Premiér Petr Fiala (ODS) prezidentu Miloši Zemanovi osobně garantoval, že nový ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude jednat v souladu s programovým prohlášením. Prezident tím dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima NEWS zdůvodnil, proč nakonec i přes výhrady Lipavského jmenoval.
"Na naší poslední schůzce mi Petr Fiala nabídl osobní garanci, že pan Lipavský se bude chovat v souladu s vládním programovým prohlášením, což konkrétně znamená strategické partnerství s Izraelem a podporu visegrádské spolupráci. To byly dva body, které jsem vyčítal panu Lipavskému," řekl Zeman.
Kromě toho měl k bývalému pirátskému poslanci kvůli podle Zemana nízké kvalifikaci a kvůli návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území. Prezident řekl, že ho Fiala ujistil, že se v Česku neuskuteční. Považuje to za Lipavského "šílený nápad".
"Osobní garance předsedy vlády má svoji váhu. Přiznávám se, že kdyby tato garance nebyla, tak bych i nadále odmítal jmenovat pana Lipavského," dodal Zeman.
Zeman původně oznámil, že Lipavského odmítá jmenovat. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě ohlásil, že prezident jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Tak také Zeman učinil v pátek na zámku v Lánech.
Při ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář. Nový ministr v sobotu uvedl, že záležitost nijak neprožívá. "Nevím, ale myslím si, že to bylo jenom přeřeknutí," uvedl dnes prezident v Partii.
Ve zdůvodnění, proč nechtěl Lipavského jmenovat, se Zeman odkázal na informace týdeníku Euro, podle kterého byla jeho závěrečná bakalářská práce hodnocena "nejhorší možnou známkou". "Myslím, že jednoho krásného dne sama vláda uzná, že je zatížena panem Lipavským jako velmi slabým ministrem a že přehodnotí svoje postoje," doplnil prezident.
V minulosti Zeman dočasně pověřil řízením stejného ministerstva Jana Hamáčka (ČSSD), který pouze s maturitou zastával i funkci ministra vnitra a prvního místopředsedy vlády. Dnes řekl, že i u něj mu absence vysokoškolského titulu vadila, rozdíl ale vidí v působnosti ministrů vnitra a zahraničí.
"Tady jde o ministra zahraničí, který nepůsobí jenom na domácím poli, působí na poli zahraničním a který buď nám dělá ostudu, nebo prestiž. My jsme měli celou řadu dobrých ministrů zahraničí a ve srovnání s nimi mi připadal pan Lipavský jako velmi slabý kus ve stádě," podotkla hlava státu.
Zeman uvedl, že proti ostatním členům nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nic nemá a že se těší na spolupráci s premiérem Fialou, který má prezidentovu důvěru. Během posledního roku svého mandátu nehodlá Zeman systematicky pracovat s dalšími ústavními činiteli ani s ministrem zahraničí, řekl.
Izrael naznačil, že poslední návrh příměří, s nímž souhlasí palestinské hnutí Hamás, nepřijme. Aby souhlasil s klidem zbraní, požaduje propuštění všech 50 zbývajících rukojmích, ať už jsou naživu nebo po smrti.
Agáta Hanychová asi nebude na tento víkend vzpomínat úplně v dobrém. Užívá si sice pobyt v zahraničí, ale byla tam svědkem tragédie. Prozradila to na instagramovém profilu. Italská média odhalila, co se přesně na pláži, kde se influencerka nacházela, stalo.
Jízdou vozidla, které nemá na dálnici co dělat, se od úterý zabývají středočeští policisté. Na sociálních sítích se totiž objevily záběry formule, která jela po dálnici D4.
Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.