GLOSA: Rasputica dělá po Napoleonovi a Hitlerovi potíže i Putinovi. Snad zavládne i v hlavách Rusů

Když nezastaví ruský teror ukrajinská armáda, tak to bude… rasputica. Je to snad nějaký nový termín armádní strategie? Ani ne. V historii však úřadovala hned několikrát.

Ruská armáda

Rasputica označuje jev vyskytující se pravidelně dvakrát do roka, kdy lze po nezpevněných cestách v Rusku a na Ukrajině projít jen s velkými obtížemi. Je to období, kdy se celá rovinatá země těchto oblastí změní na blátivou a bažinatou, cesty nevyjímaje. Na rasputicu doplatila Napoleonova armáda při ústupu z Ruska v roce 1812. Bahno tehdy natolik zpomalilo jejich postup, že je v nehostinném kraji zastihla krutá zima. V roce 1941 zase rasputica zpomalila postup Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz.  Bahnité cesty, zima a déšť bez ustání a půda, ta výživná ukrajinská půda, která tolik pomáhá růstu obilí, se v podzimním a jarním nečase stává pro dopravní prostředky smrtelným nebezpečím. Pro armády je v zaostalém systému silničních komunikací bývalého Sovětského svazu ještě i dnes žalostně málo cest, které by mohly velké armádní sbory používat. A „když nastane rasputica, jsou Rusáci v pr**li,“ řekl jeden brněnský obchodník s kořeny v Záporoží. 

Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin (přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením), Stinger, americký původně protiletadlový přenosný raketový komplet  země-vzduch, a TikTok, ten používá více než miliarda aktivních uživatelů ve světě, jde o mobilní aplikace a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí. Dokáže aktivně vyhledávat a zaměřovat jakékoliv body na zemi, tedy i armádní techniku. Rasputica je potom ono prostředí, ve kterém se v blátě a zimě téměř nedá bojovat. 

Největším nepřítelem ruské armády je však psychické naladění bojujících. Jednoduše řečeno, Rusům se bojovat nechce. Proč mají nasazovat své životy a zabíjet Ukrajince, kteří ještě nedávno byli jejich bratry? To není válka s Hitlerem, která vše sovětské spojovala.  To už není „Sajúz nerušímij“, jak se zpívalo v sovětské hymně. Vojákům chybí onen vlastenecký motiv. Ještě nedávno žili v míru. Pracovali, nakupovali, veselili se a milovali.  A najednou mají ležet v zákopech a střílet na Ukrajince? Celý život byli vychováváni právě ruskou ideologií, že národy jejich svazových republik jsou bratři. Ne, to nejsou vojska Hitlera, po kterých mají střílet. To jsou bratři.

Putin, muž patřící na uzavřené oddělení psychiatrie, se grandiózně spletl. Tu válku, kterou vyvolal, nemůže vyhrát. A vědí to určitě i stratégové kolem něj. Lze vyhrát nějaký střet. Ale ne celou válku. Předpokládalo by se, že je Putin, bývalý důstojník KGB, sečtělý člověk. Bohužel to tak není. Každý adept důstojnické školy v Rusku zná Knihu „Umění vítezství“, kterou sepsal největší z vojevůdců, ruský maršál Alexandr Vasilijevič Suvorov. V roce 1795, poté co odešel na odpočinek, sepsal své názory na vedení války. Putin tu knihu určitě nečetl. Jinak by se nechoval tak iracionálně.  Zůstává tedy jenom otázka: Co s tím? Mohou Putina zastavit jiné mocnosti? Bohužel ne. Nebezpečí světového konfliktu je příliš vysoké. Mohou Putina zastavit jeho vlastní lidé? Ano. Čím je viditelnější, že Ukrajinu nemůže zpacifikovat, že zbytečně na bojišti umírají mladí ruští vojáci, tím se blíží chvíle, kdy se sami Rusové Putina jako stratéga – šílence zbaví.

Ukrajině lze pomoci humanitárně, s jistými riziky i dodáváním zbraní a munice, ale dál budou umírat nevinní lidé.  Zbývá nám jenom trpělivě čekat, až se Vladimir Vladimirovič Putin sám znemožní tak, že se ho sami Rusové zbaví. Jak? To musíme nechat na nich. Ovšem Putin není jediný. Jsou kolem něj stratégové, kteří tu válku vedou. Co s nimi?

Historie nás učí: Exemplum docet (příklad poučuje). Tak snad se po hrozném debaklu ruského vedení, po nezdařilé anexi Ukrajiny, poučí i Rusové.  Na jak dlouho, to netuším.

Přichází jarní rasputica. Bláto, nepříjemný nečas na Ukrajině. Blíží se rasputica i v hlavách Rusů. Tak snad tento jev urychlí ruské mocenské vystřízlivění. Nebude to poprvé, že…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara

01.12.2022 21:13 Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara, pokud příští ruské útoky na delší…

Macron a Biden: Rusko se musí zodpovídat ze zločinů na Ukrajině

01.12.2022 20:02 Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce…

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dalších dopisových bomb, dostal…

01.12.2022 17:38 Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou…

Darujte Ukrajině přebytečné počítače a telefony, vyzvala občany EK

01.12.2022 17:34 Evropská komise dnes vyzvala občany i firmy, aby Ukrajině darovali počítače, telefony a tablety,…

Představitelé EU vyzvali k okamžitému propuštění běloruské aktivistky…

01.12.2022 16:29 Evropská unie vyzvala k okamžitému propuštění vězněné představitelky běloruské opozice Maryje…

Rusko a Ukrajina si vyměnily po padesáti válečných zajatcích

01.12.2022 16:18 Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo…

Rusko odsoudilo návrh EU na vytvoření tribunálu pro zločiny na Ukrajině

01.12.2022 13:34 Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině,…

Na Ischii našli dvě těla, počet obětí sesuvů půdy vzrostl na deset

01.12.2022 13:16 Záchranáři na italském ostrově Ischia našli další dvě těla lidí, kteří zemřeli v důsledku sobotních…

Související:

Nejnovější