Když nezastaví ruský teror ukrajinská armáda, tak to bude… rasputica. Je to snad nějaký nový termín armádní strategie? Ani ne. V historii však úřadovala hned několikrát.
Rasputica označuje jev vyskytující se pravidelně dvakrát do roka, kdy lze po nezpevněných cestách v Rusku a na Ukrajině projít jen s velkými obtížemi. Je to období, kdy se celá rovinatá země těchto oblastí změní na blátivou a bažinatou, cesty nevyjímaje. Na rasputicu doplatila Napoleonova armáda při ústupu z Ruska v roce 1812. Bahno tehdy natolik zpomalilo jejich postup, že je v nehostinném kraji zastihla krutá zima. V roce 1941 zase rasputica zpomalila postup Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz. Bahnité cesty, zima a déšť bez ustání a půda, ta výživná ukrajinská půda, která tolik pomáhá růstu obilí, se v podzimním a jarním nečase stává pro dopravní prostředky smrtelným nebezpečím. Pro armády je v zaostalém systému silničních komunikací bývalého Sovětského svazu ještě i dnes žalostně málo cest, které by mohly velké armádní sbory používat. A „když nastane rasputica, jsou Rusáci v pr**li,“ řekl jeden brněnský obchodník s kořeny v Záporoží.
Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin (přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením), Stinger, americký původně protiletadlový přenosný raketový komplet země-vzduch, a TikTok, ten používá více než miliarda aktivních uživatelů ve světě, jde o mobilní aplikace a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí. Dokáže aktivně vyhledávat a zaměřovat jakékoliv body na zemi, tedy i armádní techniku. Rasputica je potom ono prostředí, ve kterém se v blátě a zimě téměř nedá bojovat.
Největším nepřítelem ruské armády je však psychické naladění bojujících. Jednoduše řečeno, Rusům se bojovat nechce. Proč mají nasazovat své životy a zabíjet Ukrajince, kteří ještě nedávno byli jejich bratry? To není válka s Hitlerem, která vše sovětské spojovala. To už není „Sajúz nerušímij“, jak se zpívalo v sovětské hymně. Vojákům chybí onen vlastenecký motiv. Ještě nedávno žili v míru. Pracovali, nakupovali, veselili se a milovali. A najednou mají ležet v zákopech a střílet na Ukrajince? Celý život byli vychováváni právě ruskou ideologií, že národy jejich svazových republik jsou bratři. Ne, to nejsou vojska Hitlera, po kterých mají střílet. To jsou bratři.
Putin, muž patřící na uzavřené oddělení psychiatrie, se grandiózně spletl. Tu válku, kterou vyvolal, nemůže vyhrát. A vědí to určitě i stratégové kolem něj. Lze vyhrát nějaký střet. Ale ne celou válku. Předpokládalo by se, že je Putin, bývalý důstojník KGB, sečtělý člověk. Bohužel to tak není. Každý adept důstojnické školy v Rusku zná Knihu „Umění vítezství“, kterou sepsal největší z vojevůdců, ruský maršál Alexandr Vasilijevič Suvorov. V roce 1795, poté co odešel na odpočinek, sepsal své názory na vedení války. Putin tu knihu určitě nečetl. Jinak by se nechoval tak iracionálně. Zůstává tedy jenom otázka: Co s tím? Mohou Putina zastavit jiné mocnosti? Bohužel ne. Nebezpečí světového konfliktu je příliš vysoké. Mohou Putina zastavit jeho vlastní lidé? Ano. Čím je viditelnější, že Ukrajinu nemůže zpacifikovat, že zbytečně na bojišti umírají mladí ruští vojáci, tím se blíží chvíle, kdy se sami Rusové Putina jako stratéga – šílence zbaví.
Ukrajině lze pomoci humanitárně, s jistými riziky i dodáváním zbraní a munice, ale dál budou umírat nevinní lidé. Zbývá nám jenom trpělivě čekat, až se Vladimir Vladimirovič Putin sám znemožní tak, že se ho sami Rusové zbaví. Jak? To musíme nechat na nich. Ovšem Putin není jediný. Jsou kolem něj stratégové, kteří tu válku vedou. Co s nimi?
Historie nás učí: Exemplum docet (příklad poučuje). Tak snad se po hrozném debaklu ruského vedení, po nezdařilé anexi Ukrajiny, poučí i Rusové. Na jak dlouho, to netuším.
Přichází jarní rasputica. Bláto, nepříjemný nečas na Ukrajině. Blíží se rasputica i v hlavách Rusů. Tak snad tento jev urychlí ruské mocenské vystřízlivění. Nebude to poprvé, že…
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.