Fialova vláda nehodlá snižovat počty policistů jen kvůli vylepšení rozpočtu

Policie ČR
Policie ČR, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 16. listopadu 2022 16:39
Sdílej:

Vláda nebude snižovat počty policistů jen kvůli tomu, aby zajistila snížení výdajů státního rozpočtu. Před rozhodnutím o takovém kroku bude nutné prověřit, jaké by byly jeho dopady. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Omezení počtu policistů je jedním z návrhů, které představila Národní ekonomická rada vlády (NERV) s cílem snížit strukturální deficit rozpočtu.

"Logika tohoto konkrétního návrhu, jak ho předložila Národní ekonomická rada vlády, vychází ze srovnání počtu policistů na počet obyvatel," řekl Fiala. Podle něj je ale potřeba zohlednit i skutečnost, že část činností, které v Česku vykonávají policisté, mají v jiných zemích na starosti civilní zaměstnanci.

"Neuděláme žádné škrty jen proto, abychom spravili rozpočet, aniž bychom si byli vědomi všech dopadů, jaké by toto rozhodnutí mělo," zdůraznil Fiala. Podle něj je sice důležité snižovat rozpočtové schodky, ale zároveň je nutné zajistit, aby stát plnil své funkce a chránil bezpečnost občanů.

NERV předložil vládě dvě desítky opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu, která by měla zajistit snížení strukturálního schodku. Mezi návrhy jsou plány na zvýšení daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu, omezení některých státních podpor, snížení počtu policistů nebo slučování malých obcí. Celkem by opatření mohla snížit deficit rozpočtu zhruba o 200 miliard korun. V letošním roce plánuje Česko hospodaření se schodkem 375 miliard korun, v příštím roce se schodkem 295 miliard korun.

Fiala dnes řekl, že vláda se bude všemi návrhy NERV zabývat na počátku příštího roku, vyhodnotí jejich dopady a zváží, jaká opatření jsou pro Česko vhodná. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) minulý týden uvedl, že chce na jaře předložit soubor opatření, která by od roku 2024 snížila strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba o 70 miliard korun.

Stalo se
Světové celebrity
Andrew a Tristan Tateovi

Influenceři Tateovi se z vazby jen tak nedostanou!

Bratři Andrew a Tristan Tateovi zůstanou ve vazbě nejméně další dva týdny, než proběhne jejich následující soudní stání ve věci vydání do Velké Británie. O jejich dalším setrvání ve vězení během pravděpodobně několikaměsíčního extradičního procesu rozhodne federální soudkyně v polovině srpna. Obě známé internetové osobnosti čelí na britském území vážným obviněním ze znásilnění, sexuálního napadení a obchodování s lidmi, přičemž veškerá nařčení dlouhodobě odmítají.

České celebrity
Lucie Vondráčková

Návrat Lucie Vondráčkové na známá místa. Tady žila s Plekancem

Lucie Vondráčková je u nás velmi populární herečkou a zpěvačkou, takže na své fanoušky může narazit prakticky na jakémkoliv místě. Významnou část života ale strávila v Severní Americe, kde žila úplně jiný život. A letos v létě si to rozhodla připomenout.

České celebrity
Simona Krainová

Simona Krainová dosáhla svého? Aneta Vignerová se musela znovu ozvat

Výměna názorů mezi Anetou Vignerovou a Simonou Krainovou ohledně estetických úprav u žen pokračuje. Spustila ji svým vyjádřením prvně jmenovaná, ta druhá reagovala. Nyní se Vignerová rozhodla některé věci uvést na pravou míru. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Bude to extrémní. Tropické počasí graduje, rozšířilo se varování před požáry

Druhým dnem sužuje Česko současná vlna veder. Meteorologové ve čtvrtek upřesnili území platnost varování před vysokými teplotami. Zároveň se v některých oblastech zvyšuje stupeň nebezpečí výstrahy před nebezpečím požárů.