Hřib se dopisem obrátil na premiéra kvůli ubytovávání uprchlíků

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 26. července 2022 13:10
Sdílej:

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zaslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), ve kterém se jej dotazuje na vládní plán ubytovávání ukrajinských uprchlíků. Podle primátora má Praha i ostatní kraje nedostatek informací. Dosud na tyto dotazy dostal pouze kusé odpovědi, uvedl Hřib ve vyjádření pro ČTK po dnešním jednání hejtmanů s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Hřib kritizuje rovněž financování ubytovávání a již po několikáté i chybějící plán přerozdělování uprchlíků mezi kraji.

"Na dnešním jednání hejtmanů s ministerstvem vnitra jsem se ptal, jaký je další plán vlády v oblasti ubytování uprchlíků a dopravy. Dostalo se mi bohužel pouze kusých odpovědí," uvedl Hřib. Na město se prý neustále obracejí také poskytovatelé ubytování, kteří se dotazují na vládní plány. "My k tomu však nemáme dostatek informací, proto jsem dnes odeslal dopis premiérovi s tímto dotazem," uvedl Hřib.

Vládní příspěvek 250 Kč byl pro pražská ubytovací zařízení od začátku nedostačující a Praha k této částce proto přispívala ze svého rozpočtu dalšími 140 korunami. Tuto podporu bude muset podle Hřiba ukončit. Problémem v této souvislosti mohou podle primátora být také rostoucí ceny energií. "Pokud nebude zajištěna adekvátní finanční podpora již využívaných ubytovacích zařízení ze strany vlády, obávám se, že v Praze již nebude ochota provozovatelů uprchlíky nadále ubytovávat," uvedl primátor.

Hřib vládu dlouhodobě vyzývá k vytvoření mechanismu přerozdělování uprchlíků do krajů. V metropoli je podle něj až čtyřikrát více uprchlíků než v některých krajích a kapacity jsou vyčerpány. To podle něj společně s problémy ohledně financování situaci v metropoli zhoršuje. "Vhodnějším řešením, než je prodlužování dotovaného pobytu uprchlíků na ubytovnách, by byla nabídka standardního ubytování v místech, která mají kapacitu," dodal.

Od počátku války na Ukrajině letos na konci února získalo podle dat ministerstva vnitra v ČR dočasné vízum 400.000 uprchlíků, z toho 91.000 v Praze.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Tropické počasí dorazí už před víkendem, vyplývá z varování

Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Leoš Mareš

Leoš Mareš a poslední splněné přání zesnulé asistentky. Moderátor to konečně udělal

Leoš Mareš se od víkendu vyrovnává s náhlým úmrtím asistentky Kateřiny Niklové, která měla jedno přání, jehož splnění se už nedočkala. Moderátor se ho rozhodl vyslyšet až teď a potěšil tím i své fanoušky. 

České celebrity
Česká televize

V České televizi jsem měl 90 tisíc, prozradil moderátor Moravec

Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo. 

Domácí
Dominik Feri

Feriho zproštění v dalším případu není definitivní. Žalobkyně se odvolala

Exposlance Dominika Feriho, který byl v květnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, zřejmě čeká ještě další soudní přelíčení. Žalobkyně se totiž odvolala proti květnovému rozhodnutí pražského obvodního soudu.