Írán se chystá masivně investovat do armády

Írán
Írán, foto: Pixabay
Marek Novotný 29. října 2024 21:54
Sdílej:

Teherán chce zvýšit svůj armádní rozpočet na trojnásobek současné výše. Íránská vláda to uvedla v úterý, informovala o tom Deutsche Welle (DW). Oznámení přichází jen pár dní poté, co se Írán v noci na sobotu stal terčem odvetného izraelského útoku.

Mluvčí íránské vlády v úterý informoval o růstu vojenského rozpočtu o 200 procent. Teherán už nyní disponuje jednou z největších armád v regionu, která čítá 600 tisíc aktivních vojáků a asi 350 tisíc rezervistů, upozornila DW.

Izraelská armáda (IDF) informovala o svém odvetném útoku v sobotu kolem půl šesté ráno středoevropského času. "Mohu nyní potvrdit, že jsme provedli izraelskou odvetu na íránské útoky proti Izraeli. Provedli jsme cílené a precizní údery na vojenské cíle v Íránu a zmařili jsme bezprostřední hrozbu pro Izrael," sdělil mluvčí armády Daniel Hagari na síti X.

Teherán potvrdil útok na vojenská zařízení napříč zemí, ale uvedl, že byl úspěšně odražen jeho protivzdušnou obranou. Už v sobotu Teherán vzkázal, že je povinen se bránit, informoval web Times of Israel. "Írán má právo a povinnost se bránit proti zahraničním aktům agrese," uvedla íránská diplomacie v prohlášení, v němž se odvolává na článek 51 Charty OSN.

Podle amerického deníku Washington Post byl odvetný úder vymyšlen tak, aby obětí bylo co nejméně a aby Teherán mohl popřít jakékoliv větší škody a vyhnout se další eskalaci.

Americký deník New York Times ohledně cílů izraelského odvetného útoku už v sobotu napsal, že dva íránští činitelé potvrdili, že jedním z nich byla baterie Ruskem vyráběného systému protivzdušné obrany S-300 u Mezinárodního letiště Imáma Chomejního nedaleko Teheránu. Útoku měly čelit také tři raketové základny íránských revolučních gard.

Záběry z komerčních satelitních služeb zároveň ukázaly, že terčem úderů izraelského letectva se stala zařízení pro míchání paliva do balistických raket. Informoval o tom South China Morning Post, který uvádí, že se na tom nezávisle na sobě shodli dva američtí výzkumníci, konkrétně někdejší zbraňový inspektor OSN David Albright a analytik washingtonského think tanku CNA Decker Eveleth. Oba se domnívají, že zasažen byl také velký vojenský komplex Parchin nedaleko Teheránu. Podle Eveletha dostal zásah i Khojir, kde Írán vyrábí své rakety.

Témata:
Stalo se