V gruzínském hlavním městě Tbilisi pokračovaly druhou noc masové protesty poté, co vláda oznámila pozastavení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Na ulicích se shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali hesla jako „zrádci“ a nesli fotografie novinářů, o nichž tvrdí, že byli během předchozích protestů zraněni policií, uvedl server BBC.
Policie nasadila slzný plyn a vodní děla, přičemž zadržela více než 100 lidí, které obvinila z „drobného chuligánství“ a neuposlechnutí pokynů. Gruzínské ministerstvo vnitra také uvedlo, že protestující házeli pyrotechniku, kameny a lahve, což vedlo k zranění 10 policistů.
Gruzínská prezidentka Salome Zourabišvili se ve svém televizním projevu postavila na stranu demonstrantů. Označila protesty za „hnutí odporu“ a prohlásila: „Zůstaneme jednotní, dokud Gruzie nedosáhne svých cílů – návratu na evropskou cestu a vyhlášení nových voleb.“
Zourabišvili zároveň kritizovala vládu vedenou stranou Gruzínský sen, kterou obvinila z odklonu od evropských hodnot a příklonu k Rusku.
Premiér Irakli Kobachidze v pátek obhajoval rozhodnutí pozastavit přístupová jednání s EU až do roku 2028. Obvinil EU z „vydírání“ a tvrdil, že unijní politici uráželi gruzínskou vládu kvůli kontroverzním parlamentním volbám z minulého měsíce.
Evropský parlament označil tyto volby za „nejnovější fázi prohlubující se demokratické krize“ a vyjádřil obavy z manipulace hlasování, zastrašování voličů a obtěžování pozorovatelů.
Rozhodnutí gruzínské vlády pozastavit jednání s EU je však v přímém rozporu s veřejným míněním. Podle průzkumů více než 80 % Gruzínců podporuje vstup země do Evropské unie.
Demonstranti vidí v kroku vlády zradu národní aspirace, která je zakotvena i v gruzínské ústavě. Mnozí se obávají, že Gruzie směřuje zpět do sféry ruského vlivu.
„Gruzínský sen nevyhrál volby, zinscenoval převrat,“ prohlásil 20letý Shota Sabashvili. Další protestující vyjádřili obavy z návratu do éry Sovětského svazu. „Gruzínský lid nikdy nedovolí, aby nás vláda zatáhla zpět do Ruska,“ uvedla studentka Ana.
Rozhodnutí vlády pozastavit přístupový proces kritizovali i zahraniční diplomaté. Velvyslanec EU v Gruzii Pawel Herczynski označil krok za „srdcervoucí“ a v rozporu s přáním většiny obyvatel. Více než 100 gruzínských diplomatů a státních úředníků podepsalo otevřený dopis, v němž odsuzují vládní rozhodnutí jako neslučitelné se strategickými zájmy země.
Gruzínský velvyslanec v Bulharsku Otar Berdzenishvili dokonce na protest rezignoval. Ve svém prohlášení uvedl, že jeho dvacetileté úsilí o přiblížení Gruzie k EU nesmí být ohroženo.
Bývalý gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili označil současnou situaci za „bezprecedentní zlom“. „Od získání nezávislosti před 30 lety byla Gruzie jasně prozápadní. Teď ale vidíme pokus vládnoucí elity přiblížit zemi co nejrychleji k ruské sféře vlivu,“ uvedl.
Navzdory slibům vlády, že Gruzie bude pokračovat v reformách a do EU vstoupí do roku 2030, protestující zůstávají skeptičtí. Demonstrace ukazují odhodlání gruzínského lidu bránit svou evropskou budoucnost i tváří v tvář násilnému potlačování.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.