GLOSA: Rasputica dělá po Napoleonovi a Hitlerovi potíže i Putinovi. Snad zavládne i v hlavách Rusů

Když nezastaví ruský teror ukrajinská armáda, tak to bude… rasputica. Je to snad nějaký nový termín armádní strategie? Ani ne. V historii však úřadovala hned několikrát.

Ruská armáda

Rasputica označuje jev vyskytující se pravidelně dvakrát do roka, kdy lze po nezpevněných cestách v Rusku a na Ukrajině projít jen s velkými obtížemi. Je to období, kdy se celá rovinatá země těchto oblastí změní na blátivou a bažinatou, cesty nevyjímaje. Na rasputicu doplatila Napoleonova armáda při ústupu z Ruska v roce 1812. Bahno tehdy natolik zpomalilo jejich postup, že je v nehostinném kraji zastihla krutá zima. V roce 1941 zase rasputica zpomalila postup Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz.  Bahnité cesty, zima a déšť bez ustání a půda, ta výživná ukrajinská půda, která tolik pomáhá růstu obilí, se v podzimním a jarním nečase stává pro dopravní prostředky smrtelným nebezpečím. Pro armády je v zaostalém systému silničních komunikací bývalého Sovětského svazu ještě i dnes žalostně málo cest, které by mohly velké armádní sbory používat. A „když nastane rasputica, jsou Rusáci v pr**li,“ řekl jeden brněnský obchodník s kořeny v Záporoží. 

Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin (přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením), Stinger, americký původně protiletadlový přenosný raketový komplet  země-vzduch, a TikTok, ten používá více než miliarda aktivních uživatelů ve světě, jde o mobilní aplikace a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí. Dokáže aktivně vyhledávat a zaměřovat jakékoliv body na zemi, tedy i armádní techniku. Rasputica je potom ono prostředí, ve kterém se v blátě a zimě téměř nedá bojovat. 

Největším nepřítelem ruské armády je však psychické naladění bojujících. Jednoduše řečeno, Rusům se bojovat nechce. Proč mají nasazovat své životy a zabíjet Ukrajince, kteří ještě nedávno byli jejich bratry? To není válka s Hitlerem, která vše sovětské spojovala.  To už není „Sajúz nerušímij“, jak se zpívalo v sovětské hymně. Vojákům chybí onen vlastenecký motiv. Ještě nedávno žili v míru. Pracovali, nakupovali, veselili se a milovali.  A najednou mají ležet v zákopech a střílet na Ukrajince? Celý život byli vychováváni právě ruskou ideologií, že národy jejich svazových republik jsou bratři. Ne, to nejsou vojska Hitlera, po kterých mají střílet. To jsou bratři.

Putin, muž patřící na uzavřené oddělení psychiatrie, se grandiózně spletl. Tu válku, kterou vyvolal, nemůže vyhrát. A vědí to určitě i stratégové kolem něj. Lze vyhrát nějaký střet. Ale ne celou válku. Předpokládalo by se, že je Putin, bývalý důstojník KGB, sečtělý člověk. Bohužel to tak není. Každý adept důstojnické školy v Rusku zná Knihu „Umění vítezství“, kterou sepsal největší z vojevůdců, ruský maršál Alexandr Vasilijevič Suvorov. V roce 1795, poté co odešel na odpočinek, sepsal své názory na vedení války. Putin tu knihu určitě nečetl. Jinak by se nechoval tak iracionálně.  Zůstává tedy jenom otázka: Co s tím? Mohou Putina zastavit jiné mocnosti? Bohužel ne. Nebezpečí světového konfliktu je příliš vysoké. Mohou Putina zastavit jeho vlastní lidé? Ano. Čím je viditelnější, že Ukrajinu nemůže zpacifikovat, že zbytečně na bojišti umírají mladí ruští vojáci, tím se blíží chvíle, kdy se sami Rusové Putina jako stratéga – šílence zbaví.

Ukrajině lze pomoci humanitárně, s jistými riziky i dodáváním zbraní a munice, ale dál budou umírat nevinní lidé.  Zbývá nám jenom trpělivě čekat, až se Vladimir Vladimirovič Putin sám znemožní tak, že se ho sami Rusové zbaví. Jak? To musíme nechat na nich. Ovšem Putin není jediný. Jsou kolem něj stratégové, kteří tu válku vedou. Co s nimi?

Historie nás učí: Exemplum docet (příklad poučuje). Tak snad se po hrozném debaklu ruského vedení, po nezdařilé anexi Ukrajiny, poučí i Rusové.  Na jak dlouho, to netuším.

Přichází jarní rasputica. Bláto, nepříjemný nečas na Ukrajině. Blíží se rasputica i v hlavách Rusů. Tak snad tento jev urychlí ruské mocenské vystřízlivění. Nebude to poprvé, že…

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější