Fialova vláda se dohodla s energetickými firmami na kompenzacích

Vláda se dohodla s největšími obchodníky s energiemi na podobě kompenzačního systému za zastropované ceny elektřiny a plynu. Na twitteru to dnes uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Dohodnutý mechanismus kompenzací podle něj bude vláda schvalovat na začátku ledna. Dohodu potvrdily energetické společnosti. Kompenzace by firmy měly dostávat zálohově za každý měsíc, systém se může během roku změnit.

Petr Fiala

Vláda cenové stropy pro příští rok stanovila na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Strop platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. Podle dřívějších prohlášení vlády by náklady na opatření měly vyjít maximálně na 170 miliard korun.

"Návrh mechanismu má za cíl na jedné straně kompenzovat oprávněné ztráty obchodníků, ale zároveň musí hlídat peníze daňových poplatníků před případnými neoprávněnými požadavky," řekl k dohodnutému systému kompenzací Fiala. Podrobnosti zatím neuvedl.

Dohodu potvrdily velké energetické firmy. Podle Pražské energetiky (PRE) by kompenzace měly být schváleny 4. ledna. "Podle původních představ budeme vykazovat prodeje elektřiny za leden, a kompenzace za toto období bychom tedy měli zálohově obdržet na počátku února. Tak by to mělo fungovat po celý rok s tím, že je možné podle vývoje situace na trhu podmínky během příštího roku měnit. Konečné vyúčtování roku 2023 by mělo nastat v prvních týdnech roku 2024," řekl ČTK Petr Holubec z PRE.

S dohodou souhlasí také ČEZ. "Pro ČEZ bylo naprosto klíčové zajistit dostatek energií za přijatelné ceny pro všechny zákazníky, tedy pro české domácnosti, instituce i firmy. Součástí zvoleného řešení, kterým je zastropování cen, je i toto nařízení vlády o kompenzačním mechanismu, díky němuž budou zákazníci po celý příští rok chráněni před současnými vysokými cenami energií. Jsme proto rádi, že se podařilo tento mechanismus připravit," uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík.

Společnost E.ON ocenila aktivní přístup vlády k řešení kompenzací. "Diskuse na toto téma byly rozsáhlé a dlouhodobé a jsem rád, že se nám nakonec podařilo najít řešení, které je přijatelné pro všechny zúčastněné strany a z něhož budou benefitovat především samotní zákazníci, pro které od ledna budou platit zastropované ceny. Pro stabilitu energetického trhu je to velmi důležitý krok, který od ledna zajistí lepší cenovou dostupnost energií," řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Vláda původně cenový strop schválila pouze pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce. Následně ovšem opatření rozšířila i na veřejné společnosti a nakonec i na velké firmy. Pro všechny firmy bude zastropování omezeno do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let, což má podle vlády motivovat k úsporám.

Vládní strop na energie už dodavatele využívají v nových cenících pro domácnosti na příští rok. Zastropované ceny bude platit převážná většina odběratelů, kteří mají smlouvy na dodávky na dobu neurčitou. Zdražení se u jednotlivých klientů projeví různě, u průměrných domácností jde většinou o několik stovek korun měsíčně navíc. Ceny se naopak nemění u zákazníků se zafixovanými cenami.

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Regulovaná složka cen energií stoupne o desítky procent, rozhodl ERÚ

30.11.2023 15:09 V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický…

Pohonné hmoty mohou v Česku i nadále zlevňovat

30.11.2023 11:08 V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním…

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

30.11.2023 09:33 Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory…

Fiala chce jednat s lékaři. Nemocnice v prosinci některá oddělení zavřou

29.11.2023 21:35 Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl…

Související:

Nejnovější