Finsko a Švédsko jsou odhodlány vstoupit do NATO společně

NATO
NATO, foto: NATO
ČTK 28. října 2022 18:48
Sdílej:

Finsko a Švédsko jsou odhodlány vstoupit do Severoatlantické aliance současně. Šéfové vlád obou severských zemí to dnes podle agentury Reuters uvedli po jednání v Helsinkách. Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.

"Je pro nás samozřejmě velmi důležité, aby Finsko a Švédsko vstoupily do NATO ruku v ruce," řekla finská premiérka Sanna Marinová s tím, že o obavách Turecka nedávno v Praze jednala s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

"(Erdogan) prohlásil (...), že není tolik sporných záležitostí, pokud jde o Finsko, (ale) nějaké záležitosti, pokud jde o Švédsko," dodala po setkání se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem, který se funkce ujal minulý týden.

Kristersson řekl, že nemá obavy, že by Švédsko v přístupovém procesu zůstalo pozadu za Finskem. Uvedl také, že se v blízké budoucnosti setká s Erdoganem v Ankaře.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Helena Zeťová

Bolest je i po roce nepopsatelná. Maminka zavzpomínala na Helenu Zeťovou

Sobota byla smutným dnem. Uplynul totiž rok od tragické a nečekané smrti Heleny Zeťové. Pozůstalí si charismatickou zpěvačku náležitě připomněli. Helenina maminka přiznala, že na ni tíha loňských událostí opět naplno dolehla. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna nadělila fanouškům k Vánocům pořádně peprný dárek

Popová ikona Madonna se rozhodla oslavit letošní Vánoce ve velkém stylu a fanouškům na sociálních sítích nadělila sérii odvážných fotografií. Sedmašedesátiletá zpěvačka se v tematickém focení stylizovala do role svůdné paní Clausové, přičemž pózovala v luxusním spodním prádle inspirovaném vintage módou. Snímky doprovodila provokativní otázkou, zda byli její sledující letos hodní, nebo spíše zlobiví.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift a její vánoční dárek: Na charitu poslala miliony dolarů

Taylor Swift potvrzuje svou pověst štědré dárkyně a před letošními Vánocemi rozdala miliony dolarů na charitativní účely. Mezi obdarovanými organizacemi je například nezisková společnost MusiCares, která pomáhá hudebníkům v tísni. Tato organizace zpěvačce veřejně poděkovala s tím, že její příspěvek zajistí profesionálům v hudebním průmyslu přístup k nezbytné péči, aniž by museli obětovat svou kariéru.

Světové celebrity
Král Karel III.

Tajný vzkaz krále Karla: Vyzval prince Harryho ve vánočním projevu k usmíření?

Král Karel III. ve svém vánočním projevu vyslal jasné poselství plné laskavosti, naděje a soucitu, přičemž dvakrát použil termín „smíření“. Narážel tím snad na prince Harryho?