Fiala se udílení vyznamenání zúčastní, má ale výhrady

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 24. října 2022 15:00
Sdílej:

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek zúčastní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě, ač se mu selektivní přístup prezidenta Miloše Zemana ke zvaní hostů nelíbí. Uvedl to dnes na facebooku. Nejde podle něj o soukromou Zemanovu oslavu, ale o tradiční akci k výročí vzniku samostatného a demokratického Československa.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která s ohledem na nedávné volby vykonává pravomoci předsedy horní komory, se udílení vyznamenání nezúčastní. Vadí jí to, že Pražský hrad na ceremoniál nepozval některé ústavní činitele. Server iROZHLAS.cz o víkendu uvedl, že pozvání nedostali předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Fiala připomněl, že výzvy k ignorování ceremoniálu obdržel i před březnovým předáváním vyznamenání. Tehdy někteří z pozvaných hostů nedorazili kvůli nesouhlasu s dřívějšími Zemanovými názory na ruského prezidenta Vladimira Putina. Fiala se ale zúčastnil, své rozhodnutí tehdy označil za principiální.

Předseda vlády dnes mimo jiné poznamenal, že se ceremoniálu zúčastní hosté z řad velvyslanců, diplomatů, příslušníků ozbrojených sil, vyznamenaných a jejich blízkých. "A naprostá většina z nich půjde na oficiální oslavu státního svátku země, kterou mám tu čest nyní reprezentovat jako předseda vlády. A právem čekají, že tam budu přítomen," uvedl Fiala.

Po sestavení vlády Spolu a Pirátů se STAN si Fiala podle svých slov zvolil cestu komunikace a snaží se hledat vzájemné cesty mezi nejvyššími představiteli země. "Není to jednoduché a u mých voličů ani nijak populární. Ale je to nutné v zájmu České republiky. A minimálně v její zahraniční politice se to vyplácí. Nebudu toto svoje rozhodnutí měnit několik měsíců před koncem mandátu současného prezidenta republiky," dodal premiér.

Na předávání ocenění nepřijdou podle dřívějšího zjištění ČTK i někteří poslanci, hejtmani nebo rektoři. Velká část z nich tento pátek ještě neměla pozvánku na 28. října a například někteří rektoři se chtějí omluvit z pracovních důvodů nebo kvůli cestám do zahraničí.

Poslední předávání státních vyznamenání se konalo v březnu. Zeman při něm vyznamenal osobnosti, kterým se rozhodl řády a medaile udělit v letech 2020 a 2021. Loni a předloni se totiž tradiční ceremoniály 28. října nekonaly kvůli koronavirové pandemii a pobytu prezidenta v nemocnici.

Stalo se
Světové celebrity
Elton John

Zpěvačka odhalila pozadí vzniku legendárního hitu Eltona Johna!

Zpěvačka Kiki Dee po padesáti letech od vydání legendárního duetu Don't Go Breaking My Heart poodhalila zákulisí jeho vzniku i svůj vztah se Sirem Eltonem Johnem. Píseň v roce 1976 opanovala britskou hitparádu na šest týdnů a pro Eltona Johna znamenala vůbec první prvotní příčku v UK Chart. Dodnes zůstává mimořádně populární, což nedávno stvrdilo i získání ocenění od platformy Spotify za překonání hranice jedné miliardy přehrání.

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Ondřej Brzobohatý se stal terčem ostré poznámky od své vlastní matky!

Od oficiálního potvrzení rozchodu hudebníka Ondřeje Brzobohatého a moderátorky Daniely Písařovicové uplynuly už týdny. K situaci se nedávno také poprvé vyjádřila umělcova matka Hana Gregorová, která se v minulosti netajila tím, že si Danielu jako snachu velmi oblíbila. 

České celebrity
Hana Zagorová

Češi si připomenou Hanu Zagorovou velkolepým koncertem!

Češi budou letos mít jedinečnou možnost si připomenout Hanu Zagorovou. Zaznějí totiž písně legendární zpěvačky v podání jiných, povětšinou výrazně mladších zpěvaček a zpěváků. Kdy a kde se koncert odehraje? 

České celebrity
Jan Kraus

Ivana Chýlková popsala Jana Krause jako malého skrčka s velkým zadkem!

Populární herecká dvojice Ivana Chýlková a Jan Kraus tvoří stabilní pár již od poloviny devadesátých let, přestože v současnosti nežijí ve společné domácnosti. Když se v roce 1994 potkali během natáčení televizního filmu Trio, první dojem ze strany herečky nebyl vůbec ideální; Krause bez obalu popsala jako malého skrčka s velkým zadkem, který ji vizuálně nijak nezaujal.