Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude i běloruská kosmonautka. Uvedlo to dnes běloruské velvyslanectví v Rusku a vesmírná agentura Roskosmos.
Na Zemi se z pětiměsíční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pořádku vrátila čtyřčlenná posádka. Dva Američany, jednu Rusku a jednoho Japonce v noci na dnešek zpět dopravila loď Crew Dragon americké firmy SpaceX, která přistála v moři u pobřeží Floridy, informují agentury AP a Reuters.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) musela dnes upravit dráhu letu, aby se vyhnula srážce s vesmírným smetím. Podle agentury Interfax o tom informoval ruský vesmírný úřad Roskosmos.
Rusko vyšle 20. února k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prázdnou loď Sojuz, aby vyzvedla a dopravila zpět na Zemi dva ruské kosmonauty a amerického astronauta. Důvodem je prosincový únik chladicí kapaliny z vesmírného plavidla, jímž se trojice dostala na oběžnou dráhu. Informovaly o tom dnes agentury s odvoláním na ruskou vesmírnou agenturu Roskomos. Datum návratu zatím nepadlo.
Rusko se velmi pravděpodobně bude podílet na činnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2028. Podle agentury TASS to dnes uvedl šéf vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov. Desítky let trvající mezinárodní spolupráci na oběžné dráze Země poznamenává mimořádné napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.
Moskva počítá s tím, že Rusko zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přinejmenším do roku 2028, kdy by měla být vybudována jeho vlastní orbitální stanice. Agentuře Reuters to dnes sdělila představitelka americké vesmírné agentury NASA. Ruská vesmírná agentura Roskosmos přitom v pondělí oznámila, že země se z mezinárodního projektu ISS stáhne už po roce 2024.
Rusko se po roce 2024 stáhne z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem to oznámil nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov, informovala dnes agentura Interfax. Rusko chce podle něj vybudovat vlastní orbitální stanici.
Stav beztíže, který ve vesmíru na vlastní kůži zažívají astronauti, způsobuje velký úbytek kostní hmoty. U mnoha astronautů se ale neobnoví ani rok od návratu na Zemi, vyplývá ze studie, o které informoval server britského listu The Guardian. Podle autorů výzkumu by řídnutí kostí mohlo být velkým problémem pro budoucí mise na Mars.
Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zájem stát se prvním tureckým kosmonautem už projevilo 27.000 lidí, informoval v úterý turecký ministr průmyslu Mustafa Varank. V rámci svého ambiciózního vesmírného programu plánuje Ankara také už koncem příštího roku zkušební let vlastní rakety na Měsíc.
Kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam dopravila zásoby. Informovaly o tom dnes tiskové agentury.
Šéf ruského vesmírného programu oznámil, že Moskva se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle státních médií je to důsledek sankcí uvalených na zemi kvůli invazi na Ukrajinu, napsala agentura Bloomberg.
Čtyři kosmičtí turisté, kteří jsou od soboty 9. dubna na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), musí zůstat ve vesmíru o několik dní déle kvůli špatnému počasí v oblasti plánovaného přistání u pobřeží Floridy. Na svých stránkách to v úterý uvedla společnost Axiom Space, která let pořádá. Původně měli ISS opustit na palubě lodi Crew Dragon od firmy SpaceX v úterý a přistát na Zemi dnes. Nové datum návratu z kosmu zatím společnost nestanovila.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos připraví konkrétní návrhy pro politické vedení země ohledně možného ukončení spolupráce s ostatními zeměmi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na twitteru to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Některá zahraniční média se dnes pozastavují nad tím, že tři ruští astronauti, kteří v pátek večer dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se následně ukázali v přímém přenosu ve žlutomodrých kombinézách.
Západní protiruské sankce mohou mít za následek pád Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Řekl to dnes šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který zároveň žádá zrušení sankcí uplatňovaných vůči ruské kosmické korporaci. Jeho výzva je adresovaná partnerským agenturám v USA, Kanadě a Evropě - NASA, CSA a ESA.
Spojené státy odmítly vydat vízum ruskému kosmonautovi Nikolaji Čubovi. Oznámil to šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin a označil to za nebezpečný precedens pro spolupráci na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Národní kosmické agentury, které jsou partnery v projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), daly najevo záměr prodloužit provoz stanice do let 2028 až 2030. Uvedl to šéf ruského vesmírného úřadu Roskosmos Dmitrij Rogozin v rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura Interfax.
Vesmírná loď Sojuz MS-20, která dnes odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), oznámily tiskové agentury. Na ISS posádka lodi - ruský kosmonaut Alexandr Misurkin a japonští turisté, miliardář Jusaku Maezawa a jeho spolupracovník Jozo Hirano - stráví 12 dnů.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko dnes provedlo test rakety proti jednomu ze svých satelitů. Výbuch podle něj vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Test kritizovala i Británie, ruské úřady dosud věc nekomentovaly.