S výpadky léků by podle výrobců mohl pomoci návrat výroby zpět do Evropy. Nebude ale možný úplně a trval by nejméně pět let. Problémem by mohly být vyšší náklady i ekologie. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci České asociace farmaceutických firem (ČAFF) a Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP). V současné době se většina účinných látek léků pro Evropu vyrábí v Asii, zejména Indii a Číně, a obalové materiály často v Rusku či na Ukrajině.
"Evropa je dneska ve výrobě surovin na výrobu léků závislá na Asii a je strašně dlouhý dodavatelský řetězec," popsal ředitel ČAFF Filip Vrubel. Podle něj takové řetězce tvoří i desítky subdodavatelů. Vliv tak má i válka na Ukrajině nebo ještě nedávná protiepidemická opatření v Číně, kdy se například při nákaze zavírala celá továrna nebo přístav.
Důvodem, proč firmy přenesly výrobu účinných látek do Asie, jsou zejména nižší náklady i při započtení transkontinentální dopravy. "Evropské státy téměř všechny regulují cenu léků na recept hrazených ze zdravotního pojištění. Žádají co nejlevnější léky," dodal s tím, že stanovují ceny podle cen v sousedních zemích. "Farmaceutický průmysl je nucen k optimalizaci, ke snižování nákladů ve výrobě. A to samozřejmě znamená, že vyrábíme a suroviny získáváme v místech, kde je to nejlevnější. Tím se natahuje globální dodavatelský řetězec, což znamená, že je křehčí," dodal.
Základní výroba chemikálií, které se pro produkci léků také často používají, je také velkým znečišťovatelem životního prostředí a u všech by kvůli stávajícím ekologickým omezením nebyla v Evropě možná. "Cesta k návratu výroby do Evropy je skrz inovativní výrobu. Nemůžete tu molekulu vyrábět stejně jako v Asii. Budete ji muset vyrábět jiným způsobem, který bude čistější, což bude logicky dražší," uvedl Vrubel.
Ještě kolem roku 2003 se podle nich většina léků vyráběla v Evropě. "Je potřeba si odpovědět na otázku, jestli je Evropa ochotná, a to i za cenu toho, že to budou zvýšené náklady, motivovat výrobu, aby se přenesla zpátky do Evropy a mít zajištěné dodávky," uvedl ředitel AIFP David Kolář. Úplná soběstačnost Evropy ve výrobě léčiv ale podle něj asi možná není.
"Výroba alespoň kritických léků by tady být měla," dodal Vrubel. Před měsícem podle něj prezident Emanuel Macron uvedl, že chce zpět výrobu paracetamolu zpět do Francie. Rakousko už vrací zpět výrobu antibiotik. "Z nějakého důvodu to nedělá celá Evropská unie systémově nebo že by Evropská komise vypsala sama nějaké pobídky," dodal.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.
Kolem Jaromíra Soukupa je v posledních dnech zase rušno a nejde jen o jeho chystaný boxerský zápas. Opět se otevřela otázka jeho vztahu s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen. Nyní je prý rozchod hvězdného páru opravdu definitivní.
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.