Finské strany podpořily výstavbu plotu na částech hranice s Ruskem

Hlavní finské politické strany podpořily výstavbu plotu na částech hranice Finska s Ruskem. Informoval o tom dnes list The Guardian s odvoláním na finská média. V Helsinkách rostou obavy z ilegálních přechodů hranice poté, co Rusko vyhlásilo kvůli své válce na Ukrajině částečnou mobilizaci a ze země začaly prchat tisíce Rusů.

Finsko

Finská vláda se rovněž domnívá, že by Rusko mohlo v rámci hybridní války posílat na hranice množství žadatelů o azyl. Evropská unie z podobného počínání obvinila Bělorusko, když v druhé polovině minulého roku na bělorusko-polské hranici uvázly stovky migrantů z Blízkého východu, Afghánistánu a Afriky.

Výstavbu plotu na hranici Finska s Ruskem navrhl minulý měsíc náčelník finské pohraniční stráže. Ve středu večer o návrhu jednali zástupci všech hlavních finských politických stran s premiérkou Sannou Marinovou. "Shodli jsme se, že je potřeba. Chceme zajistit, že pohraniční stráž bude mít dostatečnou podporu, aby mohla efektivně provádět kontrolu hranice. Musíme být rovněž připraveni na jakékoli rušivé situace," prohlásila předsedkyně finské vlády po schůzce.

Práce na krátkém testovacím úseku bariéry by mohly začít, jakmile na projekt budou vyčleněny finanční prostředky, uvedla finská média. Podle návrhu finské pohraniční stráže by několik metrů vysoký plot, zakončený ostnatým drátem a opatřený bezpečnostními kamerami a senzory, měl vzniknout na zhruba 20 procentech rusko-finské hranice, která dosahuje délky 1340 kilometrů.

Plot by měl chránit oblasti, kde hrozí riziko masové migrace z Ruska, především na jihovýchodě Finska. Bariéra by ale mohla být vztyčena i kolem hraničních přechodů na severu země. Pohraniční stráž odhaduje, že stavba plotu potrvá až čtyři roky a přijde na několik set milionů eur. Konečný souhlas s výstavbou by mohl padnout až v dubnu, kdy jsou ve Finsku plánovány parlamentní volby.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto řekl, že do Finska zatím vstoupilo 40.000 Rusů, z nichž někteří se již vrátili nebo pokračovali do dalších zemí. Soudy mají rozhodnout o tom, zda ruští občané budou moci získat ve Finsku azyl pouze na základě prohlášení, že nechtějí bojovat v ruské armádě na Ukrajině. "Mohl by být důvod pro udělení azylu na základě toho, že branec nechce být v ruské armádě a porušovat lidská práva," uvedl Haavisto.

Témata: Finsko

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější