Výrok premiéra Petra Fialy (ODS) o proruských svolavatelích sobotní demonstrace proti vládě byl podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) nešťastný. Vláda by podle něj neměla podceňovat strach lidí ze současného zdražování a energetické krize a měla by jim dát jasně najevo, že je situací provede. Kuba to dnes řekl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Fialův výrok kritizovali také poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová a poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle policie kolem 70.000 lidí. Premiér Fiala v reakci na to novinářům řekl, že je jasné, že se v Česku objevují dezinformační proruské kampaně a někdo jim podléhá. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. "Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů," doplnil Fiala.
"Výrok samotný není šťastný, je nutné se zamýšlet nad tím a podívat se, co tam lidi vede, a pokud to vláda bude ignorovat, tak může nastat problém," komentoval dnes Kuba premiérova slova. Připomenul těsný výsledek v minulých volbách. Uvedl, že pokud by strany jako KSČM, Přísaha, ČSSD či Trikolora dostaly víc hlasů, rozložení sil ve Sněmovně by bylo zřejmě zcela jiné. "Ten pocit lidí, že neumějí tu situaci řešit a že se něčeho bojí, je něco, s čím musíme pracovat a nesmíme poztrácet to strašně důležité, a to je udržení svobody a demokracie v ČR," varoval.
Podle něj je jasné, že se země dostává do dezinformační války a že se na organizaci sobotní demonstrace podíleli proruští aktivisté. "Úkolem této vlády je dát jasně najevo lidem, že je tou situací provedeme, to patří k demokracii, vláda má za to odpovědnost," doplnil.
Za nešťastný označila výrok Fialy k demonstraci i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Uvedla, že by se neshodla se všemi řečníky na demonstraci, ale protestující lidé měli její podporu. Vláda podle ní řeší současnou situaci špatně. Pochopení pro účast lidí na demonstraci vyjádřil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). I on uvedl, že není možné takto velký protest komentovat jen slovy o proruských svolavatelích demonstrace.
Podle poslance SPD Jana Hrnčíře byly Fialovy výroky arogantní a hloupé. Řekl, že si nemyslí si, že demonstraci svolaly proruské síly. Projevy na demonstraci se podle něj týkaly zoufalé situace, kdy vláda není schopna lidem pomoct.
Fiala kvůli svému vyjádření k sobotní demonstraci čelí na internetu sérii internetových příspěvků, které obsahují výhrůžky smrtí a násilím, upozornil dnes web Echo24. Případem se zabývá policie. "Řešíme sérii příspěvků, které k tomuto vyzývají," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík serveru.
Demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou vlády a chtějí změnu. Z pódia pod sochou svatého Václava řečníci kritizovali především vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Organizátoři uvedli, že požadují okamžitou demisi Fialova kabinetu a vypsání nových parlamentních voleb. V případě nesplnění požadavku hrozí vyhlášením odporu.
Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů.
Ukrajina si v sobotu připomněla havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Uplynulo od ní 39 let. Prezident Volodymyr Zelenskyj při té příležitost ocenil tehdejší i současné hrdinství ukrajinského národa.
Roman Červenka má za sebou šestý zápas extraligového finále, ale klidným ho jistě nenechávají ani spekulace, které se točí kolem jeho osobního života. Panuje shoda na tom, že se rozpadlo manželství s modelkou Veronikou Machovou. Nejasnosti jsou nicméně kolem toho, kdo za to může. Nyní promluvila Slovenka, která je s Červenkou spojována.
Od nočních hodin vyšetřuje jihočeská policie vážný incident, který se odehrál před barem v Milevsku na Písecku. Dva lidé utrpěli zranění a skončili v nemocnici. Policisté v souvislosti s případem zadrželi celkem čtyři osoby.
Kdo si myslel, že televizní kariéra Jaromíra Soukupa končí ve chvíli, kdy odešel z Barrandova, ten se mýlil. Soukup, jak ho známe z obrazovky, je definitivně zpět. Kontroverzní podnikatel rozjel svůj nový projekt sám na sebe.
Česko má za sebou jarní kolo Sbírky potravin, které opět ukázalo, že Češi mají srdce na pravém místě. Darovali celkem 518 tun pomoci, konkrétně 464 tun potravin, tedy 928 tisíc porcí jídla, a 54 tun hygienických potřeb. Klíčovým prvkem akce bylo nasazení více než 5000 dobrovolníků v rekordním počtu obchodů.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, se v poslední době ocitla v centru pozornosti kvůli svým novým projektům, které zahrnují lifestyle show na Netflixu s názvem "With Love, Meghan" a značku As Ever.
Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.
Jiřího Bartošku marně očekávali lidé na tiskové konferenci k letošnímu ročníku karlovarského filmového festivalu. Charismatického herce, který se ve svém životě znovu potýká s rakovinou, postihly ještě další zdravotní potíže. Spolupracovníci ale o jeho svržení z festivalového trůnu nechtějí ani slyšet.
Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let.
Šéf Kremlu Vladimir Putin podle ruských médií při jednání s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem potvrdil, že Moskva je připravena jednat s Ukrajinou bez splnění jakýchkoliv předběžných podmínek.
Popularita má i své odvrácené stránky. Na vlastní kůži to poznává i Marek Ztracený, na jehož slávě se snaží přiživit podvodníci. Jednomu konkrétnímu člověku se však populární hitmaker ve spolupráci se svými fanoušky dostal na stopu.