Firmy ze zpracovatelského průmyslu vítají kompenzace energií

Firmy ze zpracovatelského průmyslu vítají program kompenzací drahých energií, který chce zavést ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Pomoc ale měla podle nich přijít již dříve. Vyplývá to z vyjádření firem, které dnes oslovila ČTK. Síkela chce první návrh pomoci předložit vládě v září. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun.

Ilustrační foto

Jakoukoli pomoc v souvislosti se strmým růstem cen energií by přivítal majitel společnosti AKORD K z Kopidlna na Jičínsku Pavel Preksl. Firma se zabývá hlavně odlévání barevných kovů a mechanickým obráběním odlitků. "Slévárnu jedeme na plyn a za letošek nám plyn zvedli o 611 procent. Pochopitelně to promítáme do cen, takže čekám, až zákazníci řeknou dost a budu muset zavřít," řekl ČTK Preksl. Situaci označil za vážnou, podle něj měla pomoc od státu přijít už dávno. "Stále mluví o tom, že kompenzace mají v plánu, ale pořád se nic neděje," dodal Preksl.

Holding Motor Jikov Group, který dodává 80 procent produkce pro automobilový průmysl, možné kompenzace vítá. Slévárna je podle podniku energeticky zvlášť náročný provoz a letošní provozní ztráta za energie bude v desítkách milionů korun. "Volali jsme po tom, aby to (kompenzace) vláda udělala. Napřed z toho vycouvali, teď se k tomu zřejmě vrací," řekl dnes ČTK předseda představenstva Miroslav Dvořák.

Sedmdesát procent je podle něj velká částka. "Je to určitě významná pomoc, protože ztráta za elektřinu se bude počítat za letošní rok na slévárně zřejmě v desítkách milionů," uvedl. Podniková slévárna litiny zaplatila za elektřinu v letošním prvním pololetí 61 milionů Kč, tržby za stejné období byly 232 milionů. "Pro srovnání, strojírenská divize má tento poměr cen za elektřinu vůči výkonům tři procenta," doplnil Dvořák. Motor Jikov Group má 650 kmenových zaměstnanců a 150 najímaných zahraničních.

Náhrady si budou moci podle Síkely nárokovat podniky, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. "Budeme kompenzovat až 30 procent způsobilých nákladů u normálních firem, až do 50 procent u energeticky náročných a do 70 procent způsobilých nákladů u zvláště energeticky náročných provozů," uvedl ministr.

Zavést pomoc umožňuje dočasný krizový rámec, který Evropská komise představila na konci března. Síkela uvedl, že maximální výše podpory bude podle něj dva miliony eur (asi 49,1 mil. Kč).

Témata: energetika | firmy

USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, ale dotknou se i Evropy

22.11.2024 15:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky…

Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit Trumpova cla

20.11.2024 09:59 Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti…

Ministerstvo chce, aby Google prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

19.11.2024 17:22 Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně…

Česká ekonomika meziročně stoupla o 1,3 procenta, vyplývá z odhadů

30.10.2024 10:21 Hrubý domácí produkt Česka stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o…

Související:

Nejnovější