Zemana," konstatoval Fischer. Nesouhlasí s tím, že by Zeman bojoval za suverenitu Česka. "Stal se symbolem servility vůči východním mocnostem. Při tom urážel a rozděloval," míní.

Odborářský předák Josef Středula uvedl, že se projev nesl v bilančním duchu. "Prožil uplynulých 32 let v politice a za tu dobu stihl mnoho lidí potěšit, ale jak už to v politice bývá, více bylo těch, které naštval. Budí emoce, a to se od státníků očekává. Nyní je však čas na změnu," napsal Středula. Podnikatel Karel Diviš uvedl, že Zeman byl dobrým politikem, ale nebyl skvělým státníkem.

Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu…

07.12.2023 20:47 Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s…

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Související:

Nejnovější