Fiala: Věřím, že obhájíme pozici nejsilnějšího klubu a budeme mít dál předsedu Senátu

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: INCORP images
ČTK 24. září 2022 18:12
Sdílej:

Za velmi nadějné označil při příchodu do volebního štábu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) výsledky koalice i občanských demokratů v senátních volbách premiér Petr Fiala (ODS). U komunálních voleb chce s hodnocením počkat na sečtení většího počtu hlasů. Fiala věří tomu, že ODS udrží nejsilnější klub v Senátu a také funkci předsedy komory pro Miloše Vystrčila (ODS).

Ovládnutí pražského magistrátu v barvách vládní pětikoalice očekává přes podle ní někdy nevybíravou kampaň Pirátů předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Fiala hodnotí jako velmi nadějné průběžné výsledky senátních voleb. "Komunální volby je zatím obtížné komentovat. Očekávám ale dobrý výsledek," uvedl. Kampaň, která volbám předcházela, byla podle něj jedna z nejvyhrocenějších.

Premiér si přeje, aby Vystrčil zůstal v čele horní komory. Funkci podle něj vykonává s obrovskou pracovitostí a důstojností a Senát skvěle reprezentuje v Česku i v cizině. "Věřím, že obhájíme pozici nejsilnějšího klubu a budeme mít dál předsedu Senátu," řekl. Vystrčil po sečtení zhruba 70 procent okrsků drží v jihlavském obvodu první místo se 45 procenty hlasů před kandidátkou ANO Janou Nagyovou (31 procent).

Povolební vyjednávání nechávají občanští demokraté na místních organizacích. Vedení strany preferuje, aby v městech a obcích vznikala spojení kopírující složení vládní koalice Spolu a Pirátů se STAN. "Ale voliči rozdávají karty různě a někdy by to nebylo početně možné," uvedl Fiala. Vylučuje však koalice s SPD a komunisty. Také podle Pekarové Adamové budou koalice záviset na místních dohodách. V Praze předpokládá vítězství a existuje podle ní velká snaha zopakovat vládní spolupráci i přes podle ní nevybíranou kampaň Pirátů na adresu kandidátů Spolu. Fiala nechtěl situaci v hlavním městě komentovat, uvedl však, že vítězstvím by pro něj bylo, aby ODS vyhrála v Brně, kde bydlí.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Kriminalisté řeší nález části lidského těla na Sokolovsku

Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí do konce týdne. Víkendová předpověď slibuje změnu k lepšímu

Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová nešetří kritikovou svého bývalého podcastu

Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu. 

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Princezna Kate se vyjádřila k tragédii, která otřásla Británií!

Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.