Premiér Petr Fiala (ODS) se po návštěvě Ukrajiny vrátil do České republiky. Jeho letadlo dnes krátce před 13:00 přistálo na vojenském letišti v pražských Kbelích. Fiala se v Kyjevě společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou setkali s představiteli Ukrajiny. Jednali s nimi o ukrajinském boji proti ruské agresi.
Do Kyjeva se představitelé Česka, Polska a Slovinska vydali neočekávaně v úterý ráno vlakem z Polska, do ukrajinské metropole dorazili večer. Jednali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou vlády Denysem Šmyhalem. Šlo o první návštěvu vysokých představitelů západních zemí od začátku ruské invaze 24. února.
Fiala po jednání na tiskové konferenci Ukrajinu ujistil, že Evropa za ní stojí. Premiéři podle něj do Kyjeva přijeli, aby ukrajinskému lidu vyjádřili podporu. Zdůraznil, že Ukrajinci bojují nejen za své životy a za svou svobodu, ale i za životy a svobodu dalších Evropanů. Poukázal na množství uprchlíků, kteří přicházejí do České republiky.
"Ukrajinské přátele jsem informoval o tom, že se o vaše ženy a o vaše děti postaráme, že najdou útočiště v naší zemi," uvedl. Připomněl českou humanitární i vojenskou pomoc Ukrajině a slíbil, že bude pokračovat. "Uděláme vše pro to, abyste ruského agresora porazili," řekl.
Cestu český premiér označil za obrovskou příležitost. "Není to jenom gesto, má to i velký symbolický význam," uvedl. Se získanými informacemi se chce následně podělit se spojenci z Evropské unie a NATO. Po příjezdu do Polska Fiala na twitteru uvedl, že z polského Řešova společně s Morawieckým a Janšou volali předsedovi Evropské rady Charlesovi Michelovi, aby ho o výsledcích mise informovali.
Fiala: Evropa musí pokračovat v podpoře Ukrajině
Pokud bude Evropa a NATO pokračovat v podpoře Ukrajiny a sankcích proti Rusku, je šance dospět k mírovému diplomatickému řešení, řekl dnes novinářům po návratu z Kyjeva premiér Petr Fiala (ODS). Ukrajina podle něj potřebuje hlavně protitankové a protiletecké zbraně a další vojenskou techniku, protože bojuje proti obrovské přesile. V Kyjevě mluvili třeba také o vytvoření aliance států, které by nabídly azyl ruským vojákům.
Fiala podpořil myšlenku mírové mise na Ukrajině. Jde ale podle něj až o následný krok, nyní je třeba Ukrajinu podporovat v jejím boji. Mírovou misi v Kyjevě navrhl polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński.
Fiala se do Kyjeva vydal nečekaně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou v úterý. V Kyjevě se setkali s nejvyššími představiteli Ukrajiny.
Fiala poděkoval všem, kteří ho doprovázeli. Do Kyjeva s ním jeli poradce předsedy vlády pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar, vládní mluvčí Václav Smolka a členové ochranného týmu.
Český premiér zopakoval, že Ukrajinci bojují za své životy, vlast a svobodu, ale zároveň bojují i za další země. "Musíme je v tom boji podpořit, proto jsme tam jeli osobně. Abychom jim dali najevo, že nejsou sami," řekl. Poznamenal také, že je nutné tlačit na Rusko, aby pochopilo, že agrese není cesta. Takový postup označil za jedinou cestu pro diplomatické řešení.
Ukrajinci podle premiéra mají šanci uspět, když jim Západ dodá dostatek vojenské techniky. Zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou není podle něj nyní možné, ale Ukrajinci si ji dokážou do jisté míry vytvořit sami při dodávkách správných zbraní. Podle Fialy je potřeba, aby dodávky zbraní Ukrajině byly masivnější a připojilo se k nim co nejvíce zemí. Právě požadavek na vojenskou pomoc bude podle Fialy jedna z prvních věcí, se kterou se bude obracet na ostatní partnerské země. Řekl, že pomoc musí přijít rychle v řádu dnů.
"Bavili jsme se o některých velmi konkrétních krocích, třeba že by i z hlediska nějakého dlouhodobého vývoje se mohla vytvořit koalice států, nejenom z unie, ale třeba i dalších států Severoatlantické aliance, které by poskytovaly azyl vojákům Ruské federace, kteří se rozhodnou nebojovat a dezertují," uvedl premiér.
Od ukrajinské strany dostali premiéři podle Fialy podněty, jak by bylo možné prohloubit protiruské sankce. Společně mluvili také o tom, že by bylo vhodné, aby měla EU v Kyjevě diplomatické zastoupení. Většina diplomatů evropských zemí totiž Ukrajinu v minulých týdnech opustila. Fiala znovu podpořil to, aby Ukrajina získala status kandidátské země a posléze mohla vstoupit do EU. "Budeme znovu tlačit na státy EU, abychom ty dveře otevřeli co nejvíce a co nejrychleji," poznamenal.
Delegace podle českého premiéra Ukrajincům vyřídila vzkaz od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o programu podpory Evropské unie, která už Ukrajině pomohla celkem asi 2,5 miliardy eur.
Fiala také řekl, že prezident Miloš Zeman byl o cestě předem informován. Mise se podle něj plánovala od pátku, definitivně si ji účastníci potvrdili v pondělí. Z bezpečnostních důvodů o ní bylo informováno velmi málo lidí. Ocenil skvělou organizaci polské i ukrajinské strany. Poznamenal, že svou účast příliš nezvažoval, protože má člověk dělat věci, které považuje za správné. Ukrajinci podle něj potřebovali vidět podporu i na činech. Bezpečnostní složky a silová ministerstva o cestě informoval "v první chvíli, kdy to bylo možné". Z rodiny o svém záměru informoval pouze manželku, další členové rodiny se o cestě dozvěděli ve stejnou chvíli jako veřejnost. Poznamenal, že věděl o rizicích cesty, strach ale neměl.
Premiéři Česka, Polska a Slovinska se v úterý sešli na území Polska poblíž hranic s Ukrajinou, odtud společně pokračovali vlakem do Kyjeva. Bližší podrobnosti k průběhu cesty Fiala z bezpečnostních důvodů na dotazy novinářů neuvedl. "Neříkám, že jsme celou dobu byli v neprůstřelných vestách, ale v určitých chvílích ano," dodal.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.