Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.
"Členství Švédska v NATO je jen jednou z mezinárodních dohod, které čekají na ratifikaci. Budeme o tom diskutovat, když přijde čas. To, co je naléhavé pro jiné, nemusí být nutně naléhavé pro ( nás)," uvedl předseda výboru Fuata Oktaya.
Turecký prezident Recepp Tayyip Erdogan v říjnu předložil parlamentu k ratifikaci protokol o vstupu Švédska. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zároveň na Turecko naléhal, aby jeho členství urychleně schválilo. Před parlamentním jednáním o ratifikaci protokol musí nejprve schválit výbor pro zahraniční věci.
Erdogan několik měsíců oddaloval předložení švédského přístupového protokolu k ratifikaci parlamentu. Koncem října ale prezidentská kancelář na sociální síti X informovala, že protokol o přistoupení Švédska k NATO byl podepsán prezidentem Erdoganem a předložen parlamentu.
Turecko každopádně není jedinou zemí, která dosud blokuje vstup skandinávské země do NATO. Ratifikovat ho musí také Maďarsko. Šéf jeho diplomacie Péter Szijjártó na začátku října řekl, že pokud Stockholm obnoví svůj respekt v bilaterálních vztazích k Budapešti, bude parlament připraven urychlit ratifikační proces.
Švédsko původně doufalo, že do NATO bude moci vstoupit již v létě 2022, přijetí země ale bylo blokováno Maďarskem i Erdoganem. Ten měsíce oddaloval předložení švédského přístupového protokolu k ratifikaci v tureckém parlamentu. Kritizoval přitom Stockholm, že poskytuje útočiště členům skupin, které Ankara považuje za teroristické.
Vláda premiéra Viktora Orbána od léta loňského roku oficiálně podporuje vstup Švédska, přičemž příslušný návrh zákona předložil kabinet před 15 měsíci, ale poslanecká skupina vládní strany Fidesz se staví stále radikálněji proti schválení takového kroku.
Orbán v parlamentu 25. září prohlásil, že neexistují žádné naléhavé okolnosti, které by nyní nutily Maďarsko ratifikovat vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Podotkl, že vládnoucí strana Fidesz má problémy se švédským dokumentárním filmem z roku 2019, který zpochybňuje demokracii v Maďarsku.
"Pokud ve státních školách (ve Švédsku) vyučují to, co vidíme o Maďarsku v předmětném filmu, pak jde o to, že tento problém povyšuje státního politika na úroveň mezinárodní politiky, a to nebudeme akceptovat," uvedl Orbán.
Následně se zeptal, zda členství Švédska v NATO naléhavé. "Bezpečnost Švédska nic neohrožuje. Se Švédskem nemáme žádné vojenské vztahy, které by nás tlačily. Ponechat si Gripeny (švédská bojová letadla) je zajímavá otázka, ale pravdou je, že na stole je dalších minimálně deset nabídek," uvedl.
Podle něj nyní neexistuje žádný strategický prvek švédsko-maďarských vztahů, který by byl poškozen, kdyby Maďarsko před ratifikací vstupu Švédska do NATO trvalo na tom, aby Stockholm prokázal vůči Budapešti respekt.
Vstup Švédska do NATO neschválily pouze Turecko a Maďarsko. Touto otázkou se zabývali poslanci parlamentních frakcí vládních stran Fidesz-KDNP i na výjezdovém zasedání v Ostřihomi. Promítal se na něm desetiminutový švédský dokument s kritickým obsahem k demokracii v Maďarsku, na který poukázalo několik členů maďarského kabinetu.
Předseda maďarského parlamentu László Kövér v souvislosti s videem řekl, že Maďarsko nepotřebuje takové spojence, a že není jisté, že Maďarsko musí ratifikovat vstup Švédska do NATO. Kövér tak naznačil další zdržení v procesu vstupu Švédska do NATO.
"Není jisté, že vstup Švédska do NATO musíme ratifikovat," prohlásil podle Reuters Kövér poté, co maďarský ministr zahraničí napsal dopis svému švédskému protějšku, ve kterém vyjádřil obavy ohledně "zaujatých a nespravedlivých" obvinění, která někteří švédští politici podle něj vznášejí vůči maďarské vládě.
Švédsko podalo přihlášku k členství v NATO loni na jaře společně s Finskem, a to jako reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Finsko již členem NATO je, není ale jasné, zda se maďarský parlament v tomto měsíci vůbec sejde k debatě a hlasování o vstupu Švédska do NATO.
Maďarská vláda už v minulosti uvedla, že svůj úkol v otázce žádosti Švédska o členství v NATO splnila, když loni předložila ratifikační dokument parlamentu. Ten bude mít možnost na podzimním plenárním zasedání rozhodnout, kdy bude hlasovat o ratifikaci, uvedl maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó pro tureckou televizi TRT World.
Šéf maďarské diplomacie podotkl, že dosud nebylo možné vyřešit sporné otázky se Stockholmem. "S politováním konstatuji, že Maďarsko se stalo cílem a obětí tohoto mezinárodního politického diskurzu, který charakterizuje kritika a rozsudky, kterými se zasahuje do maďarského vnitropolitického života," dodal Szijjártó.
Vláda se podle jeho slov nechce stát překážkou členství Švédska v NATO a žádost Švédska a Finska o vstup do Severoatlantické aliance průběžně konzultovala s tureckými lídry. Mluvilo se o tom i během návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Budapešti 20. srpna.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
V Česku nejsou moc populární debaty o penězích, lidé se o výdělcích neradi baví. Ani Marek Eben se o svých honorářích mockrát veřejně nezmínil. Jednou ale udělal výjimku. Na co musel známý moderátor reagovat?
Rozhodnutí, zda zvolit předčasný důchod nebo regulérní důchod, závisí na několika faktorech, které by měl každý zvážit individuálně. Každá možnost má své výhody i nevýhody, a klíčové je pochopit rozdíly mezi nimi.
Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří.
Charakter počasí by se v průběhu začínajícího týdne měl proměnit, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zprvu bude pod mrakem, v dalších dnech by se však mělo vyjasňovat. Nový sníh se udrží jen někde.