Horám pomohlo ochlazení. Vleky uzavřené po oblevě se opět rozjely

Horám v Česku pomohlo ochlazení. Provozovatelé skiareálů mohli díky mrazu zasněžovat a další sníh připadl, což jim umožnilo zprovoznit mnohé vleky, které uzavřeli po oblevě z konce roku. Podmínky na sjezdovkách tak byly o víkendu oproti minulému týdnu výrazně lepší.

Lyžování, ilustrační foto

Běžkaři mají kvůli menší nadílce přírodního sněhu ještě omezené možnosti, s úpravami stop provozovatelé podle zjištění ČTK většinou ještě vyčkávají, nicméně například na Modravě rolba před víkendem část tras protáhla.

K běžnému provozu se po oblevě vrací střediska v Krkonoších, Jizerských i Orlických horách. Například ve Špindlerově Mlýně se o víkendu lyžovalo na téměř 20 z 27 kilometrů sjezdovek, zatím se tam nepodařilo provozovatelům zasněžit celé černé sjezdovky. Do skiareálu podle jeho vedoucího René Hroneše přijelo za víkend přes 10.000 návštěvníků. Návštěvnost dosahuje běžných hodnot v tomto období, chybí jen zahraniční turisté, řekl ČTK Hroneš. Naopak Harrachov zahraniční turisté, zejména z Polska, zaplnili. "Od 6. ledna tu byli hlavně Poláci, kteří mají Tři krále jako státní svátek. Bylo jich tu opravdu hodně," řekl ČTK náčelník lanovky v Harrachově Martin Nedvěd.

Z jizerskohorských středisek jsou v provozu všechny větší areály s výjimkou Bedřichova, kde při oblevě odtála většina sněhu. Naopak Tanvaldský Špičák měl o víkendu výborné podmínky a využilo toho přes 4000 lidí, řekl ČTK Pavel Bažant, ředitel sportoviště Ski bižu, jež provozuje tři největší střediska Jizerských hor.

Zimní středisko v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem v uplynulém týdnu ani přes oblevu provoz nepřerušilo, díky příznivému počasí ale k šesti kilometrům sjezdovek přibyly na víkend další čtyři. K dispozici tam byly téměř všechny tratě.

Zlepšily se rovněž podmínky pro lyžaře v Krušných horách, kde od pátku s přestávkami sněžilo a mrzlo. Například na Klínovci lze lyžovat podle webu střediska na 11 z 32 kilometrů sjezdovek a v provozu je deset z 21 lanovek a vleků. Na odvrácené straně svahů na Božím Daru napadlo za dva dny kolem 15 centimetrů sněhu a skiareál Novako hlásil mezi 20 až 50 cm sněhu a v provozu všechny vleky i snowtubing. Nový sníh zlepšil podmínky i v dalším krušnohorském středisku, v Telnici nedaleko Ústí nad Labem. Provoz obnovil v omezené míře areál Bouřňák na Teplicku.

Počasí umožnilo rozšíření provozu také šumavským skiareálům, kam o víkendu zamířily stovky lyžařů. Na Železnorudsku mohli lyžovat ve střediscích Belveder, Alpa louka, Weissova louka a Samoty, od pondělí se má rozjet i Ski&Bike Špičák. V lipenské skiareálu byly v provozu všechny čtyři lanovky a k dispozici byla víc než polovina sjezdovek. "Bohužel zatím stále necháváme zavřené večerní lyžování," řekla uvedla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová. Na Železnorudsku a v Českém lese dnes také zahájili úpravy běžkařských stop.

Ochlazení využili k zasněžování také provozovatelé areálů v Beskydech a Jeseníkách a ve srovnání s obdobím na přelomu roku, kdy Česko výrazně zasáhla obleva, se zájem o lyžování podle nich výrazně navýšil. Podle provozovatele areálu Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslava Vrzguly ale i zasněžování přináší problémy. "Po lyžování to zapínáme a vypínáme to někdy v 05:00, ať můžeme začít rolbovat, ale ať děláme, co děláme, svah není po zasněžování a úpravách ideální. Sníh se těžko zpracovává a jak říkáme, kopec je takový bramborový, to znamená, že na něm zůstávají hrudky," uvedl Vrzgula. V současné době je areál v provozu zhruba ze 70 procent.

Na hřebeni Jeseníků je podle horské služby zhruba deseticentimetrová nesouvislá vrstva sněhu, v závětrných lavinových svazích je však sněhu více. "Promáčená sněhová pokrývka díky mrazům postupně promrzá a vytváří se pevná ledová vrstva," uvedl dispečer horské služby Jiří Hejtmánek. V horách dál platí první lavinový stupeň, což znamená nízké nebezpečí pádu lavin.

Lyžovalo se také na Vysočině nebo ve Středočeském kraji. Například Harusův kopec navštívily každý den o víkendu stovky lyžařů a naplnila se kapacita areálu Šacberk, přičemž tamní provozovatelé věří, že se to v příštích dnech nezmění. Spokojena s návštěvností byla i střediska Chotouň u Prahy, Monínec u Sedlce-Prčice nebo areál v Kvasejovicích na Příbramsku.

Témata: Lyžování

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Termín na podání přihlášek na střední školy se prodlužuje

20.02.2024 16:16 Den navíc mají zájemci o studium na středních školách na podání přihlášek prostřednictvím…

Související:

Nejnovější