Finsko očekává kvůli členství v NATO větší zájem ruských zpravodajců

Finsko
Finsko, foto: Pixabay
ČTK 29. září 2022 12:23
Sdílej:

Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější cíl pro ruské zpravodajské služby. Informovala o tom dnes ve své zprávě Finská bezpečnostní a zpravodajská služba, známá pod zkratkou SUPO. Moskva se podle ní bude snažit získat prostřednictvím svého souseda zpravodajské informace související s NATO.

Ve zprávě hodnotící národní bezpečnost finská kontrarozvědka rovněž uvedla, že se Rusové poslední dobou obrátili zejména do kyberprostoru nebo se snaží získat informace například od cizinců žijících v Rusku. Původně fungující zdroje informací na Západě totiž už nyní tolik nefungují.

"Hlavní způsob shromažďování informací, který ruské zpravodajské služby tradičně používaly, byl prostřednictvím lidí-zpravodajců, nicméně pod diplomatickým krytím," uvedla zpravodajská služba SUPO. "Od doby, co Rusko zahájilo válku na Ukrajině, je to ale mnohem složitější, protože mnoho ruských diplomatů bylo ze Západu vyhoštěno," cituje organizaci agentura AP.

Ruské bezpečnostní a zpravodajské služby se podle Finů stále více zaměřují na cizince, kteří v Rusku žijí nebo tuto zemi navštívili. Zdrojem zpravodajských informací jsou i Rusové pracující na Západě, kteří odjeli zpět na návštěvu své rodné země.

Finsko společně se Švédskem požádalo o členství v NATO letos v květnu. S Ruskem sdílí pozemní hranici dlouhou asi 1340 kilometrů, což je nejvíce ze členských zemí Evropské unie.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
princ Andrew

Nové dokumenty v kauze Epstein zasadily královské rodině další ránu

Právě když se zdálo, že příběh Andrewa Mountbatten-Windsorova už nemůže přinést nic nového, objevuje se další zvrat. Nejnovější várka dokumentů z ministerstva spravedlnosti USA obsahuje e-maily a fotografie, které dál drtí jeho už tak zničenou pověst. Pro britskou královskou rodinu, která se v těchto dnech schází v Sandringhamu, je to hořká vánoční nadílka, kterou by nejraději vymazala z paměti.

Světové celebrity
Victoria Beckham

Válka u Beckhamových se stupňuje. Brooklyn se odmítá vrátit

Vztahy v rodině Beckhamových dosáhly o letošních Vánocích bodu mrazu. To, co začalo jako nenápadné spekulace o neshodách mezi Victorií a její snachou Nicolou Peltz, přerostlo koncem roku 2025 v otevřený konflikt. Nejstarší syn Brooklyn se rozhodl pro radikální krok – na sociálních sítích si zablokoval nejen své rodiče, Davida a Victorii, ale i mladší sourozence.

Světové celebrity
Ryan Reynolds

Které celebrity letos tráví Vánoce o samotě?

Zatímco většina lidí hledá v období Vánoc společnost rodiny a přátel, několik známých britských tváří se letos rozhodlo pro naprostý opak. Rok 2025 je pro ně ve znamení klidu, samoty a v některých případech i smutného loučení. Důvody pro toto rozhodnutí se liší – od vyčerpání z náročného stěhování až po hluboký zármutek ze ztráty blízkého společníka.

Světové celebrity
Princ Andrew

Nejdřív přišel o tituly. Teď utrpěl Andrew další ztrátu

Bývalý princ Andrew se podle aktuálních zpráv dobrovolně vzdal svého zbrojního průkazu. Stalo se tak po návštěvě příslušníků Metropolitní policie přímo v jeho sídle Royal Lodge ve Windsoru. K události došlo již 19. listopadu, tedy krátce před plánovaným odstěhováním, které by mělo proběhnout začátkem příštího roku.