Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se vstupem do NATO

Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle agentury Reuters během návštěvy Turecka finský ministr obrany Antti Kaikkonen. Helsinky chtějí, aby Turecko ratifikovalo vstup Finska a Švédska do NATO. Ankara Finsko vyzvala, aby před tím začalo povolovat vývoz zbraní do Turecka.

Finsko

Finsko a Švédsko podaly přihlášku do NATO v květnu v reakci na ruský vpád na Ukrajinu. Jejich přihlášku však musí schválit všech 30 členských zemí aliance. Právě Turecko a také Maďarsko tak ještě neučinily. Turecko dosud členství Švédska a Finska odmítalo s argumentem, že obě severské země hostí kurdské radikály. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu tento týden také prohlásil, že od Finska očekává zrušení zbrojního embarga jako jeden z kroků ke schválení vstupu země do NATO.

Kaikkonen podle Reuters řekl, že ani Finsko, ani Švédsko neuplatňují vůči Turecku všeobecné zbrojní embargo. Finsko však v roce 2019 zmrazilo udělování nových povolení na vývoz zbraní do Turecka poté, co Ankara zahájila pozemní ofenzivu v kurdských oblastech severní Sýrie. "V zásadě je možné, že vydání nějakých povolení můžeme zajistit," řekl dnes Kaikkonen po setkání se svým tureckým protějškem Hulusim Akarem. Žádosti lze podle Kaikkonena zpracovávat případ od případu, jak budou přicházet.

Podle agentury AP dnes Akar řekl, že Turecko je nadále znepokojeno údajnými aktivitami kurdských radikálních skupin ve Finsku a očekává, že Helsinky podniknou "konkrétní kroky", než bude moci Ankara schválit členství Finska v NATO. ""Řekl jsem jim, že jsme znepokojeni pokračujícími aktivitami teroristických organizací PKK/YPG a jejich podporovatelů ve Finsku a že z toho máme obavy," řekl Akar s poukazem na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK) a kurdské milice YPG, které působí na severu Sýrie.

Turecko na konci června podepsalo se Švédskem a Finskem memorandum, které mělo odblokovat přístup obou severských zemí do NATO, kterému bránila právě Ankara. V dokumentu se obě země zavázaly k užší spolupráci s Tureckem v boji proti terorismu. Od toho si turečtí představitelé mimo jiné slibovali vydání 33 lidí, mezi kterými jsou i příslušníci údajných teroristických organizací.

Témata: Finsko | Turecko | NATO

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější