Fiala v Rudolfinu: Český národ není v EU nevýznamný

České předsednictví v Radě Evropské unie je příležitostí uvědomit si, že nejsme malý a nevýznamný národ, na jehož hlasu nezáleží a o jehož budoucnosti se rozhoduje jinde. V projevu v pražském Rudolfinu před zahájením koncertu PKF - Prague Philharmonia to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Petr Fiala

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svoboda je neustále něčím ohrožována, například agresivní válkou na Ukrajině, fanatismem nejrůznějších druhů nebo pokusy o znovuzavedení cenzury. Česko začalo EU předsedat 1. července, štafetu převzalo od Francie.

Na projevy navázal slavnostní koncert při příležitosti zahájení předsednictví. Světovou premiéru bude mít autorská skladba klavíristy Tomáše Kača připravená speciálně pro české předsednictví. Na programu koncertu jsou díla českých autorů, zazní také hymny ČR a EU. Dramaturgie propojuje klasickou hudbu s hudbou populární, jazzovou a také s českým folklorem.

"Přebíráme předsednictví v době, která patří k nejtěžším za několik posledních desetiletí," uvedl Fiala. Je podle něj nutné udržet vzácnou a potřebnou jednotu v klíčových věcech, pomoci Ukrajině v jejím boji a následné obnově státu a ekonomiky. Upozornil také na nutnost posílit obranu, kybernetickou bezpečnost a vybudovat energetickou nezávislost na fosilních zdrojích z Ruska.

Dalším rozměrem předsednictví je podle něj příležitost uvědomit si, že o budoucnosti České republiky se nerozhoduje jinde. "Jsme středně velký evropský stát. V rámci evropského společenství budeme mít takový hlas a respekt, jaký si sami dokážeme prosadit a odpracovat," podotkl premiér. Připomněl také motto předsednictví "Evropa jako úkol", což je výrok, který ve stejnojmenné eseji publikoval první český prezident Václav Havel.

Zeman Evropskou unii popsal jako sdružení národů a států, které jsou spřízněny volbou svobody. Podle prezidenta je dobré si uvědomit, že svoboda není samozřejmá, pohodlná a že je neustále něčím ohrožována. "Například dnes agresivní válkou na Ukrajině, ale také netolerantním a nenávistným kvazi politickým náboženstvím či ideologií, fanatismem nejrůznějších druhů, naivní, ale o to nebezpečnější utopií," poznamenal.

Svoboda je podle něj ale také ohrožována pokusy o znovuzavedení cenzury. "Chtěl bych připomenout, že v době bitvy o Británii Angličané nikdy žádným způsobem neomezovali propagační nacistické vysílání do Británie, protože věřili sebevědomí a moudrosti svých občanů," poznamenal. "Chtěl bych tedy naší České republice popřát, aby v čele národů a zemí spřízněných volbou svobody odvedla dobrou práci," dodal prezident.

V Rudolfinu koncertu přihlíží například místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti), první místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Střelba v Cetinje: 12 mrtvých, útočník pálil i do dětí

12.08.2022 21:40 Aktualizováno Útočník v černohorském městě Cetinje zastřelil 11 lidí včetně dvou dětí, při incidentu sám zahynul,…

V Odře se po hromadném úhynu ryb našlo značné znečištění rtutí

12.08.2022 20:09 Vzorky vody v řece Odře podle německých úřadů ukázaly po hromadném úhynu ryb značné znečištění…

Sněmovna projedná Zemanovo veto snížení plateb za pojištěnce 26. srpna

12.08.2022 18:32 Vládní návrh zákona, který má letos snížit platby státu za státní pojištěnce do systému zdravotního…

Armáda vyšle do Hřenska drony, aby monitorovaly případná ohniska požáru

12.08.2022 17:29 Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska…

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Související:

Nejnovější