Fiala stále preferuje evropské řešení vysokých cen energií

Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes ve Sněmovně znovu vyslovil pro evropské řešení vysokých cen energií. Při interpelacích tak reagoval na dotaz Marie Pošarové (SPD), která poukazovala na plán německé vlády vynaložit na zmírnění dopadů drahých energií až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč).

Petr Fiala (ODS)

Podle ministerského předsedy není možné přistoupit na to, aby mezi sebou soutěžily v těchto podporách rozpočty jednotlivých členských zemí.

"Pokud přistoupíme na to, že budou spolu soutěžit národní rozpočty, že budeme soutěžit navzájem bez ohledu na otevřený prostor Evropské unie, když budeme soutěžit o to, kdo a jak více podpoří vlastní průmysl, co se stane vzhledem k síle České republiky? Z takové soutěže nevyjdeme jako vítězi a nemůžeme z ní vyjít jako vítězi," řekl premiér. Takový postup podle něho nelze připustit a je nutné jít cestou evropského řešení i pro velké firmy.

Na dotaz dalšího interpelujícího Radovana Vícha (SPD) ministerský předseda poukázal na to, že vláda národní řešení připravila, ale pracuje na evropském, protože by bylo levnější, efektivnější a výhodnější. Prokazatelně podle něho vede ke snížení cen energií i jen slovní intervencí. "Soupeřit v tom, jak budeme dotovat vlastní průmysl, a soupeřit v tom s Německem a dalšími bohatými zeměmi, já považuju za nesprávnou cestu," řekl. Fiala ale také podotkl, že kabinet na evropské řešení nespoléhá. "Z hlediska zájmů České republiky ho považujeme za nejvýhodnější a nebudeme rezignovat na to, abychom ho dosáhli," dodal.

Německá vláda kvůli ohlášenému plánu podpor čelila v EU kritice především menších zemí. Podle odborníků by mohl znevýhodnit ostatní členské země. Německý kancléř Olaf Scholz před týdnem na závěr pražského neformálního summitu EU uvedl, že jednání přispělo k odstranění nedorozumění kolem balíčku na zmírnění dopadů vysokých cen energií. Scholz zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, konkrétně Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

Scholz připustil, že vyřešení problému vysokých cen lze dosáhnout jen společně. Zároveň ale obhajoval opatření na národní úrovni. Podle něj jsou nezbytná a budou muset být přijímány ve všech zemích.

Fiala pokládá Síkelovy výkroky o firmách a energiích za nadsázku

Jako určitou nadsázku a pokus o odlehčení vnímá premiér Petr Fiala (ODS) výroky ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) o tom, aby se velké firmy vydávaly za malé a střední, aby dosáhly na vládní pomoc s vysokými cenami energií. Fiala při dnešních sněmovních interpelacích ale také řekl, že tato poznámka poškodila Síkelovo dobře připravené vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy. Členové vlády si musí podle ministerského předsedy dávat na svá vyjádření větší pozor.

Fiala odpovídal na dotaz Karla Sládečka (SPD), podle kterého musel každý, kdo Síkelovy výroky vyslechl, dospět k závěru, že o žádnou nadsázku nešlo. Takovým způsobem vyjádření už dříve vysvětlovalo Síkelovo ministerstvo. "Kdy konečně pana ministra Síkelu odvoláte a nahradíte ho odborníkem na energetiku?" tázal se Sládeček.

Ministerský předseda podotkl, že pokud se výrok vytrhne z kontextu, není správný ani vhodný. "Všem bylo jasné, že se jedná o určitou nadsázku, pokus o odlehčení, o vtip a současně vyjádření toho, že vláda se bude snažit maximálním způsobem hledat cesty, jak podnikatelům pomoci. Nikdo to v tu chvíli prostě nebral doslova," řekl Fiala. Na výroky, jak uvedl, právě proto nereagoval, byť se sněmu rovněž účastnil.

Síkela při vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně vzkázal velkým firmám, aby se tvářily jako malé a střední podniky, aby mohly dosáhnout na vládní pomoc. "Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, že při té definici malé a střední firmy budeme asi umět v rámci nějakých sporných limitů přimhouřit oko. To znamená, že já všem velkým (firmám) doporučuji: tvařte se jako malé a střední, aspoň na přechodnou dobu,“ řekl Síkela v projevu. Sklidil za to kritiku opozice.

V Lánech se sešli Zeman a Fiala na dalším z pravidelných setkání

05.02.2023 19:10 Na zámku v Lánech na Kladensku začalo dnes v podvečer další z pravidelných setkání prezidenta…

Zákony postihující lidi z komunity LGBT+ jsou nespravedlností, říká papež

05.02.2023 18:46 Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností.…

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Související:

Nejnovější