Globální prodej osobních počítačů způsobený pandemií v prvním čtvrtletí klesl
Globální prodej osobních počítačů v prvním čtvrtletí klesl. Vyplývá to z nejnovějších odhadů konzultačních společností, na které upozornil zpravodajský server CNBC. Prudký růst prodeje počítačů z doby pandemie je tak zřejmě u konce.
Konzultační společnost Gartner odhadla, že celosvětové dodávky osobních počítačů se v meziročním srovnání snížily o 7,3 procenta na 77,5 milionu kusů. Bylo to způsobeno především prudkým poklesem dodávek chromebooků, což jsou levné notebooky s operačním systémem od Googlu oblíbené ve školách. Bez chromebooků ale dodávky stouply o 3,3 procenta.
Společnost IDC odhaduje, že prodej počítačů klesl o 5,1 procenta na zhruba 80,5 milionu kusů. Podle společnosti Canalys se dodávky počítačů snížily o tři procenta, i když tržby z prodeje počítačů podle firmy nadále rostly.
Mezi šest největších prodejců osobních počítačů podle počtu dodaných kusů patří Lenovo, HP, Dell, Apple, Asus a Acer.
Pokles dodávek v prvním čtvrtletí je výrazný rozdíl proti obrovskému tempu růstu, které odvětví vykazovalo v loňském roce. V prvním čtvrtletí 2021 prodej osobních počítačů rostl nejrychleji za posledních 20 let, protože spotřebitelé i firmy nakupovali nové notebooky a stolní počítače kvůli práci a vzdělávání na dálku. Za celý rok 2021 vzrostl prodej osobních počítačů přibližně o 15 procent a po letech pomalého nebo žádného růstu se vrátil na úroveň z roku 2012.
Výrobci počítačů se však také potýkají s problémy kvůli celosvětovému nedostatku čipů. Firmy rovněž zastavily dodávky nových počítačů do Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
Výrobci počítačů a hlavních součástek pro jejich výrobu, jako jsou procesory, doufali, že pandemie vytvořila pro toto odvětví novou, vyšší prodejní základnu. Někteří analytici však varují, že existují známky toho, že by se růst mohl drasticky zpomalit, protože množství lidí si již nové počítače koupilo.