Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.
ISS, která od roku 2000 hostí posádky astronautů, musí zůstat hermeticky uzavřená a naplněná dýchatelnými plyny. Únik byl poprvé identifikován v tunelu propojujícím modul Zvezda s dokovacím portem pro lodě přivážející zásoby. Zatímco Roskosmos tvrdí, že pokračování provozu je bezpečné, NASA vyjadřuje obavy o strukturální integritu modulu a varuje před potenciálním katastrofálním selháním.
„Ruský tým nevěří, že by mohlo dojít k úplnému selhání modulu, ale nedokáže nás o tom přesvědčit. Na druhé straně my věříme, že situace není bezpečná, ale nemůžeme přesvědčit Rusy,“ řekl bývalý astronaut NASA Bob Cabana během středečního jednání.
Na palubě stanice byla zavedena opatření ke zmírnění rizik. Posádka udržuje problémový segment zavřený a otevírá jej pouze v nezbytných případech, například při vykládání nákladu. Přitom se uzavírá i přechod mezi ruskou a americkou částí stanice.
Únik se podařilo částečně zpomalit, ale stále dosahuje 2 až 2,5 libry vzduchu denně nad základní úroveň ISS. To odpovídá úsilí udržet tlak 14,7 psi, což napodobuje atmosférický tlak na hladině moře na Zemi.
NASA a Roskosmos se neshodnou na příčině problému. Rusové předpokládají, že za ním stojí vibrace způsobené mechanickými systémy, zatímco NASA se domnívá, že jde o kombinaci mechanického namáhání, vlivu prostředí a možných výrobních vad materiálů.
NASA zavedla další opatření pro bezpečnost astronautů. Kromě preventivního uzavírání problémových sekcí byla na palubě SpaceX Crew Dragon zavedena „palletová sedačka“. Tato sedačka, vyrobená z pěny, umožňuje nouzový návrat astronautů domů, pokud by přístup k ruské části stanice nebyl možný.
Například astronaut NASA Don Pettit, který přiletěl na ISS ruskou lodí Sojuz, má možnost se v případě nouze vrátit pomocí SpaceX Crew-9. Tato posádka zahrnuje tři americké astronauty a jednoho kosmonauta z Roskosmosu.
Stárnoucí ISS čelí otázkám ohledně své budoucnosti. Pokud by bylo nutné trvale uzavřít modul Zvezda, mohl by tento krok ovlivnit dodávky nákladu a vyžadovat více paliva pro udržení orbity stanice. NASA a Roskosmos zůstávají v těsném kontaktu, ale neshodnou se na tom, co představuje „neúnosnou“ míru úniku.
ISS je plánována na provoz až do roku 2030, přičemž NASA doufá, že do té doby bude připravena komerční alternativa. Soukromé společnosti, jako Blue Origin nebo partner SpaceX – Vast, již pracují na návrhu nových vesmírných stanic.
„Stanice stárne a očekáváme, že se budou objevovat další opotřebení,“ uvedl astronaut Michael Barratt. Tato realita zdůrazňuje potřebu dlouhodobého řešení, které zajistí bezpečnost posádky a kontinuitu výzkumu na oběžné dráze.
ISS stojí na prahu kritických rozhodnutí. Únik z modulu Zvezda je jen jedním z mnoha problémů, které musí mezinárodní spolupráce překonat, aby vesmírný výzkum pokračoval bez přerušení.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.