Fiala: Uděláme vše pro dojednání balíčků o energiích i pomoci Ukrajině

Uděláme vše pro to, abychom do úspěšného konce dovedli jednání o energetickém balíčku i toho, který se týká pomoci Ukrajině. Před začátkem summitu Evropské unie to dnes řekl český premiér Petr Fiala. Dodal, že jednání nejsou jednoduchá. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela jde o "komplexní výzvu", dodal ale, že je ohledně vyjednávání optimistický.

Petr Fiala

"My se snažíme doladit některé věci, které jsou ještě otevřené. Já jsem i v průběhu pozdního večera i teď ráno vedl, a vedu, jednání, abychom dovedli do konce otázku toho balíčku, který se týká i pomoci Ukrajině a hlavně v těch dalších hodinách a dnech energetického balíčku, který by pomohl řešit ceny energií v České republice a v Evropě, a to nejen krátkodobě ale i dlouhodobě," uvedl Fiala. "Nebudu tajit, že ta jednání jednoduchá nejsou, ale uděláme vše pro to, abychom je dovedli do úspěšného konce," dodal.

Lídři EU se dnes budou na summitu v Bruselu bavit o omezení cen energií či reformě energetického trhu. Diplomaté čekají nejdelší diskuze právě okolo tématu energetiky a souvisejících otázek. Omezení cen plynu je jedním z posledních témat, u nějž by Česko chtělo za svého předsednictví přivést evropské země k dohodě. Někteří představitelé unijních zemí chtějí o této sporné věci, v níž by mohla přinést průlom ministerská schůzka příští pondělí, hovořit i dnes.

Roli Česka ve vyjednávání o maximálních cenách plynu dnes při příchodu na summit ocenil Michel. "Opravdu chci pochválit české předsednictví, protože zejména v posledních dnech sehrálo velmi důležitou roli, aby podniklo kroky správným směrem. Chápu, že stále existují některé prvky, které je třeba vyjasnit, a které musíme rozhodnout, ale jsem optimista," prohlásil.

Na stanovení cenového stropu dnes byla cestou na summit tázána i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která uvedla, že bude tlačit na přijetí rozhodnutí v této věci.

Hlavy zemí EU čeká také mimo jiné debata o podpoře Ukrajiny. Polsko ve středu večer odmítlo podpořit dohody o uvolnění makroekonomické pomoci 18 miliard eur (437 miliard Kč), které by měly Kyjevu začít chodit v pravidelných intervalech od ledna, a globální patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy. Uvedl to server Politico, podle kterého Polsko odmítá podpořit dohodu kvůli nesouhlasu s globální firemní daní. Dohodu předtím dlouhodobě blokovalo Maďarsko, které stáhlo veto při souběžném jednání o svých penězích z unijních fondů.

Morawiecki dnes při příchodu na summit EU. prohlásil, že spojení pomoci Ukrajině s globální firemní daní je pokus o vydírání

Fiala se dnes ještě před summitem setkal s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým. Všichni jsou členy evropské strany Evropští konzervativci a reformisté (ECR), které Meloniová předsedá. Debata Fialy, Meloniové a Morawieckého se týkala ruské agrese proti Ukrajině a energetiky, uvedlo na twitteru stálé zastoupení Polska v Bruselu.

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější