Izraelská armáda v pátek ráno vyzvala všechny civilisty ve městě Gaza, aby se evakuovali "na jih" kvůli bombardování pobřežní enklávy v reakci na teroristické útoky Hamásu. Výzva k evakuaci se týká více než milionu lidí a podle OSN, zdravotníků i médií je naprosto nemožná.
"IDF vyzývá k evakuaci všech civilistů města Gaza z jejich domovů směrem na jih pro jejich vlastní bezpečnost a ochranu a přesunutí se do oblasti jižně od Wadi Gaza," uvedly izraelské obranné síly v prohlášení.
Wadi Gaza je říční údolí rozkládající se kolem středu pásma Gazy, vinoucí se po celé jeho šířce a končící ve Středozemním moři. Je známé svými pobřežními mokřady a biologickou rozmanitostí.
OSN uvádí, že výzva k evakuaci se týká přibližně 1,1 milionu lidí, což je asi polovina populace celého pásma Gazy. Postižená oblast zahrnuje hustě obydlené město Gaza. "OSN považuje za nemožné, aby se takový evakuace uskutečnila bez zničujících humanitárních důsledků," uvedla v prohlášení. Žádá o zrušení výzvy s tím, že by se již tak tragická situace mohla proměnit v "kalamitní situaci".
Izraelská armáda tvrdí, že oslovila obyvatele města Gaza a řekla jim, aby odešli pro svou "bezpečnost a ochranu". OSN s ale domnívá, že evakuace je nemožná. Izrael v reakci na toto tvrzení uvedl, že se snažil minimalizovat škody na civilistech a řekl, že reakce OSN byla "ostudná".
Blízkovýchodní korespondent BBC Tom Bateman tvrdí, že izraelský požadavek, aby lidé opustili Gazu, je ale skutečně nemožný. "Je nemožné, aby 1,1 milionu lidí opustilo své domovy do 24 hodin.Jednalo by se o 40 000 lidí za hodinu," napsal.
Evakuace civilního obyvatelstva v tak hustě osídlené oblasti, včetně dětí, starých lidí a těch v nemocnicích, které jsou do posledního místa zaplněné raněnými a těmi, kteří se ukrývají před bombardováním, je neproveditelná.
"Do města Gazy se budete moci vrátit pouze tehdy, když bude učiněno další oznámení, které to povolí," uvedli úředníci v prohlášení adresovaném městu, které je hlavní městskou oblastí Pásma Gazy.
IDF uvedla, že militanti Hamásu se skrývají v tunelech pod městem a uvnitř budov obývaných civilisty. Armáda tvrdí, že vyzvala civilisty, aby evakuovali město, "pro vlastní bezpečnost a bezpečnost vašich rodin," a také proto, aby se distancovali se od teroristů Hamásu, kteří je používají jako lidské štíty.
Nařízení o včasné evakuaci je součástí izraelských "humanitárních opatření" v pásmu Gazy, dodal izraelský mluvčí Jonathan Conricus. Ve svém nejnovějším videu zveřejněném na X řekl, že jejich cílem je zachraňovat životy a dodal: "Civilisté nejsou náš nepřítel."
Řekl, že armáda chce minimalizovat civilní oběti při útocích na cíle v pásmu Gazy a že je i nadále plně oddána zákonům mezinárodního ozbrojeného konfliktu. "Chápeme, že to bude nějakou dobu trvat," řekl o evakuaci. "Není to snadný proces."
Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA) podle pátečního prohlášení už přemístila své centrální operační středisko a mezinárodní personál v Gaze na jih od obležené enklávy. UNWRA bude pokračovat ve svých humanitárních operacích a bude poskytovat podporu svému personálu a palestinským uprchlíkům, uvedla.
Zdravotníci ale oblast opustit odmítají. Nebal Farsakh, mluvčí palestinského Červeného půlměsíce ve městě Gaza, říká, že neexistuje způsob, jak by bylo možné bezpečně přesunout jeden milion lidí ze severní Gazy do 24 hodin.
"Co se stane s našimi pacienty? Máme zraněné, máme staré lidi, máme děti, které jsou v nemocnicích," uvedla. Dodala, že mnoho zdravotníků odmítá evakuovat nemocnice a opouštět pacienty.
"Lidé nemají kam jít. To je podstata. Slyšet bombardování v celé oblasti a žádat lidi, aby se evakuovali do jiné oblasti s tímto velkým ničením infrastruktury a silnic a těmito omezeními pohybu je prostě něco neuvěřitelného," uvedla.
Představitel Hamásu označil izraelský příkaz, aby se lidé na severu Gazy přesídlili na jih, za "falešnou propagandu" a vyzval tamní občany, aby jej ignorovali. Militantní skupina je ale dlouho kritizována mezinárodním společenstvím za to, že využívá civilisty jako lidské štíty.
"Okupace se pokouší šířit falešnou propagandu různými prostředky s cílem vytvořit zmatek mezi občany a podkopat stabilitu naší vnitřní fronty," uvádí se v prohlášení Hamásu.
Tři roky po tragické nehodě na natáčení westernu Rust se Hilaria Baldwin rozhodla promluvit naplno o tom, jak hluboce tato událost zasáhla jejího manžela Aleca Baldwina – nejen psychicky, ale i fyzicky. V nově vydaných memoárech s názvem Manual Not Included popisuje chvíle plné zoufalství a obav o jeho život.
Jeremy Clarkson, známý moderátor pořadů jako Top Gear, a nyní také populární farmář, odhalil, co čeká jeho úspěšný pořad Clarksonova farma, jehož pátá řada je již natočena. Zároveň přiznal, že čelí vážným zdravotním problémům, včetně přetrvávajících bolestí zad, které označil za natolik vážné, že by mohly být i rakovinového původu.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.