Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se dnes na schůzce týkající se uprchlické krize s premiérem Petrem Fialou (ODS) domluvili, že vznikne soubor opatření, která budou motivovat uprchlíky k přesunu do méně vytížených obcí. Rovněž vznikne koordinační mechanismus, podle kterého se samotný přesun uskuteční. Novinářům to dnes po jednání řekl Hřib.
Vedení Prahy si dlouhodobě stěžuje na přetíženost a nedostatek kapacit. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech, které odbavilo od začátku války na Ukrajině 99.881 uprchlíků, proto město uzavřelo.
"Vysvětlili jsme panu premiérovi situaci z pohledu samosprávy. Myslím si, že se naše vidění situace a porozumění vzájemné přiblížilo. Potom jsme řešili dva požadavky, se kterými jsme tam šli. Za prvé, aby vznikl soubor ´motivátorů´, nebo opatření, která budou sloužit k přesvědčení uprchlíků k tomu, aby se přesunuli do míst, kde se o ně umí lépe postarat," řekl Hřib.
Druhým tématem bylo, že vznikne koordinační mechanismus, jak samotný přesun uprchlíků zrealizovat. Na tom bude vláda, potažmo ministerstvo vnitra spolupracovat se zástupci samospráv, jejichž obce či města by měly být cílovým místem, což bude vyžadovat IT systém a podporu. "Tady to vnímám, že míč je na straně státu, bylo řečeno, že vláda bude řešit to, jak by měl vzniknout ten koordinační mechanismus spolu s tím IT systémem," řekl Hřib.
Hřib v uplynulých měsících vyzval vládu, aby snížila uprchlíkům dávky v přetížených krajích, což by je motivovalo se přesunout do méně zatížených krajů. Dnes dostal právní rozbor, ve kterém je uvedeno, proč to nelze. Dokument nyní prostudují magistrátní právníci a město následně začne hledat způsoby, jak uprchlíky motivovat. "Tak, aby z těch čtyř stránek důvodů, proč něco nejde, se staly čtyři stránky způsobů, jak se to bude řešit," řekl.
Město uzavřelo KACPU tento týden v noci ze středy na čtvrtek. "V tuto chvíli nedává smysl registrovat uprchlíky v místě, kde se o ně neumíme postarat. Vytvářeli bychom za státní peníze problém, který bychom za státní peníze museli řešit," řekl Hřib. Situace před KACPU je podle Hřiba klidná a přes den tam ve čtvrtek přišlo asi třicet uprchlíků. Klid je prý rovněž ve stanových městečkách pro romské uprchlíky z Ukrajiny v Malešicích a Troji.
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.
V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na čerstvě pětadevadesátileté Jiřině Bohdalové se podepisuje náročný květnový program. Z Prahy se vytratila už po narozeninové oslavě a do města nevyrazí ani dnes, i když se měla objevit na jedné akci. Proč se slavná herečka nedostaví na místo určení?
I nadále se v dalším průběhu víkendu očekává deštivé počasí, ale srážek nakonec místy nebude tolik, kolik se očekávalo. Meteorologové proto v sobotu odpoledne zrušili výstrahu před vydatným deštěm v Beskydech.