Jak bojovat s výpadky léků? Podle výrobců pomůže návrat výroby zpět do Evropy

S výpadky léků by podle výrobců mohl pomoci návrat výroby zpět do Evropy. Nebude ale možný úplně a trval by nejméně pět let. Problémem by mohly být vyšší náklady i ekologie. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci České asociace farmaceutických firem (ČAFF) a Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP). V současné době se většina účinných látek léků pro Evropu vyrábí v Asii, zejména Indii a Číně, a obalové materiály často v Rusku či na Ukrajině.

Léky

"Evropa je dneska ve výrobě surovin na výrobu léků závislá na Asii a je strašně dlouhý dodavatelský řetězec," popsal ředitel ČAFF Filip Vrubel. Podle něj takové řetězce tvoří i desítky subdodavatelů. Vliv tak má i válka na Ukrajině nebo ještě nedávná protiepidemická opatření v Číně, kdy se například při nákaze zavírala celá továrna nebo přístav.

Důvodem, proč firmy přenesly výrobu účinných látek do Asie, jsou zejména nižší náklady i při započtení transkontinentální dopravy. "Evropské státy téměř všechny regulují cenu léků na recept hrazených ze zdravotního pojištění. Žádají co nejlevnější léky," dodal s tím, že stanovují ceny podle cen v sousedních zemích. "Farmaceutický průmysl je nucen k optimalizaci, ke snižování nákladů ve výrobě. A to samozřejmě znamená, že vyrábíme a suroviny získáváme v místech, kde je to nejlevnější. Tím se natahuje globální dodavatelský řetězec, což znamená, že je křehčí," dodal.

Základní výroba chemikálií, které se pro produkci léků také často používají, je také velkým znečišťovatelem životního prostředí a u všech by kvůli stávajícím ekologickým omezením nebyla v Evropě možná. "Cesta k návratu výroby do Evropy je skrz inovativní výrobu. Nemůžete tu molekulu vyrábět stejně jako v Asii. Budete ji muset vyrábět jiným způsobem, který bude čistější, což bude logicky dražší," uvedl Vrubel.

Ještě kolem roku 2003 se podle nich většina léků vyráběla v Evropě. "Je potřeba si odpovědět na otázku, jestli je Evropa ochotná, a to i za cenu toho, že to budou zvýšené náklady, motivovat výrobu, aby se přenesla zpátky do Evropy a mít zajištěné dodávky," uvedl ředitel AIFP David Kolář. Úplná soběstačnost Evropy ve výrobě léčiv ale podle něj asi možná není.

"Výroba alespoň kritických léků by tady být měla," dodal Vrubel. Před měsícem podle něj prezident Emanuel Macron uvedl, že chce zpět výrobu paracetamolu zpět do Francie. Rakousko už vrací zpět výrobu antibiotik. "Z nějakého důvodu to nedělá celá Evropská unie systémově nebo že by Evropská komise vypsala sama nějaké pobídky," dodal.

Témata: léky

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Související:

Nejnovější