Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 4. července 2022 15:30
Sdílej:

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Jednat budou o energetické bezpečnosti, ruské invazi na Ukrajinu či evropských otázkách a českém předsednictví v Radě Evropské unie. V dnešní tiskové zprávě to uvedl úřad vlády.

Fiala o červencové návštěvě Plenkoviče hovořil už před několika týdny po jednání s opozicí o zahraniční a evropské politice. V diskusi se politici tehdy dotkli otázky rozšíření schengenského prostoru, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil o potřebě jeho rozšíření o Bulharsko, Rumunsko či Chorvatsko. Fiala posléze novinářům řekl, že aktuálně vidí reálně právě vstup Chorvatska a že o tom s Plenkovičem bude hovořit.

O české podpoře pro vstup Chorvatska do Schengenu ujistil při červnovém jednání v Praze také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) šéfa chorvatské diplomacie Gordana Grliče-Radmana.

Chorvatský premiér Plenkovič byl na oficiální návštěvě Prahy naposledy v listopadu 2019, tehdy jednal s Babišem.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.