Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

Izraelská armáda
Izraelská armáda, foto: Pixabay
Libor Novák 2. prosince 2023 12:50
Sdílej:

V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších 650 osob utrpělo zranění během stovek vzdušných útoků a ostřelování dělostřelectvem a námořními silami, uvedla palestinská vláda. Izraelské síly se zaměřily zejména na město Chán Júnis, kde byly zničeny desítky domů.

Izraelská armáda oznámila, že za posledních 24 hodin uskutečnila více než 400 úderů na cíle v Pásmu Gazy. Útoky probíhaly vzdušnými, pozemními a námořními silami, s více než 50 cíli v oblasti Chán Júnis.

Bojové operace byly obnoveny po vypršení příměří a obvinění Hamásu z jeho porušení. Izrael tvrdí, že zneškodnil raketu vypálenou z Pásma Gazy. Přestávka v bojích začala 24. listopadu a byla prodloužena o několik dní prostřednictvím vyjednávání Kataru a Egypta.

Během této doby propustil Hamás přes 100 rukojmích, většinou Izraelců, výměnou za propuštění 240 Palestinců z izraelských vězení.

Poslední boje se zaměřily na oblasti měst Gaza na severu a Chán Júnis na jihu Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že cílem je úplné zničení Hamásu v odvetě za útoky ze 7. října, uvedla agentura Reuters.

Velké množství Palestinců směřovalo do oblasti Chán Júnis v naději, že se vyhnou bojům, které se dříve odehrávaly převážně na severu pásma. Izraelská armáda také útočila na cíle v Sýrii.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že hnutí Hamás nesouhlasilo s propuštěním dalších rukojmí a porušilo tím podmínky příměří. Podle tamní armády navíc militanti jako první vypálili raketu na Izrael, krátce před vypršením příměří, uvedl server BBC.

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o obnovení příměří v Pásmu Gazy ale pokračují i přes obnovení bojů. "Stále pokračují jednání s katarskými a egyptskými zprostředkovateli navzdory obnovení izraelských vzdušných útoků na Gazu," uvedl zdroj pro AFP.

Egypt a Katar ve čtvrtek uvedly, že jednají s Izraelem a militantním hnutím Hamás o možném prodloužení příměří v Pásmu Gazy o další dva dny. Ve čtvrtek to oznámil šéf egyptské Státní informační služby Dijá Rašwan, uvedla agentura Reuters.

Egyptský představitel řekl, že snahy o nové prodloužení příměří mají za cíl propuštění dalších vězňů a rukojmí a přísun většího množství humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Témata:
Stalo se
České celebrity
V Národním divadle se lidé rozloučili s Aloisem Švehlíkem. (16.4.2025)

Švehlíkovo sbohem Národnímu divadlu. Štěpnička popsal, jak se s ním rozloučil

Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla. 

Zahraničí
Marco Rubio

Rubio připustil, že Američané mohou přestat usilovat o mír na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan Markle promluvila o bolestivé ztrátě: Ztratit dítě znamená nést nesnesitelný zármutek

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.

Domácí
Petr Fiala

Poprvé v historii. Fiala oznámil definitivní odstřižení od ruské ropy

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.