Finsko zaznamenalo po únorové ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o azyl, dokonce větší než v roce 2015, kdy na Evropu doléhala migrační krize. Severská země eviduje přes 35.000 žádostí o azyl jenom od lidí prchajících z Ukrajiny před válkou, informovaly dnes podle agentury AFP finské úřady.
"Ke 4. srpnu lidé prchající z Ukrajiny v důsledku ruského vojenského útoku podali 35.074 žádostí o dočasnou ochranu," uvedla dnes v prohlášení Finská imigrační služba.
Aktuálně je v přijímacím systému zaregistrováno více než 37.000 lidí, což je bezprecedentní počet. V roce 2015, tedy v době takzvané migrační krize, počet žádostí o azyl ve Finsku dosáhl 32.000, což byl dosavadní rekord.
"Třetina těch, kteří utíkají z Ukrajiny, jsou děti," uvedla imigrační služba, která letos zatím vyřídila 33.480 žádostí o azyl, takže 95 procent žadatelů už dostalo odpověď. Ta byla v 33.231 případech pozitivní a jen procento odpovědí bylo zamítavých.
"Žadatelé, kteří dostali zápornou odpověď, jsou občané pocházející z jiných zemí než Ukrajina," uvedla imigrační služba.
Každý člověk má ve Finsku okamžitě po zaregistrování své žádosti o dočasnou ochranu právo na práci. Podle posledních statistik Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v evropských zemích registrováno více než 6,3 milionu uprchlíků z Ukrajiny. V České republice dosud dostalo dočasné vízum 407.528 ukrajinských uprchlíků.
K celebritám, které se v loňském roce potýkaly se zdravotními problémy, patřil také Zdeněk Troška. Oblíbeného režiséra napadla zákeřná bakterie, která z něj vysávala veškerou energii. Jak na tom filmař je na začátku nového kalendářního roku?
Šťastný konec má pátrání po osmnáctileté dívce z Blanenska, která se pohřešovala od pondělí. Policii se ji po zapojení veřejnosti podařilo vypátrat v blíže nespecifikované sousední zemi. Teenagerka by měla být v pořádku.
Uplynul na začátku probíhajícího týdne už měsíc od chvíle, kdy po boji s vážnými zdravotními problémy zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký. S odchodem manžela se nadále vyrovnává vdova Nikola, která se o své pocity neváhá dělit s fanoušky na sítích.
Česko v pátek po mrazivé epizodě zasype další sníh, avizovali to meteorologové. Upozornili však, že po přechodném oteplení bude již o víkendu následovat další prudké ochlazení. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
StarDance loni chyběla na televizních obrazovkách až do Silvestra, kdy Česká televize odvysílala sestřih z historicky prvního turné, jehož se účastnily páry z dosavadních řad taneční soutěže. Letos by se show měla do vysílání vrátit. Jedna z hlavních tváří pořadu prozradila, zda tomu tak opravdu bude.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit ke společnému evropskému prohlášení na podporu Dánska, které čelí americkému tlaku ohledně Grónska. Pavel nicméně uvedl, že zájem Washingtonu na bezpečnosti v severním Atlantiku považuje za pochopitelný.
Hodně lidí má tendenci před vstupem do nového kalendářního roku bilancovat. Například Agáta Hanychová tak úplně poprvé promluvila o osudovém zlomu ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Našli prý totiž společnou řeč.
Česko v prosinci šokoval případ únosu školáka ve Zlínském kraji. Zásadní roli v něm sehrála dvojice občanů, která slyšela volání o pomoc a kontaktovala strážce zákona. Policie v tomto týdnu informovala, že je náležitě ocenila.
Strach si v týdnu začali fanoušci dělat o Pavla Trávníčka, když vyšlo najevo, že byl znovu hospitalizován. Dlouho však nebylo jasné, co je příčinou jeho aktuálních zdravotních problémů. Ošetřující lékař nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení, podle kterého mají Spojené státy americké opustit 31 agentur OSN a dalších 35 organizací, které nespadají pod OSN. Bílý dům vysvětlil, že tyto organizace fungují v rozporu s americkými národními zájmy. O nařízení informovala stanice CNBC.
Série výstrah kvůli zimnímu počasí pokračuje. Další varování vydali meteorologové pro nadcházející noc a páteční den. Očekává se sněhová nadílka i pokračování krutých nočních mrazů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zmatky nastaly kolem posledního rozloučení s hercem Pavlem Nečasem, který na Silvestra náhle zemřel. Rodina se proto ve středu rozhodla definitivně vyjasnit, koho se smuteční obřad bude týkat.