Jde o varování pro Západ, řekl Peskov k návrhu změn v jaderné doktríně

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov, foto: Kremlin.ru
Marek Novotný 26. září 2024 16:35
Sdílej:

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že změny v ruské jaderné doktríně, které ve středu představil prezident Vladimir Putin, by měly být vnímány jako varování západním státům, aby se nezapojovaly do útoků na Rusko.

Putin ve středu po zasedání Rady bezpečnosti oznámil, že v aktualizované jaderné doktríně se navrhuje, aby byl útok na Rusko ze strany jakékoli země, která nemá jaderné zbraně, ale využívá podporu jaderného státu, považován za společnou agresi proti Ruské federaci.

Dodal, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně i v případě rozsáhlého leteckého útoku na jeho území.

Debata o úpravě jaderné doktríny přichází v době, kdy USA a Velká Británie zvažují povolení pro Ukrajinu používat dodané rakety při útocích hluboko v ruském vnitrozemí.

Na dotaz, zda tyto změny vysílají signál Západu, Peskov potvrdil, že jde o varování před důsledky pro ty země, které by se jakýmkoli způsobem podílely na útoku na Rusko, nejen s využitím jaderných zbraní.

Na otázku ohledně možného zrušení moratoria na jaderné testy Peskov neodpověděl s tím, že velká část středeční schůzky probíhala v utajení.

Evropská unie ve čtvrtek změnu ruské jaderné doktríny odsoudila a označila ji za "bezohlednou a nezodpovědnou". Mluvčí evropské diplomacie Peter Stano kritizoval Putina za opakované hrozby využitím jaderného arzenálu.

Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 Kreml a Putin pravidelně používají hrozbu jaderných zbraní, aby odradili Západ od podpory Ukrajiny.

Současná ruská jaderná doktrína umožňuje použití jaderných zbraní jako odpověď na útok jadernými nebo jinými zbraněmi hromadného ničení, nebo v případě konvenčního útoku, který by ohrozil existenci ruského státu.

Stalo se