Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 30. listopadu 2023 16:34
Sdílej:

Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim byla nabídnuta částka ve výši 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na zvýšení odměňování pro příští rok.

Tato částka by měla být dodatkem k úhradové vyhlášce a bude závazná pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, uvedl Fiala po setkání. Lékaři, kteří jako projev nesouhlasu vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají svůj protest až poté, co bude premiérem předložená nabídka písemně potvrzena.

Obě strany se dohodly na tom, že v následujících dnech budou pokračovat v jednáních. "Cílem je najít správný technický mechanismus, aby se tyto prostředky skutečně promítly do platů a mezd, a zároveň určit strukturu, jak budou rozděleny," uvedl premiér.

Plánované omezení provozu v nemocnicích kvůli nižší dostupnosti lékařů od 1. prosince podle Přády zatím nebylo odvoláno, lékaři chtějí písemné potvrzení nabídky od premiéra na zvýšení mezd.

Nespokojenost lékařů vyplynula letos v létě s novelou zákoníku, která zdvojnásobila možný objem dobrovolné přesčasové práce. Novela, která bude projednávána ve čtvrtek ve Sněmovně, by měla od roku 2024 toto ustanovení vrátit na 416 hodin.

Sekce mladých lékařů ve středu oznámila, že v mnoha nemocnicích v prosinci uzavřou některá oddělení kvůli nedostatku personálu. Očekávají také prodloužení čekacích dob na akutních příjmových ambulancích.

Podle vedení nemocnic je prosinec nejméně náročným měsícem pro nemocniční péči během celého roku. Většina plánované péče, s výjimkou onkologických operací, bude odložena. Vyšetření a operace se obvykle v druhé polovině měsíce neprovádějí.

Stalo se
Světové celebrity
královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. měla před smrtí poslední přání!

Královna Alžběta II. měla před svou smrtí v září 2022 jedno velké poslední přání. Podle nové biografie Roberta Hardmana s názvem Elizabeth II: In Private. In Public. The Inside Story si panovnice vroucně přála strávit léto na zámku Balmoral se všemi svými pravnoučaty, a to včetně dětí prince Harryho a Meghan Markle.

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West měl za vystoupení na londýnském festivalu dostat obří honorář

Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, měl být hlavní hvězdou letošního ročníku londýnského festivalu Wireless. Podle dostupných informací webu Mirror mu pořadatelé za tři vystoupení nabídli závratných 11 milionů liber (přibližně 15 milionů dolarů). Celá akce však skončila fiaskem, když britské ministerstvo vnitra v pondělí rapperovi zamítlo vstup do země s odůvodněním, že jeho přítomnost by nebyla v zájmu veřejného blaha.

Světové celebrity
Katie Price

Manžel Katie Price se postaral o další skandál

Manžel britské glamour modelky Katie Price, podnikatel Lee Andrews, opět rozvířil vody mediálního světa svým nejnovějším ambiciózním prohlášením. Tentokrát tvrdí, že podal nabídku na odkoupení většinového podílu v prestižním fotbalovém klubu Chelsea FC. Klub z anglické Premier League v současnosti vlastní konsorcium BlueCo pod vedením amerického miliardáře Todda Boehlyho, které jej v roce 2022 pořídilo za rekordních 4,25 miliardy liber.

Počasí
Jarní počasí

Předpověď počasí na víkend. Po chladném pátku přijde změna

Víkend, který právě začíná, sice nebude tak teplý jako předchozí velikonoční, ale předpověď alespoň slibuje výrazně lepší počasí než v pátek. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).