Rusko "nezodpovědně" otestovalo raketu proti satelitu, ohrozilo ISS

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), foto: ESA **www.esa.int**
Pavel Dratva , ČTK 15. listopadu 2021 22:00
Sdílej:

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko dnes provedlo test rakety proti jednomu ze svých satelitů. Výbuch podle něj vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Test kritizovala i Británie, ruské úřady dosud věc nekomentovaly.

"Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost (...) vesmírného prostoru a jasně ukazuje, že tvrzení Ruska o tom, že se staví proti militarizaci vesmíru, jsou neupřímná a pokrytecká," uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva Ned Price s tím, že test vytvořil dalších 1500 kusů "sledovatelného kosmického smetí".

Úlomky podle americké diplomacie zvyšují nebezpečí pro astronauty na ISS i další aktivity ve vesmíru, uvedla agentura TASS.

Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho ruský test mimo jiné ukázal, že ve vesmíru je třeba zavést pravidla.

Ruský test odsoudila také Británie. "Tento ničivý ruský test rakety proti satelitu ukazuje na naprostý nezájem o bezpečnost a udržitelnost vesmíru," uvedl britský ministr obrany Ben Wallace v příspěvku, který zveřejnilo ministerstvo obrany na twitteru.

Spojené státy provedly první test rakety namířené proti satelitu v roce 1959. Moskva svůj dosud poslední uskutečnila v dubnu, ruští představitelé tehdy hovořili o vesmíru coby čím dál důležitější oblasti pro vedení války.

Americká armáda je rok od roku závislejší na svých satelitech, připomíná Reuters. Ty ve výsledku určují, co vojáci mohou dělat na zemi - od navádění munice, přes hlídání odpalů nepřátelských raket po sledování pohybu vojsk.

Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Nebyl to jen Harry. Král Karel III. se před ním setkal ještě s někým

Karel III. se sešel s vévodkyní Sophií krátce před setkáním s princem Harrym. Králův nejmladší syn princ Harry se včera v jeho domě Clarence House zúčastnil soukromého čaje, což bylo jejich první setkání tváří v tvář od února 2024. Harry, kterému je 40 let, přiletěl ve pondělí do Velké Británie na čtyřdenní návštěvu.

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Kate opět ukázala, co jí jde nejlépe. Harrymu poslala skrytý vzkaz

Princezna Kate během své návštěvy textilní továrny Marina Mill v Suffolku zvolila elegantní a sofistikovaný outfit, který byl kompletně od britských návrhářů. Podle módní ředitelky Laury Craig je výběr takto britského oblečení, a dokonce i potisku, který symbolizuje prince z Walesu, jasným vzkazem.

Světové celebrity
Hulk Hogan

Hulk Hogan vydědil vlastní dceru

Wrestlingová legenda Hulk Hogan zemřel v červenci ve věku 71 let a zanechal po sobě majetek v hodnotě téměř 5 milionů dolarů. Z dědictví však vyloučil svou dceru Brooke Hoganovou, přičemž jeho jediným dědicem se stal syn Nick Hogan.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila pikantní pravdu o nejlepší dovolené

Fanynky naslouchají Agátě Hanychové i proto, že se nebojí prozradit ze svého života prakticky cokoliv. Nemá dokonce problém připsat body k dobru i jednomu z bývalých partnerů. Stalo se tak, když měla říct, jaká byla její nejlepší dovolená.