Finsko ode dneška snižuje množství víz udělovaných občanům Ruska zhruba na desetinu dosavadního počtu. Informovala o tom agentura AP, podle níž je důvodem vyjádření solidarity s Ukrajinou, kterou Rusko v únoru napadlo.
Od dnešního dne Finsko umožní Rusům žádat o turistická víza pouze jednou týdně, a to jen ve čtyřech ruských městech: Moskvě, Petrohradu, Murmansku a Petrozavodsku v blízkosti finské hranice. To zákonitě povede k menšímu množství víz vydaných Rusům, píše AP.
"V době, kdy Ukrajinci trpí, je důležité, abychom ukázali, že běžná turistika (Rusů) nemůže pokračovat," prohlásil finský ministr zahraničí Pekka Haavisto ve středu na setkání šéfů diplomacií EU v Praze.
Finské ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že vláda nyní zkoumá možnosti pomoci ruským obráncům lidských práv, členům občanské společnosti a novinářům kritickým ke Kremlu, pro něž by mohla být vydávána nová humanitární víza umožňující jim vstup do Finska.
Poté, co Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila letecké spojení s Ruskem, využívali ruští turisté k cestám do Evropy stále více dlouhou pozemní hranici s Finskem. Politici i řadoví občané přitom vyvíjeli stále větší tlak na vládu v Helsinkách, aby pohyb ruských turistů přes hranici s Finskem omezila.
V srpnu finská vláda avizovala, že je připravena počet vydaných turistických víz Rusům razantně snížit. Zpravodajský server Yle dnes uvedl, že zatímco v červenci a v srpnu Finsko zpracovávalo až 1000 žádostí o ruská víza denně, nyní to bude jen asi stovka.
Ve středu se ministři zahraničí členských zemí Evropské unie při neformálním jednání v Praze shodli na zpřísnění cestovních pravidel pro Rusy, nedosáhli ale dohody o plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazném snížení jejich počtu, což požadovaly mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země.
Britský princ William potvrdil svá loňská slova o tom, že se nebojí změn a má v plánu přinést do fungování monarchie modernější přístup. Následník trůnu se chystá v následujícím desetiletí prodat přibližně dvacet procent pozemků spadajících pod Cornwallské vévodství, čímž chce získat půl miliardy liber. Tuto obrovskou finanční částku hodlá investovat zpět do země, konkrétně na boj s krizí v oblasti bydlení a na ochranu životního prostředí.
Americký herec Leonardo DiCaprio, který patří k pravidelným návštěvníkům filmového festivalu v Cannes, letos úspěšně uniká pozornosti veřejnosti i médií. Jednapadesátiletý držitel Oscara je známý tím, že si své soukromí úzkostlivě střeží, k čemuž často využívá luxusní pronajaté jachty kotvící v tamním zálivu nebo apartmá v prestižních hotelech. Během letošního ročníku dvoutýdenního festivalu se mu však daří skrývat natolik obratně, že ho do konce přehlídky téměř nikdo nespatřil.
Jeho první celoživotní vášní byl fotbal, v současné době je však sir David Beckham nadšeným zahradníkem, který nejraději tráví čas mezi zeleninovými záhony a květinovými výsadbami na svém venkovském sídle v oblasti Cotswolds. Bývalý kapitán anglické reprezentace spojil své síly s nadací The King’s Foundation a pro prestižní květinovou výstavu RHS Chelsea Flower Show navrhl ambiciózní expozici s názvem Zvědavá zahrada. Projekt obsahuje mimo jiné sedm vyvýšených záhonů, které odkazují na jeho ikonické fotbalové číslo dresu, a také funkční včelí úl, což odráží jeho zálibu ve včelaření a sběru medu.
Policie shání svědky úterní vážné nehody autobusu a tramvaje v Praze, která si vyžádala celkem 18 zraněných osob. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že autobus před střetem vybočil z jízdního pruhu.
Hana Zagorová v pátek na několik minut "ožila" na koncertě svého manžela Štefana Margity, který si vymyslel její hologram, s nímž si v O2 areně zazpíval. Spoustu lidí zajímalo, jak se to technologicky provedlo. Některé informace jsou hodně zajímavé.
Lebka svaté Zdislavy se má do rukou církve vrátit v příštím týdnu, informovala policie. Pro tuto chvíli pokračují práce restaurátorů, kteří mají v okamžiku předání promluvit o své činnosti v ostře sledovaném případu, jehož vyšetřování nadále pokračuje.
Máme nový pár v českém šoubyznyse. Martin Prágr, na kterého nedávno prasklo, že se rozešel s poslední partnerkou, poprvé informoval o další dívce, která si ho získala. Zároveň se ještě jednou vrátil k minulému vztahu.
Do českých kin ještě během května dorazí nový film režiséra Jana Svěráka. Ve snímku exceluje několik zkušených herců, mezi které by jistě zapadl i tvůrcův otec. Zdeněk Svěrák se ale na projektu podílel jinak. Před kamerou ho nečekejte.
Do Česka míří americký lékař, u kterého panuje podezření na nákazu ebolou. Obávané onemocnění se v posledních dnech opět objevilo v Africe, konkrétně v DR Kongo a Ugandě. Podle ministerstva zdravotnictví nepředstavuje tento případ riziko pro českou veřejnost.
Jiřina Bohdalová se ke květnovým 95. narozeninám, které oslavila v úvodu měsíce, dočkala i televizního dokumentu A jede se furt dál. Snímek samozřejmě potěšil její příznivce, ale sama hlavní hvězda má k výsledku jednu malou výhradu. A možná ji ráda neuslyší její dcera.
Ještě tento týden se v Česku dočkáme letních teplot, potvrdili meteorologové. Maxima den ode dne porostou, až se dostanou nad 25 stupňů, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude o víkendu.
Česko v minulém týdnu žilo nevídaným zločinem, kdy se muž zmocnil lebky svaté Zdislavy v kostele v Jablonném v Podještědí. Naštěstí se ho podařilo dopadnout dříve, než stihl dokončit svůj plán. Vzácnou relikvii nyní dávají dohromady restaurátoři.