GLOSA: Rasputica dělá po Napoleonovi a Hitlerovi potíže i Putinovi. Snad zavládne i v hlavách Rusů

Když nezastaví ruský teror ukrajinská armáda, tak to bude… rasputica. Je to snad nějaký nový termín armádní strategie? Ani ne. V historii však úřadovala hned několikrát.

Ruská armáda

Rasputica označuje jev vyskytující se pravidelně dvakrát do roka, kdy lze po nezpevněných cestách v Rusku a na Ukrajině projít jen s velkými obtížemi. Je to období, kdy se celá rovinatá země těchto oblastí změní na blátivou a bažinatou, cesty nevyjímaje. Na rasputicu doplatila Napoleonova armáda při ústupu z Ruska v roce 1812. Bahno tehdy natolik zpomalilo jejich postup, že je v nehostinném kraji zastihla krutá zima. V roce 1941 zase rasputica zpomalila postup Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz.  Bahnité cesty, zima a déšť bez ustání a půda, ta výživná ukrajinská půda, která tolik pomáhá růstu obilí, se v podzimním a jarním nečase stává pro dopravní prostředky smrtelným nebezpečím. Pro armády je v zaostalém systému silničních komunikací bývalého Sovětského svazu ještě i dnes žalostně málo cest, které by mohly velké armádní sbory používat. A „když nastane rasputica, jsou Rusáci v pr**li,“ řekl jeden brněnský obchodník s kořeny v Záporoží. 

Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin (přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením), Stinger, americký původně protiletadlový přenosný raketový komplet  země-vzduch, a TikTok, ten používá více než miliarda aktivních uživatelů ve světě, jde o mobilní aplikace a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí. Dokáže aktivně vyhledávat a zaměřovat jakékoliv body na zemi, tedy i armádní techniku. Rasputica je potom ono prostředí, ve kterém se v blátě a zimě téměř nedá bojovat. 

Největším nepřítelem ruské armády je však psychické naladění bojujících. Jednoduše řečeno, Rusům se bojovat nechce. Proč mají nasazovat své životy a zabíjet Ukrajince, kteří ještě nedávno byli jejich bratry? To není válka s Hitlerem, která vše sovětské spojovala.  To už není „Sajúz nerušímij“, jak se zpívalo v sovětské hymně. Vojákům chybí onen vlastenecký motiv. Ještě nedávno žili v míru. Pracovali, nakupovali, veselili se a milovali.  A najednou mají ležet v zákopech a střílet na Ukrajince? Celý život byli vychováváni právě ruskou ideologií, že národy jejich svazových republik jsou bratři. Ne, to nejsou vojska Hitlera, po kterých mají střílet. To jsou bratři.

Putin, muž patřící na uzavřené oddělení psychiatrie, se grandiózně spletl. Tu válku, kterou vyvolal, nemůže vyhrát. A vědí to určitě i stratégové kolem něj. Lze vyhrát nějaký střet. Ale ne celou válku. Předpokládalo by se, že je Putin, bývalý důstojník KGB, sečtělý člověk. Bohužel to tak není. Každý adept důstojnické školy v Rusku zná Knihu „Umění vítezství“, kterou sepsal největší z vojevůdců, ruský maršál Alexandr Vasilijevič Suvorov. V roce 1795, poté co odešel na odpočinek, sepsal své názory na vedení války. Putin tu knihu určitě nečetl. Jinak by se nechoval tak iracionálně.  Zůstává tedy jenom otázka: Co s tím? Mohou Putina zastavit jiné mocnosti? Bohužel ne. Nebezpečí světového konfliktu je příliš vysoké. Mohou Putina zastavit jeho vlastní lidé? Ano. Čím je viditelnější, že Ukrajinu nemůže zpacifikovat, že zbytečně na bojišti umírají mladí ruští vojáci, tím se blíží chvíle, kdy se sami Rusové Putina jako stratéga – šílence zbaví.

Ukrajině lze pomoci humanitárně, s jistými riziky i dodáváním zbraní a munice, ale dál budou umírat nevinní lidé.  Zbývá nám jenom trpělivě čekat, až se Vladimir Vladimirovič Putin sám znemožní tak, že se ho sami Rusové zbaví. Jak? To musíme nechat na nich. Ovšem Putin není jediný. Jsou kolem něj stratégové, kteří tu válku vedou. Co s nimi?

Historie nás učí: Exemplum docet (příklad poučuje). Tak snad se po hrozném debaklu ruského vedení, po nezdařilé anexi Ukrajiny, poučí i Rusové.  Na jak dlouho, to netuším.

Přichází jarní rasputica. Bláto, nepříjemný nečas na Ukrajině. Blíží se rasputica i v hlavách Rusů. Tak snad tento jev urychlí ruské mocenské vystřízlivění. Nebude to poprvé, že…

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější