ISS čelí ve vesmíru vážným problémům. Rusko je řešit nebude

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), foto: ESA **www.esa.int**
Libor Novák , newsbox.cz 16. listopadu 2024 20:01
Sdílej:

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

ISS, která od roku 2000 hostí posádky astronautů, musí zůstat hermeticky uzavřená a naplněná dýchatelnými plyny. Únik byl poprvé identifikován v tunelu propojujícím modul Zvezda s dokovacím portem pro lodě přivážející zásoby. Zatímco Roskosmos tvrdí, že pokračování provozu je bezpečné, NASA vyjadřuje obavy o strukturální integritu modulu a varuje před potenciálním katastrofálním selháním.

„Ruský tým nevěří, že by mohlo dojít k úplnému selhání modulu, ale nedokáže nás o tom přesvědčit. Na druhé straně my věříme, že situace není bezpečná, ale nemůžeme přesvědčit Rusy,“ řekl bývalý astronaut NASA Bob Cabana během středečního jednání.

Na palubě stanice byla zavedena opatření ke zmírnění rizik. Posádka udržuje problémový segment zavřený a otevírá jej pouze v nezbytných případech, například při vykládání nákladu. Přitom se uzavírá i přechod mezi ruskou a americkou částí stanice.

Únik se podařilo částečně zpomalit, ale stále dosahuje 2 až 2,5 libry vzduchu denně nad základní úroveň ISS. To odpovídá úsilí udržet tlak 14,7 psi, což napodobuje atmosférický tlak na hladině moře na Zemi.

NASA a Roskosmos se neshodnou na příčině problému. Rusové předpokládají, že za ním stojí vibrace způsobené mechanickými systémy, zatímco NASA se domnívá, že jde o kombinaci mechanického namáhání, vlivu prostředí a možných výrobních vad materiálů.

NASA zavedla další opatření pro bezpečnost astronautů. Kromě preventivního uzavírání problémových sekcí byla na palubě SpaceX Crew Dragon zavedena „palletová sedačka“. Tato sedačka, vyrobená z pěny, umožňuje nouzový návrat astronautů domů, pokud by přístup k ruské části stanice nebyl možný.

Například astronaut NASA Don Pettit, který přiletěl na ISS ruskou lodí Sojuz, má možnost se v případě nouze vrátit pomocí SpaceX Crew-9. Tato posádka zahrnuje tři americké astronauty a jednoho kosmonauta z Roskosmosu.

Stárnoucí ISS čelí otázkám ohledně své budoucnosti. Pokud by bylo nutné trvale uzavřít modul Zvezda, mohl by tento krok ovlivnit dodávky nákladu a vyžadovat více paliva pro udržení orbity stanice. NASA a Roskosmos zůstávají v těsném kontaktu, ale neshodnou se na tom, co představuje „neúnosnou“ míru úniku.

ISS je plánována na provoz až do roku 2030, přičemž NASA doufá, že do té doby bude připravena komerční alternativa. Soukromé společnosti, jako Blue Origin nebo partner SpaceX – Vast, již pracují na návrhu nových vesmírných stanic.

„Stanice stárne a očekáváme, že se budou objevovat další opotřebení,“ uvedl astronaut Michael Barratt. Tato realita zdůrazňuje potřebu dlouhodobého řešení, které zajistí bezpečnost posádky a kontinuitu výzkumu na oběžné dráze.

ISS stojí na prahu kritických rozhodnutí. Únik z modulu Zvezda je jen jedním z mnoha problémů, které musí mezinárodní spolupráce překonat, aby vesmírný výzkum pokračoval bez přerušení. 

Stalo se
České celebrity
Lucie Hradecká a Jiří Fencl

Jiří Fencl (†54): Rodina oznámila, kdy a kde se rozloučí s úspěšným tenisovým koučem

Český tenis zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva, když ve věku pouhých 54 let zemřel Jiří Fencl. Úspěšný trenér vedl například Lucii Hradeckou, Markétu Vondroušovou nebo Ivetu Benešovou. Účast přinejmenším některé ze zmíněných tenistek se dá očekávat na posledním rozloučení, které proběhne na začátku příštího týdne. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry je opět v hledáčku. Nástup Trumpa vlil jeho odpůrcům krev do žil

Princ Harry loni v listopadu amerického prezidenta nevolil, ale tušil, co může nastat, pokud zvítězí Donald Trump. To se také stalo, republikánský politik se minulý týden vrátil do Bílého domu. A na Trumpa už lidé apelují, aby opět otevřel kauzu Harryho žádosti o víza. 

Zahraničí
Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Hrozí Evropě jaderná katastrofa? Kritika Ukrajiny se stupňuje

Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Sophia Loren, Sovák i Kemr. Bočanová promluvila o hereckých hvězdách

Mahulena Bočanová je úspěšnou herečkou, ale profesní kariéru má možná tak trochu na vedlejší koleji od chvíle, co se stala maminkou. Narodilo se jí totiž dítě, které není tak úplně obyčejné. Sama měla krásné dětství.