Izraelský nálet na strategický přístav v Jemenu mohl být válečný zločin

Izraelská armáda
Izraelská armáda, foto: Pixabay
Libor Novák 20. srpna 2024 19:34
Sdílej:

Izraelský nálet na strategický přístav v červenci, který ovládají jemenské povstalecké síly, by mohl být považován za "možný válečný zločin," uvedla organizace Human Rights Watch (HRW). Tento útok podle organizace ohrozil dodávky potravin a humanitární pomoci pro miliony lidí.

Nálet zasáhl přístavní město Hudajda, které ovládají jemenští Husíové podporovaní Íránem, a došlo k němu 20. července, den po tom, co se povstalci přihlásili k odpovědnosti za útok dronem na izraelský Tel Aviv.

Newyorská HRW poznamenala, že útok na Tel Aviv, při kterém zahynul jeden člověk, by rovněž mohl být klasifikován jako válečný zločin, tentokrát na straně husí.

Podle husí, kteří kontrolují většinu Jemenu včetně hlavního města Saná, izraelská odplata vážně poškodila sklad paliva v přístavu Hudajda a usmrtila nejméně devět lidí. HRW uvádí, že při útoku zahynulo nejméně šest civilistů a dalších 80 bylo zraněno.

HRW zdůraznila, že přístav "má zásadní význam pro dodávky potravin a dalších nezbytností pro jemenské obyvatelstvo". Jeho poškození by mohlo mít dlouhodobě negativní dopad na miliony Jemenců.

Izraelská armáda uvedla, že Husíové využívali přístav Hudajda k přijímání íránských zbraní.

Údery podle HRW zničily nebo poškodily nejméně 29 ze 41 zásobníků ropy v přístavu, stejně jako jediné dva jeřáby používané k manipulaci se zásobami z lodí. Útok také na 12 hodin vyřadil z provozu místní elektrárnu.

HRW uvedla, že útoky způsobily "nepřiměřené škody civilistům a civilním objektům". Závažná porušení válečného práva, pokud jsou spáchána úmyslně nebo z nedbalosti, mohou být považována za válečné zločiny.

Od listopadu minulého roku začali Husíové útočit na lodě v Rudém moři jako výraz solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, na které zaútočil Izrael po vpádu ozbrojenců Hamásu do jižního Izraele 7. října 2023. Husíové také zaměřili útoky na další izraelská přístavní města.

Jemen je od roku 2014 zmítán ničivým konfliktem mezi husími a mezinárodně uznanou vládou, kterou podporuje vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tento konflikt si již vyžádal statisíce obětí a způsobil jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě.

HRW varuje, že izraelské útoky na Hudajdu mohou ještě více zhoršit situaci pro miliony Jemenců žijících v oblastech ovládaných povstalci.

"Po desetiletém konfliktu, který již přinesl rozsáhlý hlad, jen tyto útoky prohloubí utrpení Jemenců," uvedla výzkumnice HRW pro Jemen a Bahrajn Niku Jafarniová.

Témata:
Stalo se