Napjatou situaci na úřadech práce navrhuje ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řešit čtyřmi opatřeními. Slibuje mimořádné odměny, digitalizaci dávek, jednání o případném navýšení platů při úpravě letošního rozpočtu a přípravu návrhu změn platových tabulek. Uvedl to v osobním dopise, který zaslal zaměstnancům úřadů práce. List má ČTK k dispozici.
Odboráři úřadů práce minulý týden rozhodli o stávkové pohotovosti, kterou se chystají vyhlásit 1. května. Stěžovali si na přetížení pracovníků i zmrazení platů, žádali pro letošek přidání. Zástupci odborů a ministr by se měli ve středu sejít.
Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů o různé podpory, u poboček se tvoří fronty. Vedle běžných dávek vyřizují úředníci také příspěvky na bydlení a mimořádnou pomoc kvůli zdražení energií, humanitární dávky pro uprchlíky či solidární příspěvky na ubytování běženců. Jurečka v listu zopakoval, že si práce lidí z úřadů práce, sociální správy a ministerstva váží. Připomněl, že se šéfem odborů pracovních úřadů jednal už v lednu a slíbil pro letošek čtyři kroky.
"V průběhu letošního roku zajistím finanční prostředky na opravdu mimořádné odměny pro zaměstnance úřadů práce za jejich výkon," uvedl ministr. Podle ministerstva do mimořádných odměn v prvním čtvrtletí putovalo 71,1 milionu korun a průměrná částka v březnové výplatě činila 13.270 korun. "A budeme v tomto pokračovat," slíbil v dopise Jurečka.
V pololetí při přípravě novely rozpočtu se vláda podle něj vrátí také k debatě o platech ve veřejném sektoru. Od příštího roku by se mohly zaměstnancům úřadů práce upravit platové tabulky. Podle odborů je průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s ministerstvy a ostatními úřady nižší a mladí zaměstnanci nastupují za 18.000 či 19.000 korun hrubého měsíčně. Ministr uvádí, že by se výdělky měly narovnat. Zmiňuje také digitalizaci dávek a zjednodušení administrativy. Elektronicky se dá nyní vyřizovat solidární příspěvek na ubytování běženců a humanitární dávka pro válečné uprchlíky. Jako další by mohly být příspěvek na bydlení a rodičovská.
"Toto lze ale uskutečnit pouze v atmosféře férové komunikace, nikoliv pod tlakem," podotkl v listu Jurečka. Nabídl další jednání. S odborovými předáky z úřadů svého resortu se má sejít ve středu.
Podle takzvané systemizace, která upravuje počet pozic ve státní správě, je od ledna v úřadech práce zhruba 11.660 služebních a 640 pracovních míst.
Britská policie vydala zásadní prohlášení týkající se obvinění z nevhodného chování Andrewa Mountbattena-Windsora. Policie potvrdila, že ve spolupráci s prokuraturou (Crown Prosecution Service) provede posouzení informací, které naznačují možné zneužití pravomoci veřejného činitele. Cílem tohoto postupu je zjistit, zda existuje podezření ze spáchání trestného činu a zda bude nutné zahájit plnohodnotné vyšetřování.
Popová ikona Britney Spears prodala práva k celému svému hudebnímu katalogu. Podle informací, které získala stanice BBC, se čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka dohodla na prodeji s nezávislým hudebním vydavatelstvím Primary Wave. K uzavření transakce mělo dojít 30. prosince za částku pohybující se kolem 200 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 4,7 miliardy korun.
Zpěvačka Shakira vyděsila své fanoušky během sobotního koncertu v San Salvadoru, když přímo uprostřed vystoupení utrpěla dramatický pád. Kolumbijská hvězda právě zpívala svůj hit Si Te Vas a běžela po pódiu, když si nešťastně podvrtla kotník a zřítila se k zemi. Při pádu dopadla na loket a strhla s sebou i stojan na mikrofon.
Na Nově nedávno vyvrcholila poslední řada Bachelora. Ještě během února odstartuje nový Survivor, takže je nejvyšší čas se seznámit se všemi účastníky letošní série. Jejich jména už jsou totiž známá.
Expremiér Petr Fiala (ODS) ve středu reagoval na spekulace o možné kandidatuře ve volbách do Senátu či prezidentských volbách. Fiala oznámil, že bude pokračovat jako politik v Poslanecké sněmovně.
Smutná zpráva zasáhla Bena Cristovaa, který je jednou z největších hvězd české hudební scény. Kořeny má ale díky otci v Africe. S tatínkem už se ale neuvidí. Fanouškům totiž prozradil, že táta přišel o život při dopravní nehodě.
Kriminalisté kvalifikovali úterní napadení v Chrudimi jako vraždu. Jeden z účastníků incidentu totiž v nemocnici podlehl svým zraněním, druhá osoba skončila v poutech. Policie odhalila, že jedním z aktérů je nezletilá osoba.
Česko v uplynulém týdnu zasáhla smutná zpráva. Zemřela legendární herečka Jana Brejchová, bylo jí 86 let. Lidé se s ní budou moci rozloučit během příštího týdne. Rodina už totiž rozhodla o podobě posledního rozloučení.
Český šoubyznys oběhla v minulém týdnu zpráva o rozchodu Lukáše Langmajera a Jitky Boho. Modelka se jako první vyjádřila ke konci vztahu, ale ani herec se nedržel úplně zpátky. Jeho první reakce však byla poměrně svérázná.
Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News.
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Českým zdravotnictvím v úterý otřásl nevídaný případ. Olomoučtí krajští kriminalisté prověřují podezření z provádění neindikovaných implantací defibrilátorů ICD v olomoucké fakultní nemocnici. Nikdo zatím nebyl obviněn, v případu ale hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.